Třesk v akademiích! Klíčem nebudou počty talentů, jen výsledky mládeže

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

13. března 14:28

Martin Voltr

Jedna věc je neměnná, a sice ta, že se neustále něco mění. Zhruba tak by se dal vystihnout stav českého mládežnického hokeje a přístup hokejového svazu k němu. Další radikální změna se netýká formátu soutěží, nýbrž projektu akademií, jehož původní podstata nyní končí.

Projekt Akademií Českého hokeje vznikl v roce 2011. Jeho cílem bylo soustředit výchovu nejtalentovanějších hráčů ve věku mezi 15 a 20 lety do malého počtu klubů, které by se svazovou podporou mohly o to lépe pracovat na jejich rozvoji pro vrcholový hokej.

Tento počet však postupně narostl nad vhodnou mez. V prvních třech letech získalo status akademie jedenáct klubů, mezi lety 2015 a 2019 dalších šest.

„Máme vrcholový výběrový program, do kterého ale podle mého názoru žádný výběr neprobíhá.“

„Myslím, že je potřeba počet akademií zredukovat. Až budeme mít dostatek hráčů, tak ať máme akademií třeba třicet, ale musíme vycházet z toho, jak na tom aktuálně jsme. Ještě s tím, jak hráči odcházejí do zahraničí, jich momentálně není tolik, abychom jimi naplnili sedmnáct akademií,“ přiznával šéf projektu Pavel Geffert.

Postupem času stále méně skrýval, že s přínosem akademií není spokojen.

„Nemůžeme si říct nic jiného, než že společně jsme neúspěšní a dosažené výsledky absolutně nenaplnily očekávání, která byla do projektu vkládána. Máme vrcholový výběrový program, do kterého ale podle mého názoru žádný výběr neprobíhá. Místo toho, abychom si vybírali, kdo je lepší, rozhodujeme se, kdo není horší,“ soptil v září 2021.

Plzeň byla vyhlášena nejlepší akademií v letech 2021, 2022 i 2023

Plzeň byla vyhlášena nejlepší akademií v letech 2021, 2022 i 2023 | Foto: Marek Švamberg, hcplzen.cz

Od té doby ztratily status akademie dva kluby, Slavia Praha a Chomutov nesplnily licenční podmínky. Snahy o další redukci ale tříštily i klasické nešvary českého (nejen) hokejového prostředí.

Po zvýšení minimální bodové hranice v klubovém rankingu už neměla licenci akademie obhájit Jihlava, ta však bezprecedentně získala body od Olomouce. Zlín žádal o výjimku. Letos by za stávajících podmínek mělo ztratit akademii Kladno, které ani po dvou letech nevybojovalo návrat do juniorské extraligy.

Nakonec organizace nemusí řešit ranking ani licenční podmínky. Do projektu Akademií Českého hokeje už nebudou přijímány na základě toho, kolik jejich juniorů se dostalo na reprezentační akce, prosadilo se na draftu nebo se zapojilo do seniorských soutěží. Ani na základě toho, zda mají dvě ledové plochy nebo odpovídající tréninkové zázemí.

Rozhodovat bude jen to, zda mají své týmy v mládežnických extraligách, či nikoliv.

„Akademie Českého hokeje se zpřístupní všem.“

„Akademie Českého hokeje se tak zpřístupní všem, což umožní především větší investice do mládežnických trenérů a tím i zkvalitnění sportovní přípravy mládeže,“ zmiňuje hokejový svaz v tiskové zprávě záměr, který tedy zcela zásadně mění rysy dříve výběrového projektu.

Kluby, které budou mít své týmy ve všech třech mládežnických extraligách, získají označení AAA. Ty s dvěma extraligami ponesou označení AA a s jednou pak A. Všechny tyto kluby získají od svazu podporu, která bude rozdělena na pevnou a pohyblivou část.

Zřejmý důsledek této změny? V kategoriích devátých tříd, dorostu a juniorů stoupne tlak na udržení v nejvyšších soutěžích či postup do nich, což rozhodně nemusí vést k lepší práci s talentovanými hráči.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Původní systém hodnocení přitom zohledňoval výsledky mládežnických týmů v soutěžích jen minimálně, v posledních letech už vůbec. Tedy kromě podmínky disponovat extraligami juniorů a dorostu, případně je do dvou let po sestupu vybojovat zpátky.

„Hlavním důvodem pro přijaté změny je právě vyšší podpora trenérů, a to i v těch menších klubech. Nové podmínky umožní, aby byli odměňováni mnohem lépe a mohli se tak plně věnovat své práci pro mládež,“ uvádí ve zprávě prezident Českého hokeje Alois Hadamczik.

„Hlavním důvodem pro přijaté změny je vyšší podpora trenérů, a to i v těch menších klubech.“

Svaz podle něj aktuálně financuje trenéry v akademiích částkou přes 47 milionů korun, za poslední dvě sezony tak měl navýšit prostředky víc než dvojnásobně. Podrobnosti k novému kabátu celého projektu má Český hokej oznámit klubům až poté, co budou známi všichni účastníci nejvyšších mládežnických soutěží pro příští ročník.

Nově by tedy akademií nejspíše mělo být 32. K rovné třicítce účastníků nejširší extraligy deváťáků je třeba připočítat Přerov a Porubu, které mají dorosteneckou extraligu (Přerov i juniorskou, ale z té ještě může sestoupit) a současně už nemohou postup mezi elitu 9. tříd vybojovat.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz