Motor v play off, Humeník v čele bodování! Je to i o štěstí a spoluhráčích, říká

Matyáš Humeník | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

V základní skupině se dorostencům Motoru příliš nedařilo. Z všech týmů, které musely jít do nižší nadstavby, si ale vedou zdaleka nejlépe. Tým kolem útočných es Matyáše Humeníka a Samuela Drančáka si jako první zajistil dodatečný postup do play off.

„Měli jsme radost, že jsme postoupili do play off. Po zápase s Kladnem jsme to v kabině oslavovali,“ líčí Matyáš Humeník náladu ve chvíli, kdy Jihočeši získali definitivní jistotu účasti ve vyřazovacích bojích.

Po základní části byli hodně zklamaní, ve skupině Střed ztratili na postup pět bodů. I před nimi potom stál drobný sestupový strašák. Mysleli ale na něco úplně jiného. „Řekli jsme si, že spodní skupinu chceme vyhrát, abychom měli co nejlepší pozici do play off. A to se nám naštěstí daří,“ kvituje Humeník.

Ve druhé fázi už se dorostenci Budějovic pyšní skvostnou bilancí patnácti výher a dvou porážek. „Řekl bych, že je to pořád docela náročné, ale daří se nám. Nevyšel nám akorát zápas s Přerovem,“ připomíná mladý útočník debakl 0:6 v prvním povánočním kole.

„Bylo dobře, že jsme dostali takovou facku, abychom začali odznova.“

Tenhle výsledek se ale nakonec ukázal být výjimkou, která potvrzuje pravidlo – Motor má dostatečně silný tým na to, aby hrál mezi elitní šestnáctkou. „Řekli jsme si, že je to určité znamení, že máme zase začít tvrdě pracovat. Bylo dobře, že jsme dostali takovou facku, abychom začali odznova,“ líčí Humeník.

Když o šest týdnů později Budějovičtí skolili Kladno 7:2, získali v čele nižší skupiny tak velký náskok, který už pátý Přerov ani šestí Rytíři nemohou dohnat.

Právě poslední duel se ale nesl v pořádně ostrém duchu. Vyvrcholil hromadnou bitkou, za kterou dostali tři hráči na každé straně trest na pět minut a do konce utkání!

„Vyhrocený byl už od začátku, takže se to možná dalo i očekávat. Před bránou vznikla šarvátka a nakonec se tam začalo rvát víc lidí,“ popisuje Matyáš Humeník konflikt, do něhož se i sám zapojil. „Do kamaráda strčil protihráč a pak se tam začali mlátit všichni,“ říká.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Jinak platí za hokejového slušňáka. V celé loňské sezoně posbíral pouze šest menších trestů, v dosavadním průběhu té letošní dokonce jen tři. „Snažím se být nekonfliktní hráč. Teď už ale nebylo cesty zpět. Jak šli do spoluhráče, tak jsem se zapojil taky,“ hájí se Humeník.

V zápase byl ale jinak vidět i po té očekávané stránce. K výhře přispěl dvěma góly a třemi nahrávkami, jednu trefu připravil dokonce i v oslabení tři na pět! „Propadl k nám puk v obranném pásmu a jeli jsme dva na jednoho. Já jsem dostal nahrávku, tak jsem ji vrátil a Štěpán Hoch dal gól,“ vrací se Humeník k momentu, který je na všech úrovních hodně vzácný.

„Já se necítím jako střelec, spíš mi to tam tuhle sezonu zatím padá.“

Sám potvrdil, že se mu v probíhajícím ročníku daří náramně. Ve 31 zápasech nasbíral 34 gólů a 32 asistencí, což ho řadí na špičku extraligových statistik. Byť jde samozřejmě o trochu zkreslený údaj, neboť hráči týmů z vyšší skupiny mají těžší protivníky.

„Určitě jsem spokojený, ale myslím si, že to je taky hodně o štěstí a o spoluhráčích,“ vděčí Humeník zejména Samuelu Drančákovi, se kterým si rozumí parádně. „Dranči je takový playmaker. Já se necítím jako střelec, spíš mi to tam tuhle sezonu zatím padá,“ komentuje mírně převažující bilanci branek nad nahrávkami.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

V minulém ročníku přitom góly spíš připravoval. „Vždycky ráno místo školy máme trénink, kde procvičujeme střelbu z první a podobně,“ přemýšlí o důvodu zlepšení střelecké potence. A jestli má nějaké oblíbené místo? „Většinou střílím nad beton, pod vyrážečku,“ prozrazuje.

Matyáš Humeník přišel do Českých Budějovic před čtyřmi roky z Písku. Od té doby dělá pokroky a jeho progres se zamlouvá i reprezentačním trenérům: V minulém ročníku si připsal dva starty za šestnáctku, v tom současném už nastoupil za sedmnáctku na dvou akcích. Konkrétně na těch posledních ve Finsku a ve Švýcarsku.

„Je dobré vidět, jak vypadá hokej v ostatních zemích. Je znát, že to je jiná liga. Na mezinárodní úrovni se hraje v hodně velkém tempu, já se tomu snažím přizpůsobit,“ líčí dojmy z prvních těžkých bitev proti elitním soupeřům z Evropy. Osobním pocitům vládne vítězný nájezd z utkání se Švédskem. „Jasně. To bylo něco neskutečného,“ rozplývá se nad nejvýraznějším momentem své dosavadní kariéry.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Humeníkovi zřejmě svědčí velké vytížení. Mezi vánoční a únorovou pauzou odehrál v domácích soutěžích 14 utkání během 30 dnů! To znamená, že v průměru měl zápas prakticky obden...

„Ze začátku to bylo náročné. Když si ale potom člověk zvykne, tak je to dobré. Nevypadne z tempa a je rozehraný,“ říká na adresu těžkého programu, k němuž mu vedle dorostu pomáhá juniorka. I v ní se Humeníkovi daří, po deseti startech má na kontě devět asistencí.

„Doufáme, že postoupíme co nejdál. Chtěli bychom přejít první kolo.“

Teď ale upíná své myšlenky především k play off dorostu. Soutěž má před sebou ještě dva víkendy nadstaveb, pak už ji čeká nejzábavnější část. „Doufáme, že postoupíme co nejdál. Chtěli bychom přejít první kolo,“ zmiňuje Humeník.

V osmifinále ale Motor narazí na někoho z první čtyřky horní skupiny – a to bude tvrdý oříšek. „Doufáme, že s nimi budeme hrát vyrovnané zápasy. Nemáme tam někoho, koho bychom si přáli nebo naopak koho bychom nechtěli. Teď by nám vycházela Slavia. Jsme zvědavi, koho dostaneme,“ předesílá nejproduktivnější hráč soutěže.

Loni se České Budějovice do play off nedostaly, takže všechny hráče ze současného kádru teď čeká tahle zkušenost poprvé. „Ani necítíme napětí, spíš se na to všichni těšíme,“ dodává odhodlaně Matyáš Humeník.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz