Nečas: Možná dobře, že jsme prohráli. Mohli jsme to otočit, říká Dvořák

Foto: Juniorský hokej

11. srpna 2016, 9:26

Martin Voltr

Tři zápasy včetně toho přípravného v Břeclavi zvládli, čtvrtý už nikoli. Čeští hokejisté do 18 let sice v bitvě s Američany dvakrát dotáhli manko, ale vaz jim srazil konec druhé třetiny, kdy inkasovali dvě rozdílové branky. Povedená třetí část už jim k vykoupení hříchů nestačila. „Náš cíl byl postoupit ze skupiny, a ten se nám splnil. Teď nás čeká play off, tam se začíná od nuly,“ ví kapitán Martin Nečas. O postup do finále se Češi porvou v pátek večer se Švédskem!

Nový fanshop

Zámořští hokejisté možná v prvních dvou zápasech skupiny nepředvedli své maximum, po Finech měli namále i v úterý proti Švýcarům. Tentokrát se chtěli vytáhnout, i proto stihli za první dvě části třicet střel na branku, zatímco Češi jen třináct. I když obraz hry takový v žádném případě nebyl, je to celkem markantní rozdíl. „První dvě třetiny byly špatné. Myslím, že jsme do toho nedali úplně všechno, co umíme a na co máme,“ říká Martin Nečas. Mohlo snad být příčinou, že postup už měl jeho tým v kapse? „Možná jo, v hlavách jsme to už asi měli. Naneštěstí jsme špatně bruslili, Američani nás přehrávali, hlavně v předbrankovém prostoru,“ přemýšlí.

Národní tým ale ukázal týmovou sílu. Na dvě vedoucí trefy Spojených států vždy zareagoval, skoro do druhé sirény se držel. Jenže pak přišlo sporné vyloučení, v čase 38:46 využitá přesilovka a vzápětí ještě čtvrtý gól favorita. To byla těžká rána do vazu Varaďových svěřenců. Přesto se ještě vzepjali a Američany solidně zatlačili.

„Třetí třetinu jsme se zlepšili a měli jsme dost šancí. Bohužel tam nic nepadlo. Ale takhle chceme pokračovat, myslím že se nám to vyplatilo, i když jsme nedali žádný gól,“ soudí český kapitán. „Odmakali jsme to, co nejvíc jsme mohli. Úplně klidně jsme to mohli otočit. Ve druhé třetíně jsme měli před brankou jednu nebo dvě střely, ve třetí jsme to pálili a měli jich spoustu,“ reaguje Jaroslav Dvořák. Důraz a jednoduchost jsou často receptem na úspěch. „Američani výborně bruslí, protečují to do pásma a napadají. A všechno hrají na bránu.“

Ve většině gólů zámořského týmu na Memoriálu mají zatím prsty ta samá jména. Chmelevski a Pastujov spolu vévodí kanadskému bodování, ve středu se k nim přidal hattrickem kapitán Poehling. „Trenéři nám říkali, že tam mají nějaké individuality. Ale vyloženě jsme se na ně nesoustředili. Všichni hráči jsou tam dobří,“ říká Dvořák, který měl na ledě víc místa než obvykle, kdy si „jen“ plní své úkoly ve čtvrté formaci. „Určitě jsem rád, že mě trenér takhle postavil. Každé šance si tady vážím a do všeho jdu naplno. Budu rád za každý bod a gól, ale jedu pro tým,“ hlásí odhodlaně.

Na závěr skupiny se ve hře točilo sedm obránců a jedenáct útočníků, odpočívali Kvasnička, Machala a Zadina. Týmu přece jen chyběli, ale zbývající bojovníci je dobře zastoupili. „Někteří hráči jsme tam chodili ob střídání, ale jinak jsme na to nemysleli. Semkli jsme se, kluci nás podpořili z tribuny,“ ujišťuje Jaroslav Dvořák. Na body to bohužel nestačilo, na druhou stranu, vítězná série v Břeclavi byla už tak skvělá. „Možná dobře, že jsme jednou prohráli, a i přesto jsme v semifinále. Věřím, že nás to nakopne,“ slibuje Nečas.

Ze soupeřů z bratislavské skupiny nešlo vybírat. Na šesti bodech se srovnali Švédové s Rusy, díky vzájemnému zápasu obsadili první příčku hokejisté Tre Kronor. A právě ti v pátek od 19 hodin vyzvou český tým. „Jsou výborní. Stejně jako Finové výborně bruslí a určitě to bude těžké. Ale připravíme se na ně a budeme chtít podat co nejlepší výkon,“ láká fanoušky kapitán Nečas. „Máme to s nimi vyrovnané. Hráli jsme s nimi několikrát, mají výborný tým. Ale myslím, že na ně určitě máme a že to zvládneme,“ burcuje Dvořák.

Čeští mladíci dostali na čtvrtek volno, porce čtyř zápasů v pěti dnech byla vydatná až až. Závěrečnou porážku můžou v klidu hodit za hlavu, první cíl zněl jasně – postoupit ze skupiny. A to se Čechům povedlo, teď už se před skvělým publikem beze strachu porvou o medaile! „Teď nás čeká play off, tam to začíná od nuly. Jsou tady top týmy, každý může porazit každého. Jak vidíte, tak ze skupiny nepostoupila Kanada, která je tady v top palbě. Určitě je to padesát na padesát,“ dodává kapitán osmnáctky Martin Nečas.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz