Nadšený Daugavinš: Párty nekončí! Úžasné, vždyť sem přiletěl prezident...

Kaspars Daugavinš | Foto: Markéta Křížová

(TAMPERE, od našeho zpravodaje) Po čele mu tekl pot, na krku se houpala bronzová medaile. Kaspars Daugavinš dovedl jako první kapitán v historii Lotyšsko k cennému kovu. Není divu, že pak v útrobách Nokia Areny před novináři zářil štěstím.

„Je to úžasné, právě jsme přepsali historii. Celé Lotyšsko teď má něco, z čeho se může radovat. Co se děje v Rize a celé zemi je fantastické,“ vykládal pětatřicetiletý veterán radostně.

Co na tom, že jeho tým vstupoval do vyřazovacích bojů jako největší outsider. Ve čtvrtfinále překvapivě vyřadil Švédsko, aby pak hodil za hlavu krach s Kanadou a rozpoutal bronzovou euforii.

„Neměli jsme moc času na to, abychom byli zklamaní. Věděli jsme, že budeme mít další šanci na zisk medaile. Chtěli jsme dál tvrdě pracovat. Je to speciální,“ prohodil Daugavinš.

„Na prvním místě jsme měli charakter.“

Během sobotního odpoledne se zdálo, že to vlastně ani jinak dopadnout nemůže. Spojené státy sice ve 47. minutě převrátily skóre na svou stranu, ale potom zařídil lotyšský obrat dvougólový obránce Kristians Rubins.

Jednoduše heroický výkon party trenéra Harijse Vitolinše... „Na prvním místě jsme měli charakter. Každý bojoval za toho druhého, v tom byla naše největší síla,“ tvrdil kapitán, který na turnaji posbíral sedm bodů.

A nezapomněl zmínit fanoušky, kteří v Tampere vytvořili nezapomenutelnou atmosféru. Roky podpory teď reprezentanti splatili bronzem, který ovšem chutná jako zlato. Z tribun zkrátka hnal podceňovanou skvadru šestý hráč.

„Klobouk dolů před nimi, asi poslední tři dny nespali, aby tady mohli být. Párty nekončí,“ zahlásil Daugavinš. „Lotyšsko je malá země, každý se zná s každým,“ vtipkoval za chvíli.

„Lotyšsko je malá země, každý se zná s každým.“

„Ukazuje to, co pro nás znamená hokej. Vždyť sem přiletěl prezident, jen aby viděl tenhle zápas. Vrátili jsme hokej na pozici sportu číslo jedna,“ narážel na oblibu basketbalu v zemi.

Dalších pár dní se každopádně v ani ne dvoumiliónové zemi nebude řešit nic jiného než hokej. Lotyši bronzovým písmem napsali pohádku a nyní... Mohou začít bouřlivé oslavy!

„Zítra poletíme domů, kde na nás bude čekat hodně lidí. Užijeme si to společně s nimi,“ vyhlížel Daugavinš.

Mnoho let byl pro lotyšskou reprezentaci maximem postup mezi nejlepší osmičku. Když se povedl, šampionát se označoval jako úspěšný. Letos balancovala nad propastí, ze skupiny proklouzla jen tak tak...

„Pro náš hokej je to obrovská vzpruha. Teď máme čemu věřit!“

Nikdy ale nevíte, co se může stát. Ostatně jak řekl vousatý kapitán: „Pro náš hokej je to obrovská vzpruha. Teď máme čemu věřit!“

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz