Žolík Chytil překonal Havláta. Jsem rád, ale chtěl bych medaili, tvrdí

Foto: Aleš Krecl, ČSLH

15. května 2018, 8:00

Václav Jáchim

(KODAŇ, od našeho zpravodaje) V národním týmu dal před mistrovstvím světa dvě branky, ovšem zásahem do sítě Rakouska se ale Filip Chytil zapsal do historie našeho hokeje. Útočník New York Rangers je nově nejmladším českým střelcem na šampionátech, překonal Martina Havláta, jenž primát držel od Petrohradu 2000. "Jsem rád. Ale nejraději bych byl, abychom postoupil před čtvrtfinále a hráli o medaili," vykládá zlínský odchovanec.

Nový fanshop

Chytil slavil trefu na mistrovství světa, když mu bylo přesně 18 let a 251 den. Martin Havlát mířil v roce 2000 do sítě Japonska, tehdy ve věku 19 let a 12 dní. Proti Rakouska vstřelil druhý český gól, během první třetiny se dlouho zdálo, že půjde o pořádnou kanonádu a jasnou záležitost. Jenže duel se pak proměnil v přetahovanou, Rakušané v závěru hodně dotírali.

Proč zápas nevyzněl tak hladce jako předchozí utkání s Běloruskem nebo Francií?
Rakušané hráli dobře, ale my jsme ubrali. A z toho pramenily jejich góly.

Po vedení jsme zaspali, přiznává Faksa

Vy jste se prosadil v první třetině po krásné teči střely od Jakuba Krejčíka. Takhle jste to chtěl?
Povedlo se. zkusil jsem do toho dát hokejku a spadlo to přesně pod břevno. Jsem za to rád.

V zápase na vás byla vidět velká chuť hrát. Chtěl jste se ukázat, upozornit na sebe?
Přesně tak. V neděli jsem odstoupil ze zápasu s Francií a předtím dvě utkání nehrál, Takže jsem tentokrát hodně chtěl. Jsem rád za každé střídání, za každou šanci, co mám  a dostanu. Snažím se předvádět to nejlepší, co jde.

Víte, že jste se stal historicky nejmladším střelcem na mistrovství světa? Že jste překonal Martina Havláta?
Tak to jsem vůbec netušil. Určitě jsem za to rád. Ale teď bych byl nejraději, kdybychom postoupili přes čtvrtfinále a hráli o medaili.

Jaký máte pocit z českého týmu? Je silný, soudržný?
Máme skvělou partu, držíme pospolu. To je to nejdůležitější. Máme tam spoustu mladých kluků, ale i pár starších, takže to do sebe skvěle zapadlo. Teď se musíme co nejlépe připravit na čtvrtfinále. A ten zápas vyhrát!

Jordán: Viděli jsme se v kabině

Nastupoval jste s Tomášem Plekancem a Romanem Horákem? Funguje spolupráce podle představ?
Za dva zápasy jsme dali dva góly. Musím říci, že máme spoustu šancí, můžeme se střelecky prosazovat víc. Snad se to projeví ve čtvrtfinále, snad si všechno šetříme na nejdůležitější zápas.

Proti Rakousku už o nic podstatného nešlo. Brali jste to tak, že můžete ušetřit síly a dát si pozor na zranění?
Samozřejmě, že zranit jsme se nechtěli. Snažili jsme se hrát náš hokej a podat co nejlepší výkon. Bohužel se nám to moc nepovedlo. Na začátku jsme dali dva rychlé góly, ale pak jsme ubrali z tempa a snažili se všechno hrát do prázdné brány. Myslím, že to rozhodlo. Měli jsme spoustu přečíslení, ale pořád jsme to prohazovali do prázdné. Na druhou stranu jsme však zápas zvládli. Vyhráli jsme.

Jak teď naladit optimální formu na čtvrteční čtvrtfinále?
Budeme muset hlavně odpočívat. Hodně kluků toho má dost v nohách. Potřebují zregenerovat, nabrat síly a co nejlépe se připravit.

Je nepříjemné, že se ve středu musíte stěhovat z Kodaně do Herningu?
To neovlivníme. Budeme se s tím muset srovnat.

Jandač varoval před čtvrtfinále

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz