MSJ bez bubliny? Obavy jsou na místě. Testovat je nesmysl, říká manažer

Foto: Martin Voltr

Jedno mistrovství zorganizovali v totální bublině – a vyšlo jim výborně. O rok později už měla bublina trhliny – a praskla. Dost bolestivě. Proto si většina veřejnosti nejspíš myslela, že když Kanaďané hostí juniorský šampionát znovu, udělají úplně všechno pro to, aby se mezi účastníky nedostal covid.

Zlatá hokejka 2022

Ovšem to je omyl.

Kanaďané se pro to nechystají udělat prakticky nic – srpnový turnaj, který proběhne jako náhrada za ten nedohraný prosincový, nebudou podle aktuálních informací doprovázet žádná speciální opatření. Jeho účastníky nečeká uzavírka do bubliny.

Překvapivě?

„Pro nás to není překvapivé, věděli jsme od začátku, že mistrovství nebude v bublině. Teď už nejsou schopní zařídit bublinu,“ říká manažer české dvacítky Otakar Černý.

Hokejisty i realizační týmy přesto čeká testování. „Otestovali jsme se 72 hodin před odletem a po příletu proběhne náhodné testování, které se týká všech lidí cestujících do Kanady. Čtvrtého srpna nás potom čeká antigenní test,“ přibližuje Černý program následujícího týdne, kdy Češi absolvují přelet do Edmontonu a přípravný kemp.

„Podle mě je to špatné rozhodnutí IIHF, ale nám nezbývá nic jiného než se podřídit.“

O dalších testech na covid-19 zatím není řeč. Jasně, situace ve světě už není tolik napjatá jako dřív, ale teď se znovu zhoršuje. A tak bude v příštích dnech každý trnout, jestli se právě jemu nerozbliká červená kontrolka.

A jestli to po několika případech napříč větším počtem týmů zase neukončí celý turnaj...

„Obava je z mé strany veliká. Já si prostě myslím, že by se mělo buď být v totální bublině a testovat, jako to bylo poprvé, anebo když není bublina, tak netestovat vůbec. Podle mě je to špatné rozhodnutí IIHF, ale nám nezbývá nic jiného než se podřídit,“ soptí Černý.

„Nebo by měli testovat jenom symptomatické. Tohle mi přijde jako nesmysl,“ dodává.

Aktuálně jsou čeští mladíci doma, do Kanady odletí v neděli. Na téhle úrovni už je každý dostatečně inteligentní na to, aby mezitím nechodil na párty.

Nakazit se však můžou i bez toho. Nakazit se mohli (prakticky kdykoli) i během přípravného kempu ve Finsku.

„Sedíte v letadle, tam nikdo nemá roušku. Jste na hokejovém zimáku, kde je osm mančaftů. Se všemi se potkáváte na chodbě. Nedělali jsme v týmu žádná opatření, řídíme se jenom tím, co je dané v příslušných státech,“ vysvětluje Otakar Černý.

Třeba útočník Jiří Kulich má na paměti, aby si dával pozor. „Snažíme se vyhýbat většímu množství lidí. Já už ale doufám, že je to za námi a bude to v pohodě,“ říká.

„Snažíme se vyhýbat většímu množství lidí.“

Neblahou zkušenost z prosince má i bek David Jiříček. Jenom ten, kdo byl v Edmontonu osobně, chápe šílené pocity, když organizátoři mistrovství ukončili. „Může se stát cokoliv. Já už jsem zažil i jedno mistrovství bez covidu, v Tampere, to bylo super. Doufám, že se to bude opakovat i teď,“ hlásí šestka letošního draftu.

Do české soupisky pro juniorský šampionát už zasáhlo hodně negativních vlivů. Nikdo kvůli tomu nebrečí, tým se hodlá se situací poprat. Jít do turnaje ve stejném nastavení, jako kdyby všichni hráči mohli (a chtěli) jet.

Náhradníci ale pořád ještě počítají s možností, že dostanou náhlý telefonát, aby přijeli na letiště. Či rovnou do Edmontonu. Nikoho by to nemohlo zaskočit.

„Všichni jsme covid prodělali a máme protilátky. Všichni jsme očkovaní, někteří mají tři dávky. Během kempů jsme to s doktorem pečlivě sledovali a nemáme nikoho symptomatického. Věřím, že to dobře dopadne,“ uzavírá manažer dvacítky Otakar Černý.

Kdyby ne, byl by to další průšvih jako vrata. A další průšvih pro hokejovou Kanadu, už tak dost pošramocenou sexuálními skandály.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz