Navrátilec Čiliak doufá, že už ho nepotká další karanténa

Foto: Petr Tibi, hcmotor.cz

Extraligový nováček z Českých Budějovic se začíná zvedat herně a především výsledkově. V odloženém 12. kole si Jihočeši před televizními kamerami poradili doma s Litvínovem a z šesti posledních vystoupení brali popáté body – počtvrté vítězně, podruhé za sebou s plným ziskem. Výrazně je podržel navrátilec do brankoviště Marek Čiliak.

Partneři Českého hokeje

Třicetiletý rodák ze Zvolena se vrátil do sestavy po téměř dvacetidenní absenci a pomohl na domácím ledě zdolat Zlín 3:1 a Litvínov 4:3. Duel se Severočechy odstartovala tři za sebou jdoucí vyloučení hostů. V první přesilovce trefili Budějovičtí tyčku, ve druhé otevřeli skóre. „Dobrým pohybem jsme přinutili soupeře k přestupkům. Myslím, že ta vyloučení byla oprávněná. Škoda, že jsme nedali víc gólů,“ mrzí Čiliaka.

Ukázala se důležitost přesilovek, kterých Jihočeši v úvodu sezony věnovali svým protivníkům neúměrně mnoho. Teď se obrátila karta. V utkání s Litvínovem byl poměr trestů 2:6. „Častokrát se stane, že o výsledku rozhodnou výhradně přesilovky. My to pilujeme v tréninku a teď nám to vyšlo. Dokázali jsme to využít,“ pochvaluje si gólman Motoru.

Hned také upozorňuje na soupeřovy příležitosti při hře pět na pět. „Sami jsme se zbytečně dostávali pod tlak. Nedařilo se nám přenášet hru ven z pásma. Hosté nás zatlačili našimi vlastními chybami. Na modré čáře získávali puky, které jsme měli mít my. Podobnou situaci jsme prožili v našem oslabení, kdy soupeř korigoval na 2:1. Třikrát jsme měli puk na hokejce, ale nedokázali ho vyhodit. Obrátilo se to proti nám,“ krčí rameny.

V některých fázích střetnutí byl Čiliak skoro nezaměstnaný, potom však odvracel spršku střeleckých pokusů. „Hlavně v začátcích třetin na mě nešlo skoro nic a musel jsem se nějak udržovat v provozní teplotě. Lepší to bylo, když se soupeř rozstřílel. Gólmanovi se vždycky chytá líp, pokud je v permanenci,“ povídá. Snad nejtěžší zákrok předvedl v závěru druhého dějství, kdy pravým betonem zmařil tutovku Jiřímu Fronkovi. „Od toho jsem v bráně, je to moje práce,“ podotkne českobudějovická opora jakoby bez emocí.

Před polovinou třetí části překonal Čiliaka litvínovský Martin Látal, ale domácí střídačka uplatnila trenérskou výzvu. Úspěšně. „Bylo to jasné. Protihráč se nacpal do brankoviště a bránil mi v pohybu. Takové góly nemají platit,“ komentuje důležitý moment, který jeho týmu uchoval náskok 3:1. Jenže hosté přece jen korigovali v dramatickém závěru a výsledek byl nakonec těsný.

Při power play Severočechů dával René Vydarený na 4:2 do prázdné klece, ale šest vteřin před sirénou znovu skóroval Litvínov. „Musíme hrát až do konce šedesáté minuty,“ kaboní se Čiliak. „Je potřeba zjednodušit ten závěr, používat hlavu a nenabízet soupeři šance. To bych mužstvu vytknul, ale kdo to bude teď řešit. Máme zlaté tři body a to je nejdůležitější,“ zdůrazňuje.

Marek Čiliak vyhrál minisouboj slovenských gólmanů. Na protější straně v litvínovském dresu stál Denis Godla. „Mám radost, proti Godličovi je to super. Na druhou stranu až tak moc nepřemýšlím o tom, kdo chytá za soupeře. Pro nás je podstatné, že jsme začali sbírat body. Je potřeba udržet se na té vlně co nejdéle. Sebevědomí by mělo jít nahoru, určitě se budeme cítit lépe. Musíme se zase dobře připravit na další těžký zápas v Olomouci,“ dívá se dopředu.

Brankářské jedničce Budějovic skončilo nepříjemné období strávené mimo tým. Odpojila ho karanténa kvůli covidu v rodině. „Musel jsem zůstat doma zavřený, přestože jsem byl negativní. Člověk se potom obtížně vrací do formy. Nevymlouvám se, potřeboval jsem určitý čas, abych se dal dohromady. Měli jsme dohodu, že dostanu k tomu prostor. Takový byl plán. Zatím to vychází. Konečně se cítím dobře a doufám, že už na mě nedolehne karanténa nebo něco podobného. Bylo toho dost,“ neskrývá úlevu.

Jihočeši měli donedávna k dispozici šikovného mladíka Jiřího Pateru, který je podržel v nejednom utkání. Vrátil se však do zámoří. „Patýz určitě pomohl mužstvu. Bylo super, že tady byl. Musíme mu poděkovat. Věděli jsme, že jeho působení v Motoru je dočasné a držíme mu palce, ať se prosadí v Americe. Tady to teď zvládneme s Honzou Strmeněm,“ ujišťuje Čiliak.

Sestřih utkání

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz