Tým měl sílu. Jen musíme odstranit dětské nemoci, soudí Haken

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Reprezentace do šestnácti let skončila na turnaji čtyř v Göteborgu poslední se ziskem jednoho bodu, který urvala s Finy. Předtím čeští mladíci potrápili Švédy a vysoko padli s Ruskem. Klíčem do dalších akcí bude větší produktivita: „Potřebujeme rychle a jednoduše zakončit,“ hlásí hlavní trenér Petr Haken.

partneři českého hokeje

Trenére, máte za sebou jeden ze dvou závěrečných turnajů sezony. Jak ho hodnotíte?
Nechci říkat, že to bude pořád lepší, ale soupeři nás nepřehrávali, kromě Rusů. To byla velká facka. Pořád nám něco chybí. Když soupeře zatlačíme, potřebujeme rychle a jednoduše zakončit. Kluci akce zbytečně přehrávají a dostávají se do pozic z rohu. Ve střeleckých pozicích nemáme čas, protože kluci jsou zvyklí ho mít na všechno, ale tady čas není. Musíme to něčím protrhnout – zjednodušit a hlavně zrychlit zakončení.

Jak jste se vypořádali s absencí například Matěje Prčíka, Jiřího Kulicha nebo Dominika Rymona?
Tým, který tu byl, sílu měl. Jen tam jsou pořád takové dětské nemoci, které musíme odstranit. Musíme kluky dobře připravit na další turnaje a ten dubnový ve Finsku. Hráče musíme naučit na sedmnáctku, kde už jsou velké turnaje a koncentrace i příprava jsou mnohem náročnější. To je teď náš úkol.

„Nechci říkat, že to bude pořád lepší, ale soupeři nás nepřehrávali, kromě Rusů. To byla velká facka.“

Chtěl byste někoho pochválit? Jan Špunar potrápil severské soupeře…
Honza Špunar ukázal, že je klidný a dokáže se na hokej koncentrovat. To je pro brankáře hrozně důležité. S Finskem mu kluci svou snahou enormně pomohli a on jim to vrátil. Právě za tenhle zápas musím vyzdvihnout Novotného a Giesla. Hráli výborně a byl to jejich nejlepší zápas. Ukázali, že mají v týmu obrovskou roli. Snažili se plnit všechny věci a dali do zápasu nejvíce ze všech. Jsem rád, že je můžu pochválit.

Jak bylo těžké udržet hráče v pozitivním myšlení po debaklu s Ruskem?
Hráči na to výborně zareagovali, čemuž jsme s realizačním týmem věřili. Něco jsme si řekli už po zápase, něco dalšího ráno, a ukázalo se, že i na tak vysokou prohru umí kluci zareagovat. Proti Finům si zasloužili vítězství, protože se vydali ze sil, a to je přesně ukázka toho, co se musí naučit.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Ani proti Suomi to ale nakonec nevyšlo…
Do zápasu jsme vstoupili smolně vyloučením a inkasovanou brankou. Potom tam byl od některých hráčů respekt, ale postupem času jsme byli jednoznačně lepší. Svědčí o tom poměr střel, které nebyly jenom někam nahazované. Kontrolovali jsme kotouč i přechod do útočného pásma, ve kterém jsme hráli.

Co chybělo k výhře, třeba už v základní hrací době?
Branky, které jsme dali, padly z předbrankového prostoru, na který se Finové hodně zaměřili a stáhli se. Jsem rád, že hráči na to zareagovali a začali hru přehrávat na obránce. Dva góly, které jsme dali, padly jenom z tečování a dorážky. To je pro nás návod a další krok, abychom takové soupeře přehrávali.

„Dva góly, které jsme dali, byly jenom z tečování a dorážky. To je pro nás návod.“

Proč nevyšla ani řada přesilových her v závěru?
Měli jsme tam tři zasloužené přesilovky, Finové nestíhali a museli faulovat. Tam je potom kámen úrazu. Máme spoustu šancí, přesilovou hru, ale hrajeme ji špatně a staticky, všechno nám dlouho trvá. Po přenesení hry přes osu nejsme schopní rychle zakončit.

Soupeři se právě tímto prezentují, že?
Tam je jednoznačně vidět rozdíl. Rusové hrají přesilovku trochu jinak, ale Švédové a Finové rychle přenáší puk přes osu a střílí hned z první. I když se to třeba nepovede, vystoupí bránící hráč a tlakem i rychlou reakcí přijdou odražené kotouče.

„Po přenesení hry přes osu nejsme schopní rychle zakončit.“

Jaký teď budete mít program?
Teď je doba, kdy se kluby připravují na konec sezony. Někdo má třeba ještě problémy, protože se hraje o záchranu v dorostenecké soutěži. Měsíc a půl mám na sledování hráčů a vytipování někoho, kdo bude mít formu a zápasy v reprezentaci by si zasloužil.

A co se utkání šestnáctky týče?
Máme dva zápasy se Slovenskem a pak turnaj čtyř ve Finsku, což na sebe bude navazovat. Ještě do toho přijde mistrovství republiky, takže uvidíme, jak budou hráči k dispozici. Čtyřdenního kempu před Slováky určitě využijeme. Budeme chtít hráče vidět a dát jim možnost připravit se na konec sezony.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz