Moje hokejové století. Legendární Luděk Bukač pokřtil své memoáry

Foto: Maria Rušinová, isport.blesk.cz

11. října 20:30

Václav Jáchim

Patřil k vynikajícím útočníkům, coby legendární kouč slavil s československou reprezentací dva tituly mistrů světa. Ovšem Luděk Bukač je také uznávaný pedagog a publicista s nevšedními postřehy. Člen Síně slávy českého i mezinárodního hokeje dnes pokřtil své memoáry "Moje hokejové století", které napsal společně s novinářem Františkem Suchanem.

Plekanec Chance liga

Na slavnost do Síně slávy českého hokeje v pražském obchodním centru Harfa pozval Luděk Bukač řadu někdejších spolupracovníků a svěřenců. Mezi hosty nechyběli František Pospíšil, Jan Havel, Jiří Kochta, Jiří Holeček, Pavel Richter, Petr Míšek, Bukačův švagr Karel Masopust, Stanislav Neveselý, syn Luděk mladší nebo Vladimír Vůjtek, jenž v knize napsal úvodní slovo. Slavnostního křtu se ujal moderátor a Bukačův přítel Karel Šíp.

Křest knihy Luďka Bukače

„Když vidím plejádu skvělých hráčů, dlouho mě ani nenapadlo, že bych zrovna já měl napsat podobnou knihu," říká Luděk Bukač. Mistr Evropy 1961 v minulosti pravidelně publikoval řadu odborných knih. Učil na Fakultě tělesné výchovy a sportu v Praze, absolvoval tisíce přednášek či seminářů. Teď si fanoušci mohou přečíst jeho autobiografii, která je v mnoha ohledech nevšední.

„V pěti letech jsem vstoupil na křehký led a hokeji zůstal věrný celou dobu," vzpomíná. Nejvíc se prosadil jako kouč. „Uznával jsem hodně trenérů, ale že bych měl mezi nimi vzor? To ne, vždycky jsem žil podle svého. Vedl jsem svůj život.  A když jsem pak sám od okolí cítil respekt, přirozeně mi to zvedalo sebevědomí," připomíná.

Luděk Bukač je jedním z nejlepších hokejových odborníků, jaké náš hokej kdy měl. Pravidelně se vzdělával, velmi inteligentní někdejší útočník razil moderní směry. A měl výsledky. V memoárech nabízí svůj pohled na spoustu témat, zajímavým způsobem vypráví svůj životní příběh od hokejových začátků přes kariéru útočníka Jihlavy, Sparty a reprezentace. Až po úspěšné roky spojené s trenérskou prací doma i v cizině.

Během hráčské a trenérské dráhy osobně poznal nejlepší hokejisty naší historie. "Každý z nich měl v sobě ohromný cit pro hru. Tohle se nedá naučit, jaderní hráči si to nesou v sobě. Takový Zábrodský o teorii nevěděl nic, ale hokej cítil. V současnosti jsou tendence všechno diktovat, určovat. Ale hra nesmí být stres. Nesmí ji ovlivnit dnešní doba – všechen  ten byznys, reklama, média a podobně. Také proto jsem napsal tuhle knihu. Abych na to upozornil," připomíná.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Záměr k sepsání publikace byl na světě delší dobu, kniha se rodila zhruba dva roky. Luděk Bukač ji napsal s Františkem Suchanem, jenž spolupracuje i s hokej.cz. „Pan Bukač srší velkou energii, bylo mi ctí, že si mě vybral," konstatuje Suchan. „A nebyl to jen hokej, co jsme probírali. Pro mě to znamenalo obrovské zkušenosti, tohle mě na té knize bavilo nejvíc."

Autoři si přejí, aby si knížku přečetlo co nejvíc zájemců. Nejen o hokej, ale o sport obecně. Luděk Bukač do ní zařadil pečlivě a poctivě vypracované kapitoly s prvky filozofie, které střídá poutavé vyprávění jeho života. „V knize je hodně pravdy a zkušeností. Pan Bukač si vším prošel a na stará kolena  pochopil, o čem život je," dodává závěrem Suchan.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz