Varaďa o tlaku, Dostálovi i absenci „výjimečných“: Je na ostatních, jak to vezmou

Foto: Karel Švec, Český hokej

5. prosince 2019, 19:08

Martin Voltr

Přesně za měsíc by si moc chtěl pověsit na krk jednu z krásných medailí, které jsou připravené pro tři nejlepší týmy juniorského šampionátu. Hlavní trenér Václav Varaďa už všechno směřuje k finální přípravě, ve čtvrtek odtajnil seznam 39 kandidátů. „Vybereme z nich dvacet, o kterých budeme přesvědčeni, že budou hrát pro tým a pro úspěch,“ hlásí český kouč.

Esport hokejová liga

Každý z týmů zvolil jiný způsob přípravy a výběru finálního kádru. V případě Čechů došlo na tradiční variantu, ale díky domácímu šampionátu mohli trenéři na závěrečnou dvojici kempů ve Frýdku-Místku pozvat nebývale široký okruh nadějí.

V jakých fázích bude vaše příprava probíhat?
První fáze od 10. do 13. prosince je hlavně pro evropské hráče, které máme k dispozici. Jejich reprezentační přestávka začíná 9. prosince a nechtěli jsme, aby byli dlouho bez tréninku. Doplnili jsme je o hráče ze zámořských juniorských soutěží, které nám kluby dovolily nominovat. Chceme je vidět ve srovnání s hráči z Česka a Evropy. 13. prosince po modelovém utkání s Frýdkem-Místkem dojde k první selekci hráčů a 15. přijede skupina dalších deseti hráčů. Poslední cut bude následovat 23. prosince, ale oproti počtu 20 + 3 si možná necháme dva tři hráče navíc, protože do prvního zápasu nenapíšeme všechny.

„Příslib na Jakuba (Lauka) jsme dostali už zhruba dva měsíce zpátky.“

V první skupině jsou tedy hráči, kteří vás ještě musí víc přesvědčit?
Vnímáme jejich sezonu, jak hrají a jak se jim daří. Taky víme, kde jsou volná místečka v útoku i obraně. S některými hráči jsme ještě nepřišli do styku, třeba s Michalem Gutem. Je to mladší kluk, kterého v budoucnu čekají ještě další mistrovství, ale zažívá skvělou sezonu a chceme ho vidět. S hráči do toho pořádně šlápneme, abychom viděli, jak si stojí navzájem a jak se o to poperou mezi sebou. Odpoledne budeme mít vždy minizápasy.

A hokejisté, kteří dorazí 15. prosince, mají k účasti na šampionátu blíž?
Ti kluci se nám prezentovali velmi dobře během letních kempů a cítíme, že mají o krůček větší šanci dostat se na mistrovství. Bude ale záležet na aktuální formě a na tom, s jakým hladem a chutí přijedou. Jenom to, že přijedou patnáctého, nezaručuje, že se potom zúčastní mistrovství.

Mají ještě šanci i hráči, kteří jsou na turnaji World Junior A Challenge s devatenáctkou?
Ano, trenérům devatenáctky jsme dali seznam hráčů, které bychom v jejich nominaci chtěli. Uvidíme. Když budou mít dobrý turnaj a nám se naopak nebudou někteří hráči jevit tak dobře, je možné, že by se od nich přesunuli k nám a porvali se o závěrečnou nominaci.

Byla pro vás složitá domluva s Bostonem ohledně uvolnění Jakuba Lauka?
S organizací Bostonu jsme v kontaktu a příslib na Jakuba jsme dostali už zhruba dva měsíce zpátky, takže v podstatě jenom ladíme detaily jeho příjezdu. Ale měl by se účastnit toho kempu od 15. prosince.

Jak náročné pro vás vůbec bylo nominaci sestavit?
S kolegy Patrikem Eliášem a Alešem Krátoškou jsme seděli nad každým jménem. S Třincem jezdíme na zápasy den předem, takže jsme se průběžně scházeli někde na půl cesty. Zavřeli jsme se a řešili, koho ano, koho ne, komu se teď daří, komu nedaří a tak dál. Vypadl z toho tento seznam. Cítíme, že tihle kluci jsou pro nás na mistrovství světa ti nejlepší možní. Vybereme z nich dvacet, o kterých budeme přesvědčeni, že budou hrát pro tým a pro úspěch.

„Nalijme si čistého vína: Lukáš (Dostál) měl skvělé minulé mistrovství, má fantastickou sezonu ve Finsku, sahá po národním dresu A-týmu.“

Loni jste měli k dispozici Martina Nečase, Martina Kauta nebo Filipa Zadinu. Letošní kádr budete muset stavět jinak, viďte?
Ti v uvozovkách výjimeční kluci, které jmenujete, už týmu pomoci nemohou. Teď je na ostatních, jak to vezmou. Aktuální ročníky se budou prezentovat trochu jiným stylem hokeje, který je adekvátní jejich silným stránkám.

Ale kdybyste měl přece jen jmenovat jednoho nebo dva hráče, kteří by měli plnit roli lídrů: Kdo by to byl?
V tuhle chvíli bych jmenoval jenom jednoho hráče, a to brankáře Lukáše Dostála. Určitě dostane velkou porci času a je to pro nás hrozně důležitý hráč. Pokud kluci ucítí jistotu vzadu, potom se jim bude hrát lépe vepředu.

Znamená to, že máte jasno o brankářské jedničce?
Já bych nepředbíhal. Nalijme si čistého vína: Lukáš měl skvělé minulé mistrovství, má fantastickou sezonu ve Finsku, sahá po národním dresu A-týmu a je asi jen otázkou času, kdy se v něm objeví. Je pro nás stěžejním hráčem a věříme, že naváže na své výkony. Dám mu důvěru, ale on mi ji musí vrátit zpátky. Chci, aby tým cítil, že se na něj může spolehnout. Budeme potřebovat, aby ho ty kotouče trefovaly, a pokud nebudou, půjde tam jiný brankář.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Do širší nominace se dostali i někteří hráči, kteří vám vyskočili během sezony domácích soutěží. Ať už Stanislav Svozil, Karel Klikorka nebo Ivan Lytvynov. Čím vás přesvědčili?
Začnu Svozilem: Vnímám, že hraje extraligu, i když jeho role v mládežnickém hokeji nebo v Chance lize by byla daleko výraznější a prostoru by dostával víc. Chtěl bych ho vidět. Chystali jsme se ho nominovat na předešlou akci, ale jel na neoficiální mistrovství světa do Kanady se sedmnáctiletými. Teď máme prostor srovnat ho s ostatními obránci.

A ti další?
Karel Klikorka měl velmi dobrý turnaj ve Finsku, mile nás překvapil. Ivan Lytvynov hraje stabilně v Českých Budějovicích, a to velmi dobře, hlavně směrem dopředu. Je mobilní, správně drzý na ledě. I on odehrál finský turnaj velmi slušně. Jsme zvědaví, jak budou kluci v konkurenci ostatních vypadat.

Jak moc vám pomáhá, že turnaj odehrajete v domácím prostředí? Teď mám na mysli hlavně v tom ohledu, že můžete vyzkoušet větší počet hráčů.
Je pravda, že možnost podívat se na více hráčů a připravovat se doma je pro nás výhodná. Celkově to ale pro kluky bude osvěžení. Spousta z nich působí mimo Českou republiku a hrát o Vánocích hokej na takové úrovni je něco speciálního. Věřím, že hráči přijedou s chutí, ale rozhodne se na ledě. Pátého ledna se uvidí, jak to celé dopadne.

„Mám v hlavě pár fíglů, jak to pro hráče udělat co nejjednodušší, aby se soustředili jenom na to, proč tu jsou. A nešli si užít Vánoce v Česku.“

Doma budete čelit obrovskému tlaku. Jak před ním budete chtít hráče ochránit?
Já bych chtěl se všemi novináři a fotografy vycházet velmi dobře. (usmívá se) Jenom bych si přál, abyste kluky nechali hrát hokej a nás pracovat tak, abychom si společně šli za tím, co si všichni budeme přát. Samozřejmě vnímám, že na kluky bude větší tlak. Budou se chtít předvést před rodiči, známými, kamarády, přítelkyněmi… Mám v hlavě pár fíglů, jak to pro ně udělat co nejjednodušší, aby se soustředili jenom na to, proč tu jsou. A nešli si užít Vánoce v Česku.

Když mluvíte o Vánocích: Jak budete organizovat Štědrý den?
Štědrý den už máme nějakým způsobem naplánovaný. Chceme, aby si ho hráči užili spolu a také se svými rodinnými příslušníky, a aby z něj měli výborné dojmy do prvního zápasu turnaje. To bych nechal jako prozatimní informaci. S blížícím se datem se dozvíte, jak to bude vypadat.

Tušíte, kdy budete mít jasno o kapitánovi a asistentech a ze kterých jmen budete zhruba vybírat?
Určitě se to tým dozví po posledním cutu, to je 23. nebo 24. ráno. Některé varianty už jsme s kolegy probírali. Budeme kluky pečlivě sledovat v průběhu kempů a je vícero adeptů, kteří by měli tým vést. Loni se nám to až tak nevydařilo, od lídrů to v důležitých chvílích nepřišlo a týmu to potom chybělo. Letos bychom si přáli, abychom působili jako jeden. Samo se vykrystalizuje, za kým hráči půjdou.

Jakým způsobem sledujete své soupeře? Máte je načtené?
Dohodli jsme se s trenérem slovenského týmu o výměně videí z turnajů, na kterých hráli proti německému týmu. Tahle videa poctivě rozebíráme a připravujeme se na každého soupeře. Máme zpracované zápasy turnaje, který odehrály výběry kanadských juniorských soutěží s Ruskem v listopadu. Materiály máme a připravujeme se na každého soupeře zvlášť.

„Já si připadám, že manželka mi pořád říká, že se jenom dívám na hokej. Jsme tím posedlí a chceme udělat maximum, abychom byli připravení co nejlépe.“

Kolik jste toho viděl vy osobně?
Spoustu. Já si připadám, že manželka mi pořád říká, že se jenom dívám na hokej. Skončí zápas, večer přijíždím domů, ve tři ve čtyři jsem vzhůru a dívám se na NHL, pak na KHL a pak na naše kluky, jak hrají. Jsme tím posedlí a chceme udělat maximum, abychom byli připravení co nejlépe.

Možná klíčovým protivníkem v základní skupině budou Němci. Co říkáte na sílu, kterou jejich letošní tým disponuje?
Vnímáme, že mají pět šest velmi dobrých hráčů, draftovaných v prvních a druhých kolech posledních let. Sledujeme jejich vývoj, hlavně Seider hraje na farmě Detroitu velmi dobře. Budou nevyzpytatelným soupeřem, budou se opírat o svoji houževnatou náturu a mají ofenzivní hráče, kteří můžou dát nějaké branky. Určitě potrápí každého soupeře.

Jaký výsledek na turnaji byste považoval za úspěch?
Jakákoli medaile by byla skvělá, z turnaje, ve kterém se nám dlouhodobě nedaří. Cesta k ní ale bude hrozně těžká. Hodně důležitý bude vstup do turnaje, tedy první zápas proti ruskému týmu. Ale nerad bych předjímal. Věřím hráčům, že udělají maximum, co je v nich, abychom dosáhli na co nejlepší možný úspěch.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz