Talent Pšenička mění Spartu za USHL. Chci na univerzitu, vysvětluje

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

V uplynulé sezoně patřil mezi hvězdy juniorské extraligy, dál už ho ale v Česku neuvidíme. Řeč je o útočníkovi Ondřeji Pšeničkovi. Osmnáctiletý čahoun a člen širšího kádru reprezentační dvacítky opouští pražskou Spartu, za jejíž A-tým hraje jeho starší bratr, a míří do týmu Waterloo Black Hawks v USHL. Tam zkusí navázat na Matěje Blümla.

Nový fanshop

„Mám už v hlavě tak tři roky, že bych chtěl jít cestou univerzity. A první krok k tomu je dostat se do USHL. Hodně jsem makal, aby se mi to povedlo,“ říká Ondřej Pšenička.

A teď přišla ta správná chvíle?
Věřím, že ano. Už jsem se tam loni zúčastnil kempu v jiném týmu, ale to na mě bylo ještě hodně těžké, když tam byli i hráči ročníku 1998. Myslím ale, že za tuhle sezonu jsem udělal velký kus práce, že jsem připravený a teď je správná chvíle jít to zkusit.

Kdy proběhly první kontakty mezi vámi a klubem?
Po tom, co jsem byl na konci května draftovaný. Předtím jsem měl od agenta informace, že o mě mají nějaké kluby zájem, ale do poslední chvíle jsem nevěděl, který mě draftuje. Nakonec to bylo Waterloo. Letěl jsem tam před dvěma týdny na kemp, kde bylo sto hráčů, a nakonec jsem se jim zalíbil a chtěli by mě do příští sezony.

„Myslím, že pro mě je teď nejdůležitější, abych ještě hrál juniorskou soutěž na velmi kvalitní úrovni a pořádně se vyhrál. A k tomu studoval.“

V klubu se skvěle ukázal jiný český útočník Matěj Blümel. Mluvili tam o něm?
Ano, slyšel jsem nejen od kluků, ale i od vedení, že tam Matěj Blümel zanechal velmi dobrou stopu. Strávil tam dva roky a dařilo se mu, byli s ním moc spokojení. Budou rádi, když budou mít v týmu dalšícho Čecha. Společně se mnou tam budou ještě jeden Švéd a jeden Fin.

Jak jste odchod probíral se Spartou?
Řešil jsem to už s dřívějším vedením a potom jsem byl v kontaktu s panem Tonem. Říkal jsem mu, že jedu na kemp a kdyby mi to vyšlo, tak bych tam pravděpodobně odešel. A kdyby ne, tak bychom se domlouvali, co dál.

Podpořil vás nakonec ve vaší cestě?
Určitě. Samozřejmě by byl rád, kdybych zůstal ve Spartě a zkusil tu profi cestu přes první ligu a potom se během pár let pokusit dostat do A-týmu. Ale já myslím, že pro mě je teď nejdůležitější, abych ještě hrál juniorskou soutěž na velmi kvalitní úrovni a pořádně se vyhrál. A k tomu studoval.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Pak je jasné, proč jste si vybral zrovna tuhle cestu. A hádám, že vás inspirovali někteří Češi.
Určitě. Bavil jsem se na kempu dvacítky právě s Matějem Blümelem a jinak jsem se nechal inspirovat Jáchymem Kondelíkem. Ten je ještě o něco větší než já, ale je to podobný typ hráče.

Co vám na to řekli doma?
Rodiče jsou rádi, že mi to vyšlo. Všichni jsme se shodli, že tahle cesta je pro mě v tuhle chvíli nejlepší. Vždycky mě ve všem podpořili. Samozřejmě nám všem asi bude smutno, když budu takhle daleko od domova, ale myslím, že je to nejlepší krok.

„Mám ještě dost času na to, abych se ukázal nějakým týmům v zámoří a byl draftovaný.“

Vyhlížíte teď ještě víkendový draft NHL?
Určitě se na něj budu koukat, ale nemám žádné velké očekávání. V nějakých žebříčcích sice jsem, ale kdyby na mě měla přijít řada, bylo by to zhruba až od čtvrtého kola. Samozřejmě bych byl ale hrozně rád, kdyby se to povedlo a byl bych draftovaný.

Nicméně týmy vás teď budou mít mnohem víc na očích, takže není kam spěchat. Pokud to letos nevyjde, je to skoro jedno...
Dá se to tak říct. Mým cílem je, abych byl úspěšný v další sezoně, a pak mám ještě dost času na to, abych se ukázal nějakým týmům v zámoří a byl draftovaný.

Navíc z univerzity vede do NHL poměrně dobrá cesta, že?
Ano, vlastně pro Američany je to jejich hlavní cesta. Pro ně profi hokej existuje až po tom, co vystudují. Jejich hlavním cílem je dostat se do nějaké ligy, odkud můžou na univerzitu, tam dostat stipendium a předvést se. Až potom řeší NHL.

Foto: Juliana Zash, hcsparta.cz

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz