Nadšený Blümel po draftu: Spadl mi kámen ze srdce, Oilers bych si netipnul

Foto: Andy Devlin, nhl.com/oilers

Matěj Blümel odehrál v zámořské USHL za Waterloo výbornou sezonu s více než bodem na zápas a jakožto mladší ročník bojoval o mistrovství světa dvacítek, které mu jenom o kousek uniklo. Odměnou mu je úspěch na draftu, ve kterém si ho jako stého v pořadí vybral Edmonton.

Nový fanshop

Matěji, co pro vás znamená úspěch na draftu?
Je to obrovsky moc. Minulý rok byla první možnost, kdy jsem mohl být draftovaný, ale nevyšlo to. Do téhle sezony jsem nešel s cílem na draftu, ale chtěl jsem se zlepšit a hrát nejlépe, jak můžu. Sezona byla super, takže jsem doufal, že by draft mohl vyjít. A vyšel.

Čekání se nakonec vyplatilo?
Spadl mi obrovský kámen ze srdce, když jsem viděl, že mě draftoval zrovna Edmonton, klub s obrovskou historií a neskutečným zázemím. Jsem nadšený.

„Jsem nadšený. Edmonton je klub s obrovskou historií a neskutečným zázemím.“

Měl jste nějaké indicie, že by si vás vytáhli zrovna Oilers?
Sešli jsme se jenom jednou, někdy na začátku sezony v říjnu nebo v listopadu. Byl to úplně normální pohovor, ze kterého vůbec nevyplývalo, že by si mě chtěli vzít. Osobně bych tipoval jiné týmy, které by měly zájem. Za Edmonton jsem ale strašně rád.

Kde vás zpráva zastihla?
Na sobotu, kdy bylo druhé kolo, jsme se domluvili s Tomášem Mazurou, který čekal, jestli by si ho taky někdo mohl vzít, že bychom mohli jít k nám a grilovat. Byli jsme pár kluků u nás a najednou mi zazvonil telefon, že jsem byl draftovaný do Edmontonu. Byl jsem v euforii a měl obrovskou radost. Za 45 minut zazvonil telefon i Tomášovi, že byl do Edmontonu draftovaný taky.

Co následné oslavy?
Obrovsky jsme si večer užili, ale hned nám řekli, jestli bychom už v neděli mohli přiletět na kemp. Souhlasili jsme, protože jsme se chtěli kempu zúčastnit. V neděli ráno jsme jeli na letiště a letěli do Edmontonu, kam jsme přiletěli večer a měli tam od pondělí do čtvrtka kemp.

Je velkou výhodou, že jste tam byli s Tomášem společně?
Určitě. Jsme nejlepší kamarádi od dětství. Je to něco neskutečného, když jste draftovaný s nejlepším kamarádem, můžete to spolu oslavit a ještě navíc si vás vybral stejný tým. To se jen tak někomu nepoštěstí. Oba jsme za to nesmírně rádi.

„Nejvíce mi pomohla první sezona v Americe, naučil jsem se hodně bránit a hrát dozadu, udělala ze mě komplexního hráče.“

Jaký byl program kempu?
Měli jsme jeden trénink na ledě a jeden na suchu denně. Mezi tím byly nějaké přednášky o výživě, o spánku nebo nějakých suplementacích. Ve čtvrtek, na závěr, jsme hráli čtyři na čtyři.

Co podle vás pomohlo, aby si vás lidé z Edmontonu pro draft všimli?
Nejvíce mi pomohla první sezona v Americe, protože jsem se naučil hodně bránit a hrát dozadu. Udělalo to ze mě komplexního hráče, protože jsem byl předtím útočník na jednu stranu. Druhou sezonu mi pomohlo, že jsem dostal ve Waterloo výborný ice time, hrál jsem přesilovky i oslabení a dařilo se mi bodově.

Foto: Andy Devlin, nhl.com/oilers

Hodnocení poslední sezony bude tedy pozitivní, nebo byste našel i něco, co se nepovedlo?
Sezona byla určitě pozitivní, ale byly věci, které by se daly zlepšit. Hlavně ve druhé polovině sezony byly moje výkony nahoru–dolů, to byla asi jedna negativní věc, ze které jsem se ale zvedl. Druhá věc byla, když jsme prohráli v prvním kole play off, protože to nikdo nečekal. To mě mrzí, ale co se dá dělat.

A co národní tým?
V reprezentaci jsem hrál de facto jeden turnaj, což byl challenge v devatenáctkách. Potkal jsem tam zase české kluky, užil jsem si to a docela se mi dařilo. Potom jsem bojoval ještě o dvacítky, které o kousek nevyšly, což bych nepovažoval za nějaký velký neúspěch. Jel jsem tam dodatečně na kemp, viděl jsem, jak to tam chodí, a mám alespoň zkušenost do letošního roku.

Jak velkou motivací je pro vás domácí šampionát na přelomu kalendářního roku?
Obrovská, a to z mnoha důvodů. První je, že minulý rok to nevyšlo, takže bych strašně chtěl, aby mi to vyšlo letos. Za druhé bych si po dvou a půl letech zahrál doma, před domácími fanoušky, kteří jsou vždycky úžasní. Mám obrovskou motivaci a doufám, že to vyjde.

Foto: Andy Devlin, nhl.com/oilers

Jak bude náročné dostat se do sestavy a udržet si místo pro turnaj v Ostravě a Třinci?
Bude to hodně těžké, protože mistrovství světa dvacítek je vrchol mládežnických reprezentací, ale já pro to udělám všechno, abych se tam dostal. Pak už to záleží na trenérech, jak to uvidí.

Už jste s Oilers řešili vaši hokejovou budoucnost?
Co se týče mě, nic se nemění. Příští rok půjdu na univerzitu, což si myslím, že Edmonton kvituje a jsou rádi. Univerzita mi určitě hodně dá. Uvidíme, jak dlouho tam zůstanu, ale chtěl bych minimálně tři roky.

Jak se do NCAA těšíte?
Hodně. Budu mít hodně naplněné dny, což mě baví. Nebudu mít jenom jeden trénink denně a to je všechno, můžu tam dělat spousty jiných věcí. Navíc budu mít zadní vrátka, kdyby se náhodou něco stalo.

Víte, co vás čeká za hokej?
Bavil jsem se s pár hráči, kteří tu soutěž hráli nebo byli na stejné univerzitě. Říkali, že je to mnohem silovější a hlavně rychlejší. Některé články říkají, že je to nejrychlejší liga na světě. Uvidíme. Těším se na to. Už aby to začalo!

Foto: Andy Devlin, nhl.com/oilers

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz