Zebří dvojčata, 21 tisíc diváků či Pajerův hit. Vypukly nové hvězdné války?

Foto: Chris Tanouye / HHOF-IIHF Images

7. května 2021, 20:15

Martin Voltr

Šampionát největších talentů do osmnácti let je za námi a jestli si ho budeme díky něčemu pamatovat, byly to především skvostné výběry Kanady a Ruska. Mrkněte na závěrečný souhrn statistik a zajímavostí!

Mičkov králem bodování. Dvanáct gólů a čtyři nahrávky v sedmi zápasech vystřelilo Matveje Mičkova na špici statistik, přitom byl druhým nejmladším hráčem na celém turnaji.

Ovečkin a Caufield odolali. Na historicky nejlepší střelce MS 18 chyběly Mičkovovi dva góly. Dvouciferný počet branek na jednom turnaji už kromě těchto tří borců zaznamenali jen Rusové Kovalčuk s Kučerovem (11) a Finové Rajala s Pulkkinenem (10).

Bedard jako McDavid. A nejenom křestním jménem. Nejmladší hokejista šampionátu dorovnal čtrnácti body (7+7) počin Connora „prvního“ coby nejproduktivnějšího hráče kategorie U16. McDavid měl víc gólů (8+6), ale Bedard byl na turnaji o půl roku mladší!

Hvězdné války. Je dost možné, že letošní turnaj, přesněji jeho finálový zápas, odstartoval novou rivalitu, která tu s námi bude po desetiletí. Třeba i redaktoři webu iihf.com přirovnávají duel Bedard versus Mičkov k potenciálním hvězdným válkám, jaké „rozpoutali“ Crosby s Ovečkinem. Tak na to se strašně těšíme!

Wright si udržel nevídanou bilanci. Kanadský kapitán dal gól v každém zápase, do něhož nastoupil. V tomto ohledu určitě nebude první v historii, ale například Caufieldovi se to předloni nepovedlo. Wright (9+5) společně s Bedardem zaostali o jediný bod za nejproduktivnějším Kanaďanem na MS, kterým byl v roce 2016 Tyson Jost.

Osm z deseti finalistů v TOP10. Nepsali jsme nadarmo, že Kanada a Rusko překypují jasně největším ofenzivním talentem. Jejich hráči obsadili osm z prvních deseti příček kanadského bodování, „vecpali“ se mezi ně jen Finové Tuomaala a Koivunen.

Neuvěřitelně vyrovnaní gólmani. U maskovaných mužů se naopak žádná dominance nekonala – prvních šest brankářů se v úspěšnosti zákroků vměstnalo do rozmezí jediného procenta! Úplně nejlepší byl Kanaďan Gaudreau (91,91 %), ale skvěle si vedli i běloruský strážce Tichon Čajka (91,11 %) nebo Švýcar Kevin Pasche (90,98 %).

Pětkrát za nula. Až do šestého dne museli brankáři čekat na první čisté konto, a ten den ho vychytali rovnou tři. V play off se k nim přidali ještě dva další.

Speciální týmy doménou Kanady. Zlatí medailisté měli nejvyšší úspěšnost přesilovek (43,3 %) i oslabení (83,9 %). Češi si v obou ohledech vedli podprůměrně (22,2 % – 7. místo, respektive 66,7 % – 8. místo).

Vymítač Klimovič. Běloruský útočník dal z přesilových her všech svých šest gólů, v tomto ohledu byl na MS nejlepší. Pětkrát ukončil trest soupeře Fin Samu Salminen a čtyřikrát Švéd Isak Rosén. Ten se jako jeden z šesti borců, včetně Gabriela Szturce, trefil i ve vlastním oslabení.

Diváci v ochozech. 28 utkání navštívilo dohromady 21 038 diváků, průměrně tedy 751 na jeden zápas. Organizátoři ale do tohoto počtu nejspíše započítali i skauty, neboť počet 150 diváků uváděli i v hale v Planu, kam se vstupenky neprodávaly. Největší návštěva (2 122 diváků) přihlížela finálové bitvě. A mimochodem – roušku měl málokdo a o rozestupech se taky nedalo zrovna mluvit.

Česká stopa mezi sudími. David Klouček se nakonec do nominace na závěrečný den nevešel, pouze jako náhradník. Na čáře odpískal celkem šest zápasů, nejčastěji posuzoval Švédy (3x). Hlavní rozhodčí Adam Kika dostal jen tři duely a dva z toho byly ruské.

„Zebry“-dvojčata. Ještě jedna zajímavost ohledně rozhodčích, ale jaká: Poprvé v historii šampionátů U18 řídila zápasy na jednom turnaji dvojčata! Řeč je o amerických bratrech Nicku a Kevinovi Brigantiových, kteří pískají jako profesionálové v AHL a NCAA.

Greatest Hits. Pravděpodobně nejefektnější hit turnaje předvedl hned v úvodních minutách finále Kanaďan Allen, s jeho spoluhráči si mohl na střídačce zadarmo popovídat Čibrikov. Nejen z patriotismu ale musíme vypíchnout i šťavnaté „tělo“ Lukáše Pajera proti Američanům. Mňam!

Nej, nej, nej. Nejtěžším hráčem turnaje byl český forvard Marcel Marcel se 110 kilogramy, tím nejlehčím naopak Švýcar Jeremy Jabola (66 kg). Nejvíc vyrostli Američané Gibson Homer a Roman Schmidt (197 cm), nejméně naopak jejich spoluhráč Lane Hutson a další švýcarský střízlík Benjamin Bougro (168 cm).

Aktualizovaná medailová tabulka. Kanada díky finálové výhře předstihla Rusko v medailovém pořadí zemí. Příští rok zkusí „trhnout“ Finsko, ale pokud v její zemi už zase naplno pojedou juniorské soutěže, bude to mít s obhajobou těžké. Nechme se překvapit. Tak zase za rok!

ZeměZlatoStříbroBronzCelkem
USA 10 4 3 17
Finsko 4 3 4 11
Kanada 4 1 3 8
Rusko 3 6 3 12
Švédsko 1 5 5 11
Česko 0 1 3 4
Slovensko 0 1 1 2
Švýcarsko 0 1 0 1

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz