Vítkovice získaly velký brankářský talent: Měla o něj zájem celá republika

Jan Láryš při podpisu smlouvy s Vítkovicemi | Foto: hc-vítkovice.cz

Významnou investici do své budoucnosti v modrém půlkruhu učinily Vítkovice. Ze sousední Poruby získaly mládežnického reprezentanta Jana Láryše, jednoho z nejtalentovanějších gólmanů nastupující generace.

Láryšovi je teprve šestnáct let, ale pokud bude přinejmenším pokračovat ve vývoji z posledních sezon, pak by ho mohla čekat zajímavá budoucnost.

Pozornost na sebe přitáhl v ročníku 2022/23, kdy sice věkově ještě patřil do deváté třídy, ale přesto už odchytal devatenáct zápasů (dva z nich v play off) za dorost. To se přitom stává jen velmi vzácně. K tomu navíc dotáhl výběr Moravskoslezského kraje ke zlatým medailím na sledované Olympiádě dětí a mládeže.

Další krok? Reprezentace. A zase počin, který se povede málokomu.

„Honza Láryš je velký brankářský příslib do budoucna, o který měly zájem velké české kluby z celé republiky, a já jsem velice rád, že dal přednost nám.“

Nejen, že Láryš odchytal největší porci utkání za šestnáctku, s níž získal stříbro na světových Olympijských hrách mládeže, ale k tomu vyrazil i na jeden turnaj se sedmnáctkou. A v obou zápasech, do nichž nastoupil, slavil vítězství.

Také jeho zásluhou se dorost Poruby bez větších potíží zachránil v extralize, ba dokonce až do závěrečného týdne nadstavby bojoval o postup do play off.

Každopádně už přišel čas, kdy se Jan Láryš musel poohlédnout po novém působišti s perspektivou nejvyšších soutěží. Nakonec zvolil nejbližší velký klub – Vítkovice.

Jan Láryš na Olympijských hrách mládeže v Jižní Koreji

Jan Láryš na Olympijských hrách mládeže v Jižní Koreji | Foto: OIS / Joel Marklund

„Honza Láryš je velký brankářský příslib do budoucna, o který měly zájem velké české kluby z celé republiky, a já jsem velice rád, že dal přednost nám. Už nyní ve svém věku má vysokou kvalitu, je to mládežnický reprezentant a je to typ hráče, se kterým chceme pracovat a naplno využít jeho potenciál i do budoucna,“ říká na stránkách Ridery její sportovní ředitel Roman Šimíček.

Vítkovické vedení si o Láryšovi pochopitelně dávno nasbíralo všechny potřebné informace.

„Honzu jsme měli pod drobnohledem už delší dobu. Působil v nedaleké Porubě. Již v žákovských kategoriích se účastnil našich brankářských tréninků. Nyní se nám ho podařilo získat na přestup, z čehož já osobně mám velkou radost. Pro Porubu sehrál zásadní roli v bojích o setrvání v nejvyšší dorostenecké soutěži. V reprezentační šestnáctce odchytal největší porci zápasů ze svého ročníku a podařilo se mu zapsat starty také za reprezentaci do sedmnácti let, kde nastoupil jako underage,“ sumíruje brankářský trenér vítkovického klubu Martin Falter.

„Potřebuji se rozvíjet dál a jsem přesvědčený, že ve Vítkovicích k tomu mám ideální podmínky.“

„Jednoznačně zkvalitní a zvýší konkurenci v našich kategoriích dorostu a juniorů. Má velký potenciál se dále zlepšovat, už ve svých šestnácti letech měří 187 centimetrů. V hlavě to má vše srovnané a ví, za čím chce jít, ale také, že to bude obnášet ještě hodně práce a dřiny. Jsem přesvědčen, že právě v našem klubu bude mít ty nejlepší podmínky svůj talent nadále rozvíjet,“ doplňuje Falter.

Vítkovický dorost tedy získal obří posilu, nicméně lze předpokládat, že Láryš by se už nyní, v šestnácti letech, měl podívat i do brankoviště juniorky. V uplynulé sezoně si DHL extraligu vyzkoušela řada mladíků kategorie U17 a povětšinou se v ní předvedli úspěšně. Zejména tedy Matěj Tuláček, Michal Oršulák či David Skácel.

Jan Láryš v brance dorostu Poruby

Jan Láryš v brance dorostu Poruby | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Bonusem by pro Láryše případně mohly být i tréninky s extraligovým A-týmem. A velkým bonusem z životní stránky je pochopitelně fakt, že se nikam nemusí stěhovat.

„Potřebuji se rozvíjet dál a jsem přesvědčený, že ve Vítkovicích k tomu mám ideální podmínky. Přestoupil jsem do top klubu a přitom zůstávám ve stejném městě a nemusím ani měnit školu. To pro mě bylo rozhodující. Znám tady zázemí i hráče. Velkým faktorem pro mě byl také trenér brankářů Martin Falter, kterého znám už delší čas, jeho tréninky jsou perfektní a vždy mě bavily,“ říká brankářský příslib na webu hc-vitkovice.cz.

„Těším se na všechny výzvy, které mě v modro-bílém dresu čekají, a doufám, že se mi v něm bude dařit a potěším sebe, trenéry i ostatní,“ dodává Jan Láryš.

Jan Láryš odchytal skvělý olympijský turnaj

Jan Láryš odchytal skvělý olympijský turnaj | Foto: OIS / Joel Marklund

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz