Syn bouřliváka v repre! Nechci být takový rváč jako táta, říká Ivan Ivan

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Jeho jméno budí pozornost, jeho geny jakbysmet. Ivan Ivan je synem známého hokejisty Marka Ivana, vyhlášeného bouřliváka, kterého zná spousta fanoušků (nejen) po celé republice. Jeho nástupce si teď razí svoji vlastní cestu: Poprvé byl nominován do reprezentace a se sedmnáctkou odletěl na World Hockey Challenge do Kanady.

Generali Česká Cup

Vítkovice, Karlovy Vary, Třinec, Ústí nad Labem... Výčet působišť Marka Ivana jen v českém hokeji by byl pořádně dlouhý, a to je k němu ještě potřeba přidat Kanadu, Spojené státy, Německo a další země. 39letý útočník v současnosti završuje aktivní kariéru coby hrající trenér v Bohumíně, kde se věnuje i dětem.

S profesionálním hokejem před lety skončil i kvůli svým synům, na než chtěl mít čas. A teď se musí dmout pýchou – starší Ivan to totiž dotáhl do české reprezentace.

„Mám po něm hlavu i ruce. Nejsem ale takový rváč jako on, ani takový bouřlivák. Snažím se být jiný než on, ale hraju taky centra a dává mi hodně rad,“ zmiňuje šestnáctiletý útočník, který se na tátu odmala chodil dívat. „Jak hrál v cizině, tak na všechny zápasy, a tady v Česku jsem s mamkou taky většinou šel.“

Marek Ivan vždy budil velké emoce, vyhledával bitky a sbíral spoustu trestných minut. To ale v očích fanoušků často zakrylo jeho hokejové dovednosti. „Když hrál v Americe, tak tam musel hrát tvrdě. Je vysoký, má na to postavu. Jinak si myslím, že je úplně jiný, než se o něm píše. Že je to až přehnané,“ líčí junior.

Něco z jeho vznětlivosti v sobě ale prý taky má. „Snažím se to držet na uzdě, protože vím, že zbytečné fauly by týmu nepomohly. Nechci být tak hodně jako on, ale mám to v sobě taky,“ ujišťuje.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Na tátu si toho v životě určitě hodně vyslechl, stejně tak i na svoje jméno. Ivan Ivan? To je přece jenom dost atypické.

„Teď jsem šel na střední, takže tam to bylo skoro každou hodinu. Pan učitel se ptal, jestli to fakt myslím vážně,“ usmívá se pohodový mladík. „Většinou si na to zvyknou. Už se mi i někteří smáli, ale snažím se na to vůbec nedívat. Je to zvláštní jméno, ale mně to nějak nevadí.“

Mimochodem, ve stejný čas jako on se do reprezentace – i když té o rok mladší – poprvé dostal i plzeňský útočník Marcel Marcel... „Taky jsem to slyšel od kluků. Celkem náhoda,“ pokyvuje Ivan.

Že podědil hokejové schopnosti, o tom není pochyb. V žácích hrál mezi staršími, na dresu nosil i kapitánské céčko. Dařilo se mu i v dorostu, ale zdá se, že teprve letošní sezona by pro něj mohla být průlomová: Jako hráč ročníku 2002 se výtečně prosazuje v juniorce Vítkovic, kde nastupuje proti hokejistům starším někdy až o tři roky.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Ve 14 zápasech nasbíral 16 bodů, mimo talentů z akademie Salcburku je v bodování ročníku druhý za Jakubem Konečným. „Měli jsme fakt tvrdou letní přípravu. Šel jsem do toho naplno, nechtěl jsem být do počtu. A mám dobrou lajnu, hraju s Honzou Bernovským a Péťou Fridrichem, kteří mi to posunou. A když jim nahraju, tak se nemýlí a trefí to,“ pochvaluje si spolupráci benjamínek týmu, jenž se ze střelce změnil v nahrávače.

Bažantem je i v reprezentační sedmnáctce. První šanci dostal na říjnovém kempu v Jihlavě. „Nejdřív jsem si říkal, že nesmím být nervózní, potom to samozřejmě přišlo. Ale myslím, že jsem tam hrál celkem dobře,“ věří Ivan. Trenérům se zalíbil a svoje jméno pak našel v nominaci na vrchol sezony! „Věřil jsem, že mám šanci se tam dostat, ale upřímně jsem to nečekal. Zjistil jsem to až v posilovně, říkal mi to Péťa Fridrich. Já jsem to ani sám tak nehlídal,“ směje se.

Kanadský turnaj World Hockey Challenge bude pro všechny mladíky obrovským zážitkem. A pro Ivana tím spíš, že národní trikot oblékne poprvé v životě.

„Je to pro mě velká čest, odmalička jsem o tom snil. Budu makat na sto procent, dám do toho všechno,“ říká odhodlaně. „V zámoří jsem nikdy nebyl. Malé hřiště, rychlý hokej... Ale myslím, že bychom mohli udělat nějaký úspěch, jako loňská sedmnáctka. Určitě tam nejedeme jen tak,“ uzavírá Ivan Ivan.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz