Ze třiceti zbylo dvacet. Šichta začíná i extraligovým dorostencům

Foto: Jan Běhounek, janbehounek.cz

Do extraligových bojů se ve středu a zejména pak ve čtvrtek pustí i celky v Extralize dorostu, nejvyšší české soutěži kategorie U17. Titul budou obhajovat třinečtí Oceláři.

Dorostenecká elita došla do vytouženého bodu. Letos vyvrcholil – covidem prodloužený – proces zúžení soutěže ze třiceti na dvacet účastníků, který na rozdíl od všemožných šarád za poslední dekádu v juniorské extralize proběhl ryze sportovním a spravedlivým způsobem.

Nastolený formát už půjde jen těžko vylepšit. Skloubí totiž dostatečnou konkurenci pro silné celky s jakousi férovostí pro kluby s menšími ambicemi, současně by měl eliminovat zbytečně velký počet jednoznačných výsledků, které jsme v minulých letech vídali.

I letošní Hlinka Gretzky Cup (a nejen ten) navíc ukázal: Česká dorostenecká extraliga je kvalitní, hráči do sedmnácti let nepotřebují odcházet. Ke svému růstu zde mají výborné podmínky. Byť je jasné, že těm nejlepším samozřejmě už svědčí působení v juniorce.

Podívejte se na výsledky týmů v přípravných zápasech:

Účastníci soutěže si letos musejí vzhledem k menšímu počtu týmů zvyknout na trochu větší cestování v základních skupinách. Ty jsou totiž už jen dvě, západní (A) a východní (B). A místo dvoukolového systému se každý s každým utká tříkolově. Výhodu domácího zápasu navíc má ve všech párech ten celek, který se v minulém ročníku umístil lépe.

Díky tomu v dlouhodobé fázi naroste počet zápasů ze 36 (i dřívějších 38) na 45. Základní část startuje ve středu 6. září předehrávkou Hradce Králové s Olomoucí, zbytek prvního kola je na programu ve čtvrtek.

Obhájci mistrovského titulu z Třince, kterým největší persony ročníku 2006 pochopitelně odešly, budou na úvod hájit roli favoritů proti Přerovu a následně přivítají Mountfield. Domácí stadion v úvodním týdnu neopustí ani vicemistři z Plzně, jež hostí nejprve Tábor a poté pražskou Spartu.

Základní část se stihne odehrát do Vánoc. Dlouhou přestávku bude mít jen v úvodu listopadu v průběhu World U17 Hockey Challenge, po ní si odbyde jedno „liché“ kolo v úterý, ale jinak se bude hrát každý čtvrtek a sobotu.

Foto: Markéta Křížová

Týmy cílí na postavení v lepší polovině svých tabulek. Z prvního až pátého místa totiž projdou do vyšší nadstavby a kromě kvalitnějších zápasů si předem zajistí i play off. Šesté až desáté celky se spojí do druhé skupiny, z níž dva nejlepší půjdou do vyřazovacích bojů a jeden nejhorší přímo sestoupí do Ligy dorostu.

Play off tedy bude pro dvanáct týmů místo dřívějších šestnácti. Začne předkolem pro pátý až dvanáctý celek (na dvě vítězná utkání), další kola už budou kopírovat podobu z minulých dvou let. Tedy čtvrtfinále i semifinále na tři vítězné a finále na čtyři vítězné zápasy.

Program úvodního týdne ELD

Středa 8. září:
17:15 Mountfield HK – HC Olomouc (sk. B)

Čtvrtek 7. září:
17:00 HC Škoda Plzeň – HC Tábor (sk. A)
17:00 Bílí Tygři Liberec – HC Motor České Budějovice (sk. A)
17:00 HC Energie Karlovy Vary – HC Slavia Praha (sk. A)
18:00 HC Sparta Praha – HC Litvínov (sk. A)
18:00 BK Mladá Boleslav – Rytíři Kladno (sk. A)
17:00 HC Oceláři Třinec – HC ZUBR Přerov (sk. B)
17:00 HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno (sk. B)
17:30 HC Dynamo Pardubice – HC Dukla Jihlava (sk. B)
18:00 HC RT TORAX Poruba – Berani Zlín (sk. B)

Sobota 9. září:
12:00 HC Tábor – HC Slavia Praha (sk. A)
12:00 Rytíři Kladno – Bílí Tygři Liberec (sk. A)
13:00 HC Litvínov – BK Mladá Boleslav (sk. A)
13:00 HC Škoda Plzeň – HC Sparta Praha (sk. A)
15:30 HC Motor České Budějovice – HC Energie Karlovy Vary (sk. A)
12:00 HC ZUBR Přerov – Berani Zlín (sk. B)
12:00 HC Olomouc – HC VÍTKOVICE RIDERA (sk. B)
13:00 HC Kometa Brno – HC Dynamo Pardubice (sk. B)
15:15 HC Dukla Jihlava – HC RT TORAX Poruba (sk. B)
17:00 HC Oceláři Třinec – Mountfield HK (sk. B)

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz