Mladíkům se v Lahti líbí: Dvě nové smlouvy, za Poletínem jde i brácha

Adam Bareš | Foto: X Pelicans Lahti

Finský klub Pelikánů z Lahti se aktuálně zdá být českým hokejistům zaslíbený. Tři z nich patřili v uplynulé sezoně mezi opory A-týmu a organizace si hodně slibuje také od jejich následníků, jimž nabídla nové smlouvy.

V Lahti už je jako doma Adam Bareš, který se do Finska vydal v covidové sezoně 2020/21. Přes osmnáctku se rychle propracoval do dvacítky, v níž letos překonal průměr bodu na utkání jak v základní části, tak v play off.

Jako devatenáctiletý už si ale vysloužil také první soutěžní šance v áčku – devět v Liize a tři v Lize mistrů. Na premiérový gól mezi domácí elitou nečekal dlouho.

Jak nyní Pelikáni oznámili, s bronzovým medailistou z letošního juniorského šampionátu podepsali nový roční kontrakt.

„Adam chtěl v klubu pokračovat, aby mohl dál rozvíjet svou hru. Už v předchozí sezoně udělal v Liize velké kroky. Všichni cítíme, že Lahti je pro něj v tuto chvíli nejlepším místem, kde může hrát,“ uvedl pro klubové stránky Janne Laukkanen, sportovní ředitel Pelikánů.

Do áčka by nemusel mít dlouhou cestu ani sedmnáctiletý Tomáš Poletín, jeden z největších příslibů českého hokeje. Jestliže pro některé mladíky bývá první rok po odchodu do zahraničí trnitý, slávistický odchovanec si v něm vedl excelentně.

Rychle se prokousal mezi starší do juniorské soutěže, kde ve 21 zápasech posbíral 14 bodů (5+9). Čeští fanoušci mohli jeho progres pozorovat na mezinárodní scéně, kde Poletín nejprve „kapitánoval“ reprezentaci U17, aby se ve druhé polovině ročníku prokousal do osmnáctky a na mistrovství světa.

Poletín nyní mohl odejít do kanadské juniorky, týmy by se o něj patrně porvaly. Rozhodl se však zůstat na severu Evropy, kde také podepsal roční smlouvu.

„Tomáš momentálně prochází neuvěřitelným vývojem. Jak po fyzické, tak herní stránce zaznamenal v sezoně úžasný progres. Věřím, že v příštím ročníku udělá další obrovský skok a projde draftem NHL,“ řekl Laukkanen.

„Tomáš momentálně prochází neuvěřitelným vývojem.“

K pohodě by měl nadanému forvardovi přispět i fakt, že do klubu za ním přichází jeho mladší bratr František. Ten v uplynulém ročníku odchytal celkem 19 zápasů za dorost pražské Slavie a v základní části měl úspěšnost 90,39 procenta.

Zato však zazářil v reprezentaci do šestnácti let: Ve čtyřech utkáních vychytal dvě čistá konta a úspěšností atakoval 96 procent. Jako náhradník se podíval na Olympijské hry mládeže, kde Češi získali stříbro.

„František je mladý a talentovaný brankář. Je soutěživý a má touhu vypracovat se ve špičkového gólmana. Svůj talent už ukázal v mezinárodních utkáních a nyní se chystá udělat další krok v novém prostředí,“ vylíčil hlavní trenér juniorky Lahti Teemu Leppänen.

Dodejme, že barvy Pelikánů v uplynulé sezoně hájil také další reprezentant Šimon Pohludka, který suverénně ovládl bodování týmu U18. Minulý týden ale prošel draftem CHL a lze tedy spíše očekávat, že zamíří do Victorie.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz