Tygři prohodí trenéry a vyčlení devítku. Do štábu berou Šafařovského

Foto: Martin Voltr

Třikrát za sebou byli vyhlášeni Nejlepší Akademií Českého hokeje, Bílí Tygři paří mezi kluby, které na české mládežnické scéně tak trochu udávají tón. S jakými změnami vstoupí do nové sezony 2021/22?

O všem podstatném promluvil ve virtuálním tygřím studiu Jiří Bermann, manažer liberecké mládeže.

„S prací našich trenérů jsme velmi spokojeni, ale zároveň je potřeba reagovat na připravované změny soutěží, na změny u nás v klubu nebo na to, jak se nám trenéři osvědčili v příslušných kategoriích. Jde spíše o kosmetické změny,“ uvádí téma novinek na trenérských pozicích.

U akademií dojde k poměrně zajímavé změně. Dosavadní trenéři sice zůstávají, ale mezi dorostem a juniorkou se prohodí. Nejstarší kategorii tak nově povedou Richard Lobo s Václavem Kočím, tu mladší pak Milan Plodek s Jiřím Vozákem. A hlavním důvodem není to, že by se měl Lobo – kouč posledních dorosteneckých mistrů – posunout se svými ročníky.

„V dorostu bude přes čtyřicet hráčů, a myslím, že i strašně moc těch dobrých. Bude těžké z nich vybírat, kdo má nastoupit do zápasu a kdo ne. Navíc je pro letošek novinkou omezení soupisek, na které bude moct být zapsáno jenom sedmnáct hráčů do pole,“ líčí Bermann.

„Proto jsem chtěl, aby šli trenéři od juniorky dolů: Ty hráče až tolik neznají a nemají k nim žádný ‚citový‘ vztah. Startovní čára tak bude pro všechny stejná.“

Změny v žákovských kategoriích pak Tygři postavili i kolem chystaného oddělení devátých tříd, které budou mít od sezony 2022/23 úplně samostatnou soutěž. Tak to po diskusi s kluby schválil výkonný výbor Českého hokeje.

Proto už nyní dostala liberecká devítka i svého samostatného kouče – Vojtěcha Fialu. „Budeme to mít připravené na další ročník. Navíc jsme v klubu posílili Vojtovu roli, víc zastřeší sportovní třídy. Věděli jsme, že už by toho tolik nestíhal, tak jsme mu dali už jenom jednu třídu,“ povídá Bermann.

„Je to mladý kluk, který je nadšený do trénování a osvědčil se nám na tygřích kempech.“

O jednu kategorii víc naopak dostal Adam Jandejsek. Tomu bude u třeťáků a čtvrťáků nově pomáhat jako asistent dvacetiletý Petr Šafařovský. Tedy nedávno ještě kapitán liberecké juniorky, který v uplynulé sezoně odehrál 25 utkání za Benátky nad Jizerou!

„Je to mladý kluk, který je nadšený do trénování a už dva roky nám pomáhal na tygřích kempech, kde se osvědčil. Teď u nás bude na celý úvazek, z čehož mám radost. Pomůže nám i s hlídáním hotelu. Snažíme se trenéry sami vychovávat, aby znali naši tygří cestu,“ libuje si Jiří Bermann.

Šéf liberecké akademie pak společně s kolegy vymyslel ještě novou strukturu trenérů dovedností. „Radek Duda to nemůže všechno obsáhnout, proto jsme skills kouče rozdělili a řekli, kdo zodpovídá za obránce, útočníky a tak dále,“ pokračuje Bermann. Třeba právě Duda se tak bude věnovat forvardům společně s Milanem Plodkem, obránce budou mít na starosti Václav Kočí s Jakubem Ficencem, specialistou na střelbu zase bude Richard Lobo.

Co bude Liberec zřejmě spojovat s řadou dalších špičkových klubů? Že mladí hokejisté půjdou na led tak brzo, jak budou moci, a vydrží tam třeba jen s malou pauzou až do začátku sezony.

Pod Ještědem teď ještě víc rozšíří myšlenku tréninků podle biologického věku. „S tou jsme přišli předloni zřejmě jako první v republice. Vlivem postupného oddělení deváté třídy, ve které navíc budeme mít silný ročník, jsme tři skupiny rozšířili na čtyři,“ popisuje Bermann.

Před mládežnickými oddíly teď stojí velká výzva v podobě zužování soutěží. I Tygři ho považují za správný krok. Na druhou stranu musí řešit, jak naložit s vytěžováním hráčů v juniorce a v Benátkách nad Jizerou. Že i u nich bude docházet k menšímu postaršování než v předešlých ročnících, je nad slunce jasné.

„S hráči ročníku 2002 dále počítáme do první ligy.“

„I do loňské sezony jsme šli s tím, že nebudeme tolik postaršovat. Situace kolem covidu to trochu změnila,“ ví liberecký manažer. Důvod je jasný – pro mladé hráče byly Benátky jedinou šancí, jak vůbec hrát, někteří z nich navíc bojovali o šampionát dvacítek či osmnáctek.

Liberec je nyní nehodlá od seniorského hokeje odstřihnout. „Mám obavy o nominaci na mistrovství světa dvacetiletých, protože hromada hráčů ročníku 2002 bude pravděpodobně hrát juniorskou soutěž. My máme obrovskou výhodu, že máme tým Benátek přímo v areálu, takže s těmito hráči dále počítáme do první ligy,“ slibuje Bermann.

Petr Šafařovský (vpravo)

Petr Šafařovský (vpravo) | Foto: Martin Voltr

Ve virtuálním studiu přidal třeba i svůj pohled na odchody mladých českých hokejistů do zahraničí, kterých v posledních letech neustále přibývá. Někomu tento krok viditelně pomůže, pro jiné hráče má naopak hodně diskutabilní přínos.

„Mě osobně velmi trápí odchody na sever Evropy. Chápu odchody do CHL a USHL, ale daleko víc mi vadí, když mi hráči odcházejí do Švédska nebo Finska, kde říkají, že je to mnohem lepší. Ano, soutěž tam budou mít o něco lepší. Ale taky jsem tam absolvoval pár stáží a v mnoha klubech tréninkové podmínky nejsou lepší,“ říká Jiří Bermann.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz