Nakládal: Třinec je pro Pardubice horší soupeř, Litvínov je neprověřil

Foto: Ladislav Adámek, hcdynamo.cz

Ještě před dvěma lety nastupoval v dresu s písmenem „D“ na hrudi. Domů se Jakub Nakládal vracel s bohatou kariérou v zádech, kromě Světového poháru a olympiády si zahrál na třech mistrovstvích světa a vyzkoušel taky NHL. Jak teď vidí šance Dynama na zisk titulu? Co hraje pro a proti vítězovi základní části? Chybí Nakládalovi hokejové emoce?

Spolehlivý obránce získal extraligový pohár v roce 2010, záda mu kryl Hašek a vepředu excelovali Petr Sýkora nebo Petr Koukal.

Po devíti letech v zahraničí se pak Jakub Nakládal vrátil v červnu 2020, když začínalo nové pardubické období pod Petrem Dědkem.

Po sezoně a půl, po Vánocích 2021, ale s klubem nečekaně ukončil smlouvu a hokej tak v tichosti opustil.

Jaký je teď život bez aktivního hokeje? 
Užívám si to, po hokeji se mi zas tak moc nestýská. Daří se mi dobře, mám zdravé děti, manželku, což je nejdůležitější. A ve firmě, kterou máme s bratrem a kamarádem, jsem po všech stránkách spokojený.

Pardubicím fandit budete? 
Přeju úspěch lidem, co mají rádi hokej. A taky klukům v kabině, aby to zvládli. Budou to mít těžké.

„Bude to vyrovnaná série a nedivil bych se, kdyby se zase rozhodovalo až v sedmém zápase.“

Jak vidíte sílu Třince? 
Málokdo čekal, že Sparta pustí vedení 3:0 v sérii. Pro Pardubice je trochu horším soupeřem právě Třinec, který má velmi dobře zvládnutou defenzivní činnost. Když potřebují, hrají vzadu opravdu dobře, umí skvěle přepínat mezi útokem a obranou. Do útoku mají kreativní hráče, dokážou se dostávat do šancí. Oproti tomu Sparta podle mě malinko zůstala za očekáváním co se týče kreativity. V ofenzivě jsem od nich čekal trochu víc. 

Dynamo zatím splňuje očekávání…
Pardubicím neskutečně pomohlo první místo po základní části. Vývoj play off jim nahrává, i když svedly taky těžké zápasy. Třeba Hradec byl kolikrát i lepší, Dynamo ve čtvrtfinále jednoznačně podržel Roman Will, jinak si myslím, že by měli problém. Litvínov poté Pardubice tolik neprověřil. Teď narazí Dynamo na tvrdého soupeře a nebude to pro ně taková procházka, jako doposud. Minimálně výsledkově.

Může Pardubicím pomoci i fakt, že v nohách mají o šest zápasů méně, než Třinec? 
Když to vezmu z vlastní zkušenosti: Hrajete play off, jde vám o titul a už je konec sezony, únava jde stranou. Zbývá pár zápasů… Myslím si, že volno Pardubic není zas tak jednoznačná výhoda, budou samozřejmě plní sil, ale i Třinec je fyzicky skvěle připravený.

Foto: Ladislav Adámek, hcdynamo.cz

Půjde o souboj dvou podobných stylů hry?
Je to tam vidět, jakmile dají Pardubice gól a jdou do vedení, někdy se až nepochopitelně zatáhnou a začnou bránit. Přitom mají tak velkou sílu, že bych si u nich uměl představit, že by dál pokračovali v tlaku a chtěli dát další gól. Tam je vidět rukopis Václava Varadi – je to podobné Třinci. Ale těžko se mi tahle série odhaduje.

Zkuste…
Pardubice mají zkušené hráče. Trenér Litvínova je pojmenoval jako Galácticos, což na Dynamo sedí, po vzoru Realu Madrid, který taky nakupoval, koho chtěl. Sílu mají velkou, na druhou stranu Třinec čtyřikrát po sobě vyhrál titul a zkušenosti momentálně žádný tým nemá větší. Bude to vyrovnaná série a nedivil bych se, kdyby se zase rozhodovalo až v sedmém zápase.

I v roce 2010 jste se ale s Pardubicemi do finále dostali díky poctivé obraně, ne?
Měli jsme skvěle postavený tým, hráli jsme aktivně do útoku, ale zároveň zodpovědně a aktivně do obrany. Nebylo to jako u Třince (teď i u Pardubic) že bychom se zatáhli a soustředili se, abychom už žádný gól nedostali. Věřili jsme v sílu týmu a šli jsem si za vítězstvím. Věděli jsme, jak je důležitá poctivá defenzivní hra, ale když byla možnost, chtěli jsme přidat další góly, snažili jsme se pořád hrát aktivní hokej, držet soupeře pod tlakem. Uvidíme, jestli bude současná taktika na Třinec stačit.

„Moc se mi nelíbí, jak se řeší, že se všichni soustředí na Sedláka. Je to normální, zrovna on by na to měl být zvyklý. Měl by se přes to zvládat přenést.“

Po návratu ze zahraničí jste byl v Dynamu kapitánem. Co říkáte na poprask okolo současného lídra týmu Lukáše Sedláka? Často se mluví o faulech i rozhodčích…
Lukáše neznám osobně, ani z kabiny takové informace nezjišťuju. Můžu hodnotit jen to, co vidím jako fanoušek. Sekání a držení na něj samozřejmě jsou, ale pojďme být upřímní, na koho nejsou. Sobotka, Řepík, Voženílek to měli úplně stejné. Takže se mi moc nelíbí, jak se řeší, že se všichni soustředí na Sedláka. Je to normální, zrovna on by na to měl být zvyklý. Hrál v NHL a pokud patříte k nejlepším hráčům extraligy, vždycky se na vás soupeři budou víc soustředit. Nemyslím si, že by v tom Lukáš měl výjimku. Měl by se přes to zvládat přenést. Otázka na něj už pak je, jestli mu emoce pomáhají, anebo mu zbytečně odvádí koncentraci od výkonu. 

Co realizační tým? Marka Zadinu i Petra Sýkoru znáte spíše z hráčské kariéry.
Pro všechny to asi po vyhazovu Vency Varadi bylo velké překvapení, jak se realizační tým utvořil. Ale šlape jim to, vyhrávají. A do budoucna uvidíme, jak se jejich trenérské kariéry budou vyvíjet.

Změna trenérů po Novém roce překvapila i vás?
Určitě, Pardubice pořád dokážou dělat nečekané kroky. Samozřejmě do klubu nevidím a není to moje starost, Dynamo sleduji z povzdálí, proto jsem vyhazov Václava Varadi nečekal. Už jen kvůli tomu, v jaké situaci a s jakým trenérem se to celé odehrálo. Z pozice fanouška jsem tomu moc nerozuměl, ale je to věc majitele. Jestli to chce takto dělat a je to jeho cesta – poslední roky ukazují, že ano – tak si to takhle dělat může. Je majitel, má na to právo. V tuhle chvíli ale nemá smysl to více rozebírat, Pardubice před sebou pořád mají finále a nejlepší je, aby se soustředily na hokej. Tohle už je minulost.

„Patrik Poulíček by si titul moc zasloužil. Nic nevypustí, obrovský dříč, poctivě trénuje a maká. Moc bych mu přál, aby si pohár zvedl nad hlavu.“

Tak jiná otázka, přímo na kádr: Oba finálové týmy staví zejména na starších hráčích. Co to vypovídá o českém hokeji?
Líbí se mi, že Sparta se nebála dát prostor několika mladým klukům, Třinec a Pardubice pak mají pár hráčů ročníků 1999 a 1998. Druhá věc je, že mladí to nemůžou dostat jen tak zadarmo. Ale je to jen můj názor, nejsem manažer a nejsem za týmy zodpovědný. Každý to má nastavené jinak, někdo chce úspěch, ale kouká i do budoucna a chce s mladými pracovat. Jiný tým chce titul za každou cenu…. Když si vzpomenu na náš titul 2010, měli jsme taky zkušené hráče – Hašek, Sýkora, Pivko, Somík, Píša, Koukal, Kolář. Na druhou stranu mně bylo 22, Honza Kolář byl o rok starší, Tomáš Zohorna, Lukáš Radil, Robert Kousal, Honza Starý… Mladých nás bylo hodně. Líbí se mi, když je propojená zkušenost s mládím. 

Bývalí spoluhráči Kousal, Radil, Zohorna vám musí dělat radost, spolu jste začínali kariéry a oni teď ze druhého útoku táhnou Dynamo za úspěchem.
Kluci si to spolu užívají, „na stará kolena“ se zase sešli pohromadě. Znají se dlouho, vyhráli spolu dva tituly jako mladí kluci. V útoku mají obrovskou sílu, ať už díky zkušenostem, nebo hokejovým dovednostem, které všichni umí ukázat. Myslím si, že pro ně je nejlepší možná varianta, že hrají spolu. Vyhoví si na ledě i mimo něj.

Velký příběh by zlatá medaile znamenala i pro Patrika Poulíčka, vzhledem k tomu, co všechno v klubu zažil během málem sestupových sezon, že?
Patrik by si titul moc zasloužil, je to super kluk, nepostradatelný hráč, který vždy přijme svoji roli. Ještě když jsem byl v extralize, Patrik hrál prvního centra a byl lídrem týmu. Teď je ve čtvrtém útoku, ale pořád ukazuje, že je jedním z tahounů mužstva. Nic nevypustí, obrovský dříč, poctivě trénuje a maká. Moc bych mu přál, aby si pohár zvedl nad hlavu.

Foto: Stanislav Souček

A co pardubická obrana, obstojí podle vás proti dravým útočníkům Třince? 
Když se podíváte na jména, asi v lize nenajdete lepší obranu ani útok. Tým je tak široký, že když vypadnou jeden dva hráči, máte na tribuně Roberta Říčku a Honzu Koláře, kteří můžou naskočit, v tomhle je převaha na straně Pardubic neskutečná. A jejich práce v obraně? Dynamo hraje v play off na můj vkus velmi solidně. Myslel jsem si, že jsou nastavení spíše do ofenzivy, že by vzadu mohli mít problémy. Ale ukazují, že padají do střel, přizpůsobit systému se dokážou i ofenzivní obránci, mají to dobře nastavené. Všichni beci jsou na podobně vysoké úrovni, navzájem se doplňují. Kvalita je velká a pak si ani nevšimnete, že třeba někomu vyjde zápas trochu méně. Dalších pět skvělých obránců jeho práci zastane. Ondra Vála ale vyčnívá v tom, že hraje asi nejvíce nad očekávání, play off mu sedlo. Ostatní kluky dokáže kolikrát i předčít. 

Po třech sezonách se letos definitivně zařadil mezi klíčové beky…
Už když přišel z organizace Dallasu, tak jsem cítil, že má v sobě potenciál. Na můj vkus ho první dvě sezony drželi hodně zkrátka, až jsem to nechápal. Teď je vidět, že důvěru má a hraje výborně, je silný do obrany i do útoku. Trenéři v něm mají skvělou možnost, protože to není čistě defenzivní buldok. Navíc je pořád ve věku, kdy se může zlepšovat. Přál bych mu, aby se ještě podíval do zahraničí, třeba na sever Evropy, potenciál na to má. 

„Když se podíváte na pardubická jména, asi v lize nenajdete lepší obranu ani útok.“

Už jste ale zmínil, že v sestavě Pardubic chybí Jan Kolář. Základní část odehrál téměř celou, nasadil byste ho i v play off? 
Těžko se mi to hodnotí, Pardubice moc dobře vědí, co dělají, protože jim to vychází a jsou ve finále. Osobně jsem nepochopil, proč Honza nehraje, přijde mi trochu nedůstojné, když ho vidím jako sedmého obránce na střídačce. S tím, co dokázal, co má za sebou… Je mi to líto, na druhou stranu je to právo trenérů, zatím nemají důvod to měnit. Mě tahle situace mrzí kvůli němu, protože se samozřejmě známe velmi dobře. A to, co dlouhodobě nabízí týmu, pořád převažuje nad tím, že už má nějaký věk. Ale rozhodnutí nezávisí na mně.

Nejstaršího hráče Třince Petra Vránu zase znáte z působení ve Lvu Praha. I tam jste v roce 2014 došli do finále…
To bylo skvělý. Zážitky z té série budeme mít všichni do konce života, atmosféra ve vyprodané O2 areně byla neskutečná. S klukama jsme se bavili, že to bylo na stejné úrovni, jako mistrovství světa v Praze o rok později…

Foto: Stanislav Souček

„Užijte si hokejové MS s Tipsportem! Stačí jen začít, získat 500 Kč zdarma a hrát soutěže o ceny za 33 milionů!“

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz