<

MS v para hokeji opět v Česku? Všechny týmy to podpořily, hlásí Šindler

Foto: Alžběta Flaschková, parahockey.cz

20. září 2020, 10:21

Ondřej Mach

Český para hokej prožívá od loňského mistrovství světa v Ostravě obrovský boom. Na začátku minulého týdne bylo oznámeno, že se turnaj na východ republiky vrátí v roce 2021. O jeho organizaci a dalších tématech promluvil v rozhovoru pro hokej.cz manažer Českého para hokeje Jiří Šindler.

Jak probíhala jednání?
Byla to v podstatě shoda několika okolností. Čína, která byla žhavým kandidátem na pořadatelskou zemi, hrála mistrovství světa skupiny B a očekávalo se, že se umístí na druhém místě, a tím pádem postoupí do elitní skupiny A. Zároveň by si zasloužila získat pořadatelství, jakožto země, která bude připravovat a organizovat paralympijské hry. Nicméně si to neuhráli a senzačně postoupili Slováci. Pro nás se tak otevřela možnost pořádat další mistrovství světa. Druhou okolností je, že se všechny zúčastněné týmy jednoznačně vyslovily pro to, aby se mistrovství světa v roce 2021 vrátilo do České republiky, protože doposud nezažily takový turnaj, jaký se odehrál tady u nás v Ostravě. Hlas týmů byl pro Mezinárodní paralympijskou federaci velmi silný. Pomohla nám i reference, kterou máme jako nejúspěšnější pořadatel MS s rekordním počtem diváků. Když přihlédnu ke všem těmto skutečnostem, tak už tady byla snad jediná volba.  

Šampionát se v Ostravě bude konat podruhé za sebou. Značí to pro vás určitou důvěru ze strany Mezinárodní paralympijské federace?
Je to přesně tak, jak říkáte. Je tady obrovská důvěra v nás jako organizátory a pořadatelskou zemi jako takovou. Česká republika má obecně velký mezinárodní kredit jako pořadatelská země sportovních akcí. Moravskoslezský kraj a Ostrava patří mezi nejlepší destinace, co se týče fanoušků i organizátorů.

„Je tady obrovská důvěra v nás jako organizátory a pořadatelskou zemi jako takovou.“

Loňské mistrovství bývá označováno jako nejúspěšnější v historii. To se asi bude těžko překonávat, že?
Bude. Mým cílem na začátku všech jednání bylo, abychom aspoň zopakovali stejný výkon. Bohužel vlivem toho, co se v současné době děje s koronavirem, se velmi bojím, abychom vůbec mohli do arény pustit diváky. Ale je to ještě dost daleko. V tuto chvíli podnikáme přípravné kroky pro různé scénáře a snažíme se hledat cestu, jak s tím pracovat. Ale je to pro nás mnoho otazníků.

Mohl by turnaj proběhnout i pod některými epidemiologickými opatřeními?
Bohužel budeme muset pracovat i s touto variantou. Je dost pravděpodobné, že se některým z nich nevyhneme. Otázkou je, jaké restrikce budou příští rok v květnu, čemu všemu se budeme muset podřídit. Nejde jen čistě o Českou republiku, ale taky zúčastněné země a regiony. Jak víme, tak americký kontinent je na tom ještě podstatně hůř než my. Uvidíme, jaká situace bude panovat celosvětově.

Foto: paraostrava2019.cz

Vraťme se ještě k šampionátu v roce 2019, zpětně si ho pochvalují zahraniční i čeští hráči. Co říkáte na jejich reakce?
Mně pořád běhá mráz po zádech. Jsem nadšený, že se nám to takhle povedlo, je to pro nás obrovská reference. Jak jsem říkal, když jsme vyslovili zájem o pořádání mistrovství světa v roce 2021, tak všechny zúčastněné země jednoznačně řekly, že tuto myšlenku podporují a do Ostravy se chtějí vrátit.

„V roce 2019 to bylo opravdu obrovské úsilí a nadšení celého mého týmu, protože jsme pracovali v podmínkách, kdy nám mnoho lidí nevěřilo.“

Kolik úsilí vlastně stojí takovou akci zorganizovat?
Hodně. V roce 2019 to bylo opravdu obrovské úsilí a nadšení celého mého týmu, protože jsme pracovali v podmínkách, kdy nám mnoho lidí nevěřilo. Spoustu lidí nevěřilo, že na sport handicapovaných můžou chodit diváci a může to někoho zajímat. V tom to pro nás bylo mnohonásobně těžší. Teď je to pro nás zase těžší, protože musíme dokázat, že jsme se nemýlili. Musíme potvrdit dobrou organizaci a práci s fanoušky, což bude v současných poměrech těžké, ale musíme se s tím poprat.

Český para hokej nedávno získal významného partnera, podpoří ho řetězec Kaufland. Zvlášť v této době bude tohle partnerství velmi důležité, že?
Jednoznačně. Pro český para hokej je podpora generálního partnera i dalších partnerů klíčová. Můžeme pracovat na rozvoji tohoto sportu, a to je velmi zásadní. Pokud by se do budoucna měl provozovat jako volnočasový koníček, tak si myslím, že by se určitě nemohl rovnat světovému progresu, který zaznamenáváme v posledních letech. To znamená, že díky silnému partnerovi a dalším může český národní tým plnohodnotně trénovat v poloprofesionálním režimu. Velkou zásluhu na tom má Český hokej. 

Po MS v roce 2019 jste říkal, že mělo za cíl přilákat i mladé hráče. To se zřejmě podařilo, s reprezentací momentálně trénuje šest nových para hokejistů.
Je to tak. Důsledek šampionátu byl ve vytvoření podmínek, které mladým hráčům umožňují pravidelné trénovaní a rozvoj na mezinárodní úroveň. Objevili se i noví kluci, kteří na tom nikdy neseděli. Například jeden z Moravskoslezského kraje, který má velký talent, je to bývalý hokejista. Má sportovní návyky, hokejové myšlení a zkušenosti. Tento hráč by mohl být velmi cenný. V momentě, kdy se dozvěděli, že mistrovství světa bude znovu v Ostravě, to pro ně byla obrovská vzpruha. Daří se nám oslovit nové hráče, v příštím týdnu začínáme organizovat i první rozvojové kempy. Bohužel nemůžou být mezinárodní, jak jsme původně chtěli.

„Jsem velmi mile překvapen, jak je mezi lidmi stále pozitivní ohlas a dozvuk šampionátu.“

Dá se tedy říct, že zájem po mistrovství přetrvává až dodnes?
Jsem velmi mile překvapen, jak je mezi lidmi stále pozitivní ohlas a dozvuk šampionátu. Tento týden jsme na Kladně měli tiskovou konferenci a byl jsem překvapený, jak lidé v komentářích na sociálních sítích neustále vzpomínají na ty emoce, které v nich turnaj vyvolal.

Foto: Alžběta Flaschková, parahockey.cz

Středečního tréninku para hokejistů se zúčastnil i Jaromír Jágr. Podobné osobnosti by para hokeji mohly hodně pomoct, nemyslíte?
Je to jedna z cest. Našim cílem na začátku bylo spojovat sport zdravých a handicapovaných, takhle je to pořád. Jak správně řekl Jaromír na středeční tiskové konferenci, spoustu z těch kluků nemělo štěstí jako zdraví sportovci, kteří se sportu mohou věnovat celý život. Proč bychom svými činy nemohli těm klukům pomáhat tak, aby mohli jejich sport dělat na rozumné úrovni? To je naše cesta.

Jednou z velkých událostí sezony bude i Winter Classic ve Špindlerově Mlýně, kde se střetnou para hokejové týmy České republiky a Slovenska.
Celá akce je pro mě neskutečná. Organizátorům hrozně fandím, jsme v pravidelném kontaktu. Mně se ten nápad hrozně líbí a podporuji to. Když jsem se dozvěděli, že součástí bude para hokejové utkání, tak jsme z toho byli nadšení. Jednak je to správné, že para hokej patří na takovou akci a zároveň je to snad poprvé, kdy národní tým někdo oslovil a zařadil rovnoprávně mezi hokejové zápasy. Bude to významná událost, myslím, že v Evropě takových akcí moc není. Bude to obrovský svátek hokeje i para hokeje.

„Jsem rád, že se to povedlo dostat na takovou úroveň, že ten sport můžeme dál rozvíjet.“

Para hokej v České republice udělal za poslední dva roky velký pokrok. Věříte, že tento trend může pokračovat?
Určitě to nepůjde do nekonečna. Jsem rád, že se to povedlo dostat na takovou úroveň, že ten sport můžeme dál rozvíjet. Čeká nás ještě dost práce, abychom některé věci posunuli na úroveň, kterou si zaslouží. Nepůjde to zvedat do nekonečna, ale pevně věřím, že se nám ještě podaří podmínky zlepšit. A hlavně najít spoustu zajímavých hráčů.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz