Mrázová o skvělé formě, repre i životě ve Švédsku: Nikdo nikam nepospíchá

Foto: iihf.com

Na severu Evropy naskočila do své druhé sezony a vede si famózně. Česká útočnice Kateřina Mrázová patří k hlavním oporám celku Brynäs IF, dokonce je společně se spoluhráčkou Larou Stalderovou v čele kanadského bodování švédské ženské soutěže!

Den s týmem HC Slovan Ústí nad Labem

V deseti zápasech nasázela osm branek a přidala 14 asistencí. Naposledy třemi zásahy sestřelila Leksand. „Byl to můj první hattrick po asi patnácti letech,“ usmívá se sedmadvacetiletá hokejista.

V úvodu ročníku máte luxusní formu. Hokej vám asi dost chyběl, že?
Je teprve začátek sezony, ale po té dlouhé pauze jsem byla na nový ročník hodně natěšená. Vrátila jsem se do klubu, kde jsem velice spokojená, takže jsem se těšila fakt moc. Musím říct, že se mi teď opravdu daří a doufám, že to tak bude pokračovat i dál.

Čím to je, že se vám nyní tak daří?
Myslím, že díky letní přípravě před sezonou. Letos byla trochu jiná vzhledem k tomu, že kvůli koronaviru byly zavřené posilovny a podobně, ale přizpůsobila jsem se. Mohla jsem trénovat doma, kde mám poměrně slušné vybavení. 

Byla to sice trochu změna oproti tomu, na co jsem zvyklá, ale bylo to docela v pohodě. Samozřejmě to, že se mi teď tolik daří, není jen má zásluha, ale celé lajny potažmo celého týmu. 

Naposledy jste se blýskla hattrickem v utkání proti Leksandu.
Kdo se podívá na skóre, si možná může říct, jestli to nebyla házená (směje se). V SDHL ale není jediný zápas lehký. Vyhráli jsme 8:5, což je super. Většinou moc gólů nedávám, byl to můj první hattrick možná po 15 letech. (směje se)

Co na to vaše spoluhráčky?
Připadalo mi, že některé jsou možná až překvapené, protože většinou tolik gólů nedávám. (usmívá se) Samozřejmě mi ale gratulovaly, bylo to super.

Foto: Osobní archiv Kateřiny Mrázové

V týmu s vámi působí i česká spoluhráčka Denisa Křížová, které to taky skvěle lepí.
Od začátku sezony se jí taky daří. Změnily se lajny, takže proti Leksandu jsme hrály spolu. Denisa je výborná hráčka. Podporujeme se, dokážeme se navzájem vyhecovat v tréninku. Jsem moc ráda, že jsem s ní v týmu. Teď má navíc opravdu velikou formu. 

A ještě si pokecáte česky.
To je taky fajn. Možná jste si všiml, že mi sem tam trošku dělá problémy najít správné české slovíčko, protože jinak mluvíme anglicky. (směje se) Samozřejmě český humor je také trochu jiný, takže si může trochu odpočinout i hlava. 

„Připravujeme se týmově, což se mi moc líbí. Můžeme se navzájem podpořit a povzbudit.“

Dlouho jste působila v zámořských soutěžích, nyní hrajete druhým rokem ve Švédsku. Lze to porovnat?
Rozdíly tam jsou, ten největší je asi ve velikosti kluziště. Při přechodu z Ameriky, kde je menší kluziště a všechno je rychlejší, jsem si chvíli zvykala. Přece jen tady máte na všechno o pár vteřin více času. Jinak si ale myslím, že pokud nebudeme brát v potaz NCAA, je švédská liga momentálně asi nejlepší. Působí tady spoustu hráček ze zámoří a hraje se tady velmi kvalitní hokej.

Řada mladých českých hráčů, kteří odešli na sever Evropy, říkají, že ve Švédsku i Finsku jsou obrovsky náročné tréninky. Můžete to potvrdit?
Trénujeme každý den, posilovnu máme třikrát do týdne, do toho individuální tréninky na ledě, takže tréninková rutina je podobná. Rozdíl je, že tady hodně kladou důraz na posilovnu. Všechny mladé holky tady zvedají těžší váhy, to mě trochu překvapilo. 

A co vy a posilovna? Máte ji ráda?
Osobně s tím jsem spokojená. Vyrůstala jsem s kluky, se kterými jsem si hrála. Hokejová rutina je tak nějak stejná, vyhovuje mi to. Ale třeba v NWHL bylo jiné to, že spousta holek pracovala nebo nebyly z města, takže jsme cvičily individuálně, kdežto tady se připravujeme týmově, což se mi moc líbí. Můžeme se navzájem podpořit a povzbudit, je to lepší i pro soudržnost týmu. 

Foto: Instagram Michelle Löwenhielm

Odbočme na chvíli od hokeje. Jak se žije ve Švédsku?
Mentalita lidí je tady jiná, nikam moc nepospíchají a přijde mi, že jsou pohodovější. V Americe jsou také ochotní lidé a podobně, ale tady moc neřeší první dojem a podobně. Líbí se mi hlavně švédská fika, jejich oblíbená pauza na kávu a dortíček. (směje se) 

Dortíček pak vypotíte v posilovně.
(směje se) Jasně, není to tak, že bychom do sebe pořád házely zákusky, ale sem tam si někam zajít je fajn. Na chvíli si odpočineme od hokeje, je to příjemné odreagování.

A co koronavirus ve Švédsku? Jaká tam panuje situace?
Když to začínalo, tady ve Švédsku se nic nezavíralo. Všechno bylo otevřené. Lidem bylo doporučeno, aby se nezdržovali na veřejných místech. Spousta zemí, kde se zavíraly obchody nebo školy, tohle kritizovalo. Ve Švédsku to běželo a nyní přesně nevím, jaká jsou čísla, ale patří k nejnižším. Švédové se promořili na začátku a teď už tolik nakažených nepřibývá. 

„Mentalita lidí je tady jiná, nikam moc nepospíchají a přijde mi, že jsou pohodovější. Líbí se mi hlavně švédská fika, jejich oblíbená pauza na kávu a dortíček. Je to příjemné odreagování.“

V Česku naopak počet nakažených rychle roste. Sledujete dění doma?
Vím, že v Čechách se přitvrzuje a zavírá. Existuje na to spousta názorů, ale osobně do toho nevidím a nevím, co za tím všechno je. Švédové si šli vlastní cestou a asi se jim to vyplatilo.

Občas si na netu přečtu nějaké zprávy a koukám, jak v Česku narůstají čísla, ale nesleduji to nijak extrémně, že bych seděla u televize nebo pročítala média. Tímto čas opravdu netrávím. Každopádně doufejme, že se situaci podaří co nejdříve dostat pod kontrolu.

Koronavir zrušil i ženské mistrovství světa. Jak jste to vnímala?
Moc mě to mrzelo. Bylo to na začátku koronavirové pandemie a nikdo moc nevěděl, jak to bude následně vypadat. Všichni jsme byli natěšení, navíc jsme měli velikou šanci, že bychom nemuseli hrát olympijskou kvalifikaci.

Dost nás to všechny mrzelo, protože to měl být vrchol sezony. Tím, že se nehrálo, jsme navíc do kvaldy o olympiádu zase spadli. Byli jsme zklamaní, ale chápali jsme to. Zdraví je přednější, takže bylo pochopitelné, že mistrovství zrušili. Doufejme, že letos to vyjde a konat se bude. 

Česká ženská reprezentace má nového trenéra. Petra Nováka nahradil Tomáš Pacina, co na to říkáte?
Myslím, že to byla dobrá změna, tým dostane nový impulz. Pana Pacinu znám už z dřívějška, bavili jsme se. Byl dlouho v zámoří a má přehled o ženském hokeji. Od té doby jsme se bohužel nepotkali a vzhledem situaci nevím, kdy se poprvé uvidíme.

Na setkání s novým vedením se ale těším. Co jsem slyšela od holek, všechny si to chválí. Zároveň se otevírá spousta vrátek pro nové hráčky, které v reprezentaci třeba dosud nebyly. Mohou zvýšit konkurenci, což je pro český ženský hokej super.

Foto: Osobní archiv Kateřiny Mrázové

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz