To snad není možné! České juniory vyvedli z letadla, zavinili to Rusové

Foto: Martin Voltr

(EDMONTON, od našeho zpravodaje) Zní to jako fiktivní silvestrovský příběh, vymyšlený pod značnou tíhou alkoholového opojení. Ale bohužel ne. Bohužel je to krutá tečka za už tak dost nevídaným sledem událostí na juniorském šampionátu v Kanadě. Hokejisty české dvacítky vysadili z letadla a domů se na Nový rok nevrátí.

Většina české výpravy – tedy hráči z evropských soutěží a rovněž realizační tým – na Silvestra sedla v Edmontonu do autobusu a zamířila do zhruba 400 kilometrů vzdáleného Calgary, odkud měla v 17 hodin odletět do Frankfurtu.

Zní to poměrně jednoduše, viďte? Ani jeden přestup, na německém letišti přistavený další autobus, který by dovezl reprezentaci až domů...

Jednoduché by to ale mohlo být, kdyby se do toho nepřipletl faktor jménem Rusové.

„Jeden z členů ruského realizačního týmu dokonce kouřil v tunelu před vstupem do letadla.“

Letadlem společnosti Air Canada se totiž měly do Evropy vydat právě národní výběry Česka, Ruska a také Finska. Ale vydal se nakonec jenom jeden. Finové.

Sled událostí podrobně popisuje manažer české reprezentace Otakar Černý.

„Byla to hodně zvláštní situace. Přijeli jsme na letiště v Calgary zhruba tři hodiny předem. Naši hráči si šli nakoupit suvenýry z Kanady a část hráčů telefonovala domů svým rodinám. Naopak ruské hráče jsme viděli sedět v baru. Všechny naše kluky jsem dopředu upozornil, ať mají po celou pobytu na letiště nasazené roušky a dodržují rozestupy,“ informuje Černý.

Poté všechny výpravy postupně nastoupily do letadla. „Nutno podoktnout, že už v tu chvíli jsme si všimli, že někteří členové ruské výpravy hygienická pravidla evidentně nedodržují a roli v tom hrál zřejmě i alkohol. Jeden z členů ruského realizačního týmu dokonce kouřil v tunelu před vstupem do letadla,“ kroutí manažer hlavou.

„Někteří spolucestující si poté stěžovali na jejich chování a posádka z toho důvodu nechala vyklidit celé letadlo. Letušky označily jako viníky celé situace mladé muže v šedivých mikinách Nike. Tyto mikiny nafasovali všichni hráči před začátkem šampionátu,“ pokračuje.

A právě tady byl zásadní problém. Češi totiž mají stejné mikiny jako Rusové, pouze s nápisem „Czech Republic“ místo „Russia“ v azbuce.

Týmové mikiny Ruska a Česka

Týmové mikiny Ruska a Česka | Foto: IIHF

Pak už katastrofu nic neodvrátilo. „Prakticky pouze z toho důvodu nás v uvozovkách hodili do stejného pytle jako Rusy a řekli nám, že celá česká a ruská výprava už do letadla nesmí nastoupit. Finové, kteří byli oblečeni do modrobílé kombinace, naopak dostali povolení nastoupit a odletět,“ říká Černý.

„Lehce bizarní na celé situaci je, že poté, co letadlo bez nás odletělo, se nám zástupci Air Canada omluvili a na jejich náklady nám zajistili hotel a let do Frankfurtu ve stejný čas o den později.“

„Přesto, že jsme zástupcům Air Canada asi třicet minut vysvětlovali, že naši hráči nic neporušili, jejich rozhodnutí už nešlo vzít zpět. Lehce bizarní na celé situaci je, že poté, co letadlo bez nás odletělo, se nám zástupci Air Canada omluvili a na jejich náklady nám zajistili hotel a let do Frankfurtu ve stejný čas o den později. Ujistili nás také, že nepoletíme stejným letem jako ruští hokejisté,“ doplňuje manažer české dvacítky.

Za své hráče by dal ruku do ohně.

„Máme čisté svědomí a jsem přesvědčen, že naši hráči nic neporušili, nikdo z nich ani nebyl letuškami upozorněn na špatně nasazenou roušku. Naopak někteří Rusové roušku ani neměli, což některé kanadské spolucestující hodně pobuřovalo a stěžovali si na to letuškám,“ líčí dál Černý.

„Neměli jsme pocit a ani jsme neviděli, že by česká výprava nějakým způsobem porušovala pravidla přepravce a zavedená opatření."

Jeho slova potvrzuje i manažer slovenské dvacítky Tomáš Pšenka. „Při nástupu do letadla se setkaly tři hokejové týmy a množství dalších osob cestujících do Evropy. Mezi nimi jsme byli i my, tři Slováci, kteří zajišťovali převoz hokejových zavazadel a materiálu zpět z Kanady do Slovenska," popisuje Pšenka.

„Vzhledem k plné obsazenosti letadla byla situace od začátku nepřehledná," dodává Pšenka. „Neměli jsme pocit a ani jsme neviděli, že by česká výprava nějakým způsobem porušovala pravidla přepravce a zavedená opatření."

Jako by letošní šampionát nedoprovázelo už tak dost obtíží. Předčasným zrušením kvůli covidu-19, který se nakonec objevil úplně ve všech účastnických týmech, se mistrovství světa 2022 (které ani do tohoto roku nedošlo) bohužel zapíše do dějin.

A čeští hokejisté si navíc ještě počkají, než se uvidí se svými rodinami a zapojí do přípravy v klubech.

„Máme čisté svědomí a jsem přesvědčen, že naši hráči nic neporušili, nikdo z nich ani nebyl letuškami upozorněn na špatně nasazenou roušku.“

„Na druhou stranu jsme rádi, že už je situace vyřešena a že nakonec zůstaneme v Kanadě v uvozovkách pouze o 24 hodin déle,“ uzavírá manažer reprezentace Otakar Černý.

Let AC848 nakonec odstartoval z Calgary s tříhodinovým zpožděním.

Bohužel nejde o první incident ruských juniorů v nedávné historii. Když v roce 2011 vyhráli mistrovství světa v americkém Buffalu, slavili natolik bujaře, že je v podroušeném stavu rovněž vyvedli z letadla.

„Byli tak opilí, že některé museli do autobusu donést,“ popsal tehdy řidič, který vezl výpravu na letiště.

Inu, jiný kraj, jiný mrav.

Rusové poslali hezkou pozvánku na příští šampionát, který hostí v Novosibirsku a Omsku...

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz