Trénujeme jako vězni, směje se Černý. Bruslaři online lekce kvitují

A jsme zpátky na jaře. Od čtvrtka už mládežnické týmy musely definitivně najet na individuální tréninky, takže zkušenosti nabyté v první polovině roku se jim moc hodí. A někde je i posunuli dál.

Pojď hrát hokej

Jedním takovým případem je Mladá Boleslav. „V první vlně jsme fungovali tak, že kluci dostávali plány, kde měli tréninky natočené přes speciální aplikaci a věděli, jak trénovat. Nyní jsme to vylepšili a jedeme online,“ líčí v rozhovoru pro webové stránky klubu kondiční trenér Jaroslav Černý.

Právě on má veškerou přípravu akademiků na starost. V minulých dnech chystal i povolené tréninky ve skupinkách po šesti, ale ty musel ze svých úvah zase škrtnout. Dost času tak stráví tam, kde by za normálních okolností asi nechtěl, ale teď nemá zbytí – za počítačovou obrazovkou.

Skrz aplikaci pozoruje, jak jeho svěřenci plní zadané pokyny. A samozřejmě, když je potřeba, cviky názorně předvede. Hráči už je ale znají. „Základ, který máme, jedeme víceméně celou sezonu. To znamená, že kluci musí ovládat základní cviky, které tam jsou. Pak už je to o tom, jestli ten cvik ztížíme, zjednodušíme, změníme opakování nebo si u něj hrajeme s časem zatížení,“ popisuje.

„Nemůžeme jim do plánů psát cviky, které neznají. Rozhodli jsme se, že pojedeme to, co umíme, tak aby to fungovalo a mělo význam. Není čas na to, abych jim u každého cviku vysvětloval techniku provádění. Když cvičíte s vlastní váhou, tak to ani není potřeba. Jsou to všechno jednoduché cviky,“ pokračuje Černý v povídání.

Navíc se musí přizpůsobit tomu, že hráči nemůžou využít vybavení jako v posilovně. „Každý doma nemá olympijskou osu či jednoruční činky, nebo další věci. V tom je to trochu složitější. Ale já tvrdím jedno. Člověk má všechno, co ke cvičení potřebuje, stále u sebe. Je to jeho tělo,“ zdůrazňuje.

„Připomíná to trénink vězňů, takhle totiž trénují v malé cele. V podstatě trénujeme jako vězni,“ říká s úsměvem. I když po posledních restrikcích je takové přirovnání až bolestivě trefné...

Hráči jsou každopádně za online tréninky rádi. Tedy alespoň většina. Kdo má v dorosteneckém či juniorském věku dobře srovnané svoje hokejové priority a současně mu chybí kontakt v kabině, ten musí podobnou možnost kvitovat.

„Byl jsem překvapený ze zpětné vazby od kluků. Spousta z nich se mi ozvala, že je to super a stokrát lepší, než kdybych jim posílal jenom tréninkové plány. Takhle mají aspoň pocit, že trénují s partou,“ hlásí Černý s radostí. „Samozřejmě ten sociální kontakt tam není, nejsou v partě, ale kvitovali to dobře. Mají z toho radost, to si myslím, že je pozitivní.“

Nezbývá než doufat, aby pozitivní bylo i myšlení sportovců v nepříznivé době. „Jakékoliv přerušení je pro kluky spíše demotivující. Hlavní je, že chtějí trénovat, což je pro mě důležité. Někteří mi sami napsali, jestli bych jim nemohl přidat další zátěž,“ dodává na bkboleslav.cz s úsměvem kondiční trenér Jaroslav Černý.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz