Vždycky musí přijít facka, trápí Hakena. Ve Švédsku čeká vyrovnaný turnaj

Foto: Karel Švec, Český hokej

Nejmladší čeští reprezentanti na předvánoční akci solidně čelili ruské síle, v sestavě s plno nováčky pak jednou prohráli a jednou vyhráli se Slovenskem. Teď už se svěřenci Petra Hakena chystají na svou dosud nejtěžší akci, turnaj evropské elity v Göteborgu!

partneři českého hokeje

Trenérský štáb musel v nominaci udělat dvě změny. Mimo hru je Jiří Kulich a dalšího útočníka Dominika Rymona povolal Václav Eismann do sedmnáctky, takže s šestnáctkou nakonec pojedou ještě havířovský Ondřej Becher a Filip Juříček z finské Keravy.

Právě Juříček byl jedním z pěti premiérových střelců na předešlé akci se Slovenskem. Češi v Hodoníně první zápas ztratili v prodloužení, načež se ale výrazně zvedli a na druhý pokus Slováky jasně předčili. Právě tenhle sled událostí donutil Petra Hakena k dalšímu zamyšlení.

Jak se vám přípravné zápasy se Slovenskem zamlouvaly?
Byla to pro nás zase možnost vidět spoustu dalších hráčů a otestovat je v mezinárodním utkání. A úplně nezáleží na tom, jestli je to proti slovenskému týmu, nebo Švédsku či Rusku. Úroveň mezinárodního zápasu je vždycky trošku jiná, než jsou hráči zvyklí z jakékoli soutěže. Osobně jsem byl zklamaný z prvního zápasu, protože hráčům trvalo, než se přizpůsobili a měli správný přístup. Taky nás to ten zápas výsledkově stálo. Hráči určitě mají lepší výkonnost, než jakou ukázali v prvním zápase.

Pak ale přišla výrazná změna, že?
Ano. Něco jsme si k tomu řekli, ale ta změna vycházela z nich. Na hráčích byla vidět jiná snaha a přístup, a byli odměněni výhrou. Druhý zápas už probíhal jasně v naší režii. Mrzí mě ale, že nám to vždycky trvá a ten jeden zápas prohospodaříme. Každopádně nás někteří hráči mile překvapili, od některých jsme zase čekali víc. Pro řadu z nich to byla první větší akce, tak jsme jim vysvětlili, že musí pracovat dál a neuspokojit se tím, že se zúčastnili takového srazu. Naopak. Věřím, že to hráče posune.

Je to tedy vážně zejména o zvyku? Už jste to nakousl, podobné problémy se špatným vstupem do akce řešíte prakticky celou sezonu.
Ano, s těmito věcmi se pereme pravidelně. Myslím, že svou roli hraje i nervozita, když někteří hráči poprvé přijedou na takový sraz. Ale řekl bych, že většina přijede s tím, že to zvládnou, že bude všechno v klidu a v pořádku. Chybí mi tam větší zaujetí a připravenost, že to není normální utkání. Není to sraz, kdy se potkáme a budeme se kamarádsky seznamovat. Máme krátkou dobu, čtyři tréninky a dva zápasy, na které musíme být stoprocentně připraveni. I díky tomu mají menší náskok hráči, kteří s námi absolvovali víc akcí. Turnaj je vždycky krátkodobá záležitost, hráči se musí zadaptovat a my je to musíme do budoucna naučit. Když si vezmete mistrovství světa do osmnácti nebo dvaceti let, jsou to krátkodobé turnaje a hráči na ně musí být připraveni.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Přece jenom ale jde o výsledek v každém reprezentačním zápase. A když jste teď první prohráli, byla to pro vás druhá porážka se Slovenskem v sezoně. Myslíte, že si hráči řekli něco ve smyslu: My ale se Slováky prohrávat nechceme?
Rád bych vám na to odpověděl kladně, ale tohle z té hlavy ještě nepřečtu. Tohle by měl mít každý reprezentant v hlavě, když přijede na jakoukoli akci. A nezáleží, jestli jde o Slovensko, nebo kohokoli jiného. A musím přiznat, že Slováci už s tím výběrem pracují jinak než v dřívějších letech. Pracují i s mladšími výběry, kde se inspirovali naším programem. A je to vídět.

V Salcburku jste jim vlastně také podlehli na úvod turnaje, to není náhoda.
Jsem přesvědčený, že kdybychom tam hráli se Slovenskem druhý den, ten zápas bychom odehráli úplně jinak. Jak jsem říkal: Mrzí mě, že vždycky musí přijít nějaká facka nebo zakopnutí, a potom si teprve uvědomím, že mám všechno dělat na sto procent, ne-li ještě víc, abych byl na soupeře opravdu připraven. První utkání obvykle podceníme, ale zase jsem rád, že potom hráči reagují správně. Doufám, že postupně budou reagovat dřív, protože vstup do jakékoli akce je hrozně důležitý a my se s ním vždycky docela pereme.

Teď už jste přepnuli na velkou akci, turnaj čtyř zemí ve Švédsku. Cítíte napětí, že se opravdu ukáže, jak jste těch osm měsíců společně pracovali? Že už to musíte ukázat i výsledkově?
Já se na to těším a nechci si dělat nějaké alibi. Naopak. Vždycky říkám, že v téhle kategorii jsou únorový a dubnový turnaj ukázkou, jak se hráči posunuli. Teď bychom měli předvést, jak si s tím poradíme. Věřím, že v nominaci jsou hráči, kteří mají nejlepší formu, a doufám, že ji potvrdí. Až samotná konfrontace nám ale ukáže.

Dá se říct, co budete nejvíc potřebovat, abyste uspěli?
Myslím, že to, na co jsme se s ročníkem 2004 zaměřili od začátku sezony: souhru, možnost spolupráce. Máme tam hodně šikovných hráčů, ale dost často jsou zvyklí hrát, když to řeknu ošklivě, sami. Na téhle úrovni jim to dělá problémy, protože se neprosadí a vím, jak je to potom trápí a jak to ovlivní jejich výkonnost. Devizou českého národního týmu vždycky byla soudržnost, já říkám týmovost, hráčů, kteří si zvyknou spolupracovat a fungovat jako tým. Tohle když se v hráčích probudí, jsou ze sebe schopni dostat maximum. Což je další věc: Musíme hráče naučit, aby byli ochotni jít až na hranu svých možností. Pak můžou porazit kohokoli.

Foto: Karel Švec, Český hokej

A co potřebujete zlepšit konkrétního ve hře?
Určitě jsme se zlepšili v defenzivě, to bylo vidět v zápasech s Ruskem. Teď je potřeba se prosadit vepředu a vylepšit koncovku. Protože opakuju, řada hráčů ročníku 2004 je dost produktivních, v jakékoli soutěži nastupují. Tady se nám to tolik nedařilo. Věřím, že jsme se posunuli a oni pochopí, odkud branky padají, a ukážou, že jsou chytří hráči.

Jaký máte přehled o soupeřích? Rusy už velmi dobře znáte, Finy jste měli na začátku sezony, Švédy ještě ne. Sborná teď vyhrála olympiádu mládeže, takže podle vás bude nejsilnější?
Rusové tam v semifinále porazili Finy 10:1... A měli z 95 procent stejný tým jako ten, co nastoupil tady proti nám před Vánoci. Finové taky měli řadu hráčů, proti kterým jsme v létě hráli. Švédové jsou pro nás zatím neznámou, ale víme, že před Vánoci odehráli tři utkání s Finskem a dvakrát ho porazili. Myslím, že to bude vyrovnaný turnaj. Vždycky to tak bývá, nikdo z týmů v prvním turnaji čtyř neodskočí. Kdo bude líp připravený, bude vyhrávat. Věřím, že i my výsledkově promluvíme do turnaje.

Mimochodem, sledoval jste na olympiádě turnaj tři na tři a vaše svěřence? Co říkáte na tenhle formát, který měl na velké akci premiéru?
No, byla to zajímavá akce a myslím, že především velké zpestření pro hokejové národy, které nejsou schopné postavit kompletní tým. To propojení je dobrá myšlenka. Viděl jsem nějaké sestřihy, všem klukům jsem fandil. Nejlépe dopadl Štěpán Maleček, který turnaj vyhrál, a vím, jak tam fungovali i Šapovaliv, Slavíček a Pavlata. Byli jsme v kontaktu i přes naši manažerku. Rozhodně to pro ně byla zajímavá zkušenost, všichni si to zasloužili a byl jsem rád, že dovezli medaile včetně té nejcennější.

Nominace českého týmu

Brankáři:
Michael Schnattinger (Kometa Brno), Jan Špunar (Olomouc), Mario Žalčík (Hradec Králové; pouze na přípravný kemp).

Obránci:
Jakub Hrdlička (Slavia Praha), Marek Alscher (Pelicans Lahti, Finsko), Aleš Čech (Kärpät Oulu, Finsko), František Němec (Kometa Brno), Denis Puchala (Vítkovice), Jakub Jerman (Hradec Králové), Adam Burian (Zlín).

Útočníci:
Jakub Hujer, Tomáš Trunda (oba Liberec), Robin Sapoušek (Karlovy Vary), Jakub Šiler (Plzeň), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Adam Bareš, Ondřej Hrabík, Matyáš Šapovaliv (všichni Rytíři Kladno), Jonáš Jungwirth (Jihlava), Matěj Giesl, Matěj Novotný (oba Hradec Králové), Ondřej Becher (Havířov), Filip Juříček (KJT Haukat, Finsko).

Realizační tým:

Manažerka: Tereza Menčíková
Hlavní trenér: Petr Haken
Asistenti trenéra: Radek Philipp a Richard Lobo
Trenér brankářů: Lukáš Mensator
Lékař: Antonín Chochola
Fyzioterapeut: Patrik Grosman
Kustod: Jan Boháč

Program turnaje čtyř v Göteborgu

Pátek 7. února:
16:00 Finsko – Rusko
19:00 Švédsko – Česko

Sobota 8. února:
14:00 Rusko – Česko
17:00 Švédsko – Finsko

Neděle 9. února:
12:00 Česko – Finsko
15:00 Švédsko – Rusko

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz