V Třinci běží Jarní liga mládeže. Nejde nám o výsledky, říká manažer

Foto: Lukáš Filipec, jarniligamladeze.cz

Na ledě proti sobě bojují Vlci a Medvědi, po nich přichází na řadu duel Rytířů s Oceláři. Zhruba takhle vypadají květnové a červnové víkendy v třinecké Mini Werk Areně. Místní klub letos premiérově uspořádal pro všechny zájemce z okolí Jarní ligu mládeže.

Do projektu, který odstartoval 11. května a vyvrcholí 15. června, se mohli přihlásit rodiče s dětmi odkudkoliv. Jarní liga probíhá ve dvou oddělených kategoriích – ročnících 2006 a 2007, respektive 2008 a 2009 – a na klubové vazby se tady nehraje.

Třinec letos přišel s myšlenkou, která zkrátí mladým hokejistům čekání na novou sezonu a zároveň jim neubere příliš času na venkovní aktivity. „Děti se o víkendu v pohodě, bez stresu a tlaku na statistiky, výkony a body sejdou a sehrají si proti sobě přátelské utkání,“ popisuje základ Jarní ligy mládeže projektový manažer Ocelářů Jakub Mikulík.

Jak se vůbec takový nápad zrodil?
Inspirovali jsme se projekty, které běží za velkou louží už více jak čtyřicet let. I v malých hokejových městečkách se takhle po sezoně vytvoří dost týmů, ve kterých mají kluci možnost proti sobě dál hrát. Jedná se o to, že v dnešní době dochází ke změně trendu a pro děti je potřeba organizovat různé projekty a akce, aby se podpořil sport a zdravý životní styl. Už to není jako dřív, že kluci chodili po venku, hráli fotbal a podobně. V dnešní době počítačů, tabletů a telefonů je potřeba sportovní aktivity víc podporovat.

Využijete tím i led v Mini Werk Areně, že?
Ano, máme ho k dispozici po celý rok, což je obrovská výhoda. Chtěli jsme ale vytvořit projekt, který by nebyl jenom pro naše kluky z Třince, ale i pro děti z širokého okolí. Jezdí k nám třeba z Kopřivnice, Ostravy, Havířova, ale i z hokejového klubu Jastrzebie. Jsme moc rádi, že zájem nebyl jenom ze strany třineckých dětí.

Foto: Lukáš Filipec, jarniligamladeze.cz

Tím pádem se v jednom týmu potkají i děti z různých měst, které se dosud vůbec neznaly...
Je právě fantastické, že se potom vytvoří nová přátelství. Ti kluci spolu v sezoně soupeří, jsou to rivalové, a teď jsou najednou vložení do stejného týmu. Zjistí, že to můžou být fajn kluci. Myslím, že to podpoří sportovního ducha i pro samotnou sezonu, protože potom se už budou znát, pozdraví se, podají si ruce, popřejí si hodně štěstí. V tom je to taky fajn. A kluci, co třeba běžně nastupují spolu v Třinci, najednou hrají proti sobě. To je taky takové ozvláštnění.

Povedlo se vám týmy naplnit?
Jsme moc rádi o zájem, který z řad rodičů a hráčů přišel. Dokonce ještě do dnešního dne se nám děti dohlašují. Třeba se dozvěděly od svých kamarádů, že takový projekt běží a že je baví. Starší kategorii máme plnou, mladší téměř taky.

Kolik je v každém týmu hráčů?
Tím, že hrajeme na dvakrát dvacet minut, jsme nechtěli dělat týmy na čtyři pětky. Chtěli jsme, ať kluci mají rovnocenný čas na ledě, to byl jeden z cílů projektu. Ať si zahrajou, zdokonalí se. Hrajeme na tři pětky vždycky s jedním gólmanem, máme připravené i náhradní gólmany, kteří se do projektu třeba přihlásili později a případně by zaskočili, kdyby někdo nemohl.

Kteří trenéři u týmů působí?
Jedním z trenérů, za kterého jsme moc rádi, je Rosťa Martynek. Je to třinecký odchovanec, v extralize má odehráno víc než 650 utkání a stále aktivně hraje za Frýdek-Místek. Myslím, že kluci od něj získají hodně zajímavé podněty ke svojí hře, má i trenérskou licenci. Potom tady máme naše dva trenéry z Třince, Kamila Tlusczika a Ondru Podešvu, dále Tomáše Potěšila, který trénuje juniorku v Havířově. No a supervizorem celé akce je pan Pavel Prorok. Má stříbro z mistrovství světa do dvaceti let, titul s Vítkovicemi, takže taky zkušený borec. Momentálně působí jako manažer v Krakově. On celý projekt zastřešuje a je úplně na každém zápase.

Foto: Lukáš Filipec, jarniligamladeze.cz

I když v tomhle období hokej trochu ustupuje do pozadí a je čas hlavně na letní aktivity, přijali to rodiče jako další dobrou možnost, aby se děti takříkajíc „vyblbly“?
Určitě. Ze strany rodičů máme jedině pozitivní zpětnou vazbu. Jsou strašně rádi, že takový projekt v Třinci probíhá, že to není daleko a nemusí vozit děti třeba přes celou republiku. Navíc jsme se snažili, aby to bylo finančně nenáročné a mohl si to dovolit každý. Třeba marketing jsme dělali hlavně formou dobrých vztahů, které máme mezi kluby v Moravskoslezském kraji nebo na polské a slovenské straně. Snažili jsme se zbytečně nenafukovat rozpočet nějakou velkou reklamou, potom by ta celá suma za Jarní ligu byla vyšší.

Jak jste už zmínil: O výsledky v projektu nejde, že?
Od začátku jsme všem vysvětlovali, jaké jsou cíle našeho projektu. Že nejdeme hrát nějaký Stanley Cup nebo mistrovství světa, že nejde o výsledky, ale třeba i o to, aby si kluci zkusili jiné posty. Trenéři je trochu zamíchají a kluci, co jsou zvyklí hrát obránce, si vyzkoušejí útok. Výkon obránce v útoku nebude tak dokonalý, ale je důležité vyzkoušet si to. Netlačíme na výsledky, ale na to, aby se kluci rozvíjeli, našli si nové kamarády a měli možnost zahrát si hokej.

Poslední dva víkendy vás čeká play off, tam už to asi přece jenom bude boj o výsledky...
Takhle, kluci se chtějí porvat o výsledek v každém zápase. Ať už je to play off, nebo základní část. Jenom jde o to, že ve sportu někdy trenéři upřednostňují ty talentované hráče a dávají jim víc prostoru na ledě. My bychom chtěli i v play off zachovat rovnocenný čas na ledě, aby si zahráli všichni. Chceme zachovat cíle projektu a trenéři i rodiče o tom vědí.

Přihlásily se vám do projektu i dívky?
Určitě, přihlásily. Jsem strašně moc rád, že tady máme i nějaké dívky, a ne jenom kluky. Holky se snaží a hokej je baví, takže můžou inspirovat třeba spolužačky a další holky, aby si taky hokej zahrály.

Foto: Lukáš Filipec, jarniligamladeze.cz

Foto: Lukáš Filipec, jarniligamladeze.cz

Foto: Lukáš Filipec, jarniligamladeze.cz

Foto: Lukáš Filipec, jarniligamladeze.cz

Foto: Lukáš Filipec, jarniligamladeze.cz

Foto: Lukáš Filipec, jarniligamladeze.cz

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz