Musíme respektovat výsledek, říká Jalonen. Budoucnost? Nechci spekulovat

Kari Jalonen na české střídačce | Foto: Jan Beneš, Český hokej

(TAMPERE, od našeho zpravodaje) Loni v útrobách Nokia Areny rozdával úsměvy, letos radost na tváři Kariho Jalonena vystřídal zasmušilý výraz. Česko ve čtvrtfinálové bitvě padlo se Spojenými státy a rozpačitý dojem z mistrovství světa podtrhlo nejhorším umístěním v historii.

Porážka 0:3 je velkým zklamáním, že?
Ano, pro nás všechny. Nebudeme bojovat o medaile. Poslední tři zápasy proti Švýcarsku, Kanadě a Spojeným státům jsme měli problémy v ofenzivě – dohromady jsme dali tři góly. Neměli jsme dost síly, abychom si dnes vytvořili šance.

Proč to tak podle vás bylo?
Těžko říct. Nedařilo se nám získávat puky a chodit do přečíslení, z toho vznikají gólové příležitosti.

V čem jste registroval největší rozdíl? Z tribuny to vypadalo zejména na rychlost a herní dovednosti…
Možná to tak bylo. Ale jak jsem říkal, bylo to podobné jako proti Švýcarsku a Kanadě. Ocitli jsme se pod tlakem, nám se ho naopak nedařilo vytvořit. Pokaždé to bylo stejné.

Atmosféra každopádně play off mistrovství světa příliš neodpovídala.
Pro fanoušky bylo trochu nešťastné, že jsme museli cestovat do Tampere. Ale je to tak, jak to je. Turnaj se měl hrát v Rusku, ale všichni ví, proč ho pořádaly Finsko a Lotyšsko. Kdyby to bylo jen v jedné zemi, tak by to pro fanoušky bylo lepší.

„Věřili jsme, že na turnaji budeme pokračovat.“

Dosáhl tento tým postupem do čtvrtfinále svého maxima?
Věřili jsme, že na turnaji budeme pokračovat. Musíme respektovat dnešní výsledek. 

Němci před pár minutami vyřadili Švýcarsko, národní tým tedy skončí celkově osmý. To je nejhorší výsledek na světovém šampionátu v historii.
Zase, musíme respektovat výsledek. Jestli jsme osmí, tak jsme osmí. Nic s tím už nenaděláme.

Jak byste porovnal letošní tým s loňským, který v Tampere získal bronzové medaile?
Nechci nic porovnávat, nejde to. Loni bylo loni, letos je letos. Kdybych to začal dělat, tak by to nebylo fér vůči hráčům. 

Pro hodně z nich se jednalo o první velkou akci v kariéře. Nebyl to problém?
Ne. Teď už mají zkušenost z mistrovství světa. Nechci to takhle hodnotit. Měli jsme tenhle tým a já jsem na hráče pyšný. Není důvod říkat, že nám někdo chyběl.

„Měli jsme tenhle tým a já jsem na hráče pyšný.“

Jak moc těžký je pro vás takový konec osobně?
Samozřejmě jsem zklamaný, ale zase opakuji – musíte respektovat výsledek. Když vyhráváte, i když prohráváte. Já zkrátka respektuji výsledek zápasu proti Spojeným státům. Dobrý tým, hrál opravdu dobře.

Co vám turnaj ukázal směrem do budoucna, zejména pro příští sezonu?
Musím si ho zanalyzovat, teď jsem příliš zklamaný. Chci se podívat na všechny zápasy a přijít na to, proč se nám poslední tři utkání ofenzivně nedařilo. 

Překvapilo vás něco naopak v pozitivním slova smyslu?
Musím si zanalyzovat dobré i špatné věci. Nebudu říkat žádná jména, obránce, útočníky nebo brankáře. Jsem pyšný na hráče, že tady byli. Výsledek musíme respektovat.

Máte energii dál pokračovat u české reprezentace?
Nebudu na tuhle otázku odpovídat. Nechci o ničem spekulovat, to není moje práce. 

Možná ale cítíte nějaký tlak...
Ten je všude, s tím se musím smířit.

„Mým favoritem jsme byli my, ale vypadli jsme.“

Kdo je pro vás nyní favorit na zlato?
Když jsou teď Švýcaři mimo hru… Nevím, radši nikoho říkat nebudu. Mým favoritem jsme byli my, ale vypadli jsme. Tak to je. 

Jak dlouho potrvá, než se s vyřazením srovnáte?
Nějakou dobu to bude, určitě. Teď si musím vydechnout, s realizačním týmem si potom projdeme celý turnaj. Poletím s týmem do Prahy, pak se uvidí. 

? "Někdy prostě člověk potřebuje trochu dostat do d*žky. Aby ho to zase nabilo do dalších bojů, do dalších zápasů, do další sezony," ví obránce Michal KEMPNÝ ?

Zveřejnil(a) Hokej dne Čtvrtek 25. května 2023

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz