Nečas o možné výměně: Volá i majitel Caroliny. Pohár ve Žďáru snad inspiruje

Martin Nečas | Foto: Jakub Pláteník

Za Carolinu odehrál přes 400 zápasů. Martin Nečas ví, že má potenciál být klíčovým hráčem i v NHL, nejen v českém dresu na mistrovství světa. Teď ale třetí muž v pořadí ankety Zlatá hokejka neví, jaká bude jeho budoucnost. Trápí ho to?

Ne, Nečasovi lehká nejistota neubírá na dobré náladě, kterou si drží od příletu do Česka v květnu. O klidu se ale moc mluvit nedá.

„Zatím to moc relax nebyl, po mistrovství to bylo šílenství. Ale já si to užívám, bylo to skvělý a myslím si, že to může říct každý. Nejenom hráči, ale i fanoušci,“ váží si zájmu republiky o hokej.

„Teď už se trochu zklidňuje, začal jsem trénovat. Je potřeba to zklidnit, chci se připravit co nejlíp na sezonu. Abych mohl ukázat to nejlepší.“ 

Když jste seděl v letadle z Ameriky, dokázal byste si vůbec pomyslet, co se v Praze odehraje?
Natěšený jsem byl hodně. Jak jsme prohrávali 0:3 s Rangers – asi bych to neměl říkat skrz náš tým – ale moc jsem se těšil do Prahy. Samozřejmě byl prioritou Stanley Cup a kdybychom to otočili, bylo by to super. Jen už jsem sledoval zápasy na MS. A vyšlo to krásně, navíc se mnou letěla mamka i ségra. Bylo moc hezké, jak potom hokej spojoval lidi.

Jak hodnotíte třetí místo ve Zlaté hokejce?
Dosty je zaslouženě druhý, Pasta první. Já jsem za třetí místo rád, i když mám cíle vždy nejvyšší. Galavečer je ale hezký pro všechny, kteří se sem dostanou, protože si ho užijeme všichni společně. A je to pro mě motivace do příští sezony, aby toho Pastu někdo pozlobil a jednou ho třeba přeskočil.

„Je to pro mě motivace, abych Pastu třeba jednou přeskočil.“

Už jste říkal v minulých letech, že mu chcete víc šlapat na paty…
Letos se to moc nedařilo, navíc v NHL. Byl odskočený a bylo jasné, že vyhraje. České fanoušky hodně ovlivňuje mistrovství, ale co se týče NHL sezony, bodů měl suverénně nejvíc a zaslouženě vyhrál.

Jak hodnotíte svoji sezonu?
Nahoru dolů. Nebylo to nejlepší, nejsem s tím spokojený, ani nějak úplně zklamaný. Ale vím, že to může být lepší. A play off? Zklamání z týmového výsledku. Na druhou stranu bez zklamání v play off by nebylo tohle mistrovství a nemohl bych být tady s kluky. Nemohl bych zažít skvělou atmosféru a celý zážitek. Všechno špatný je k něčemu dobrý.

Proč jste nešli v play off dál? Vypadli jste s Rangers.
Od začátku play off jsme nehráli moc dobře. Tým jsme měli dobrý, od prvního utkání v základní části hrajeme stejný hokej, byli jsme na to připravení, ale bohužel. V play off jsme to potom nepředváděli, což byl důvod neúspěchu. 

Vaše herní vytížení bylo menší. Je těžké to přijmout?
Jo, není to ideální. Od toho jsou trenéři, kteří to mají nastavené, posílají tam hráče. Já jsem mezi klíčovými hráči nebyl. Do příštích sezon bych to chtěl vylepšit. Jak z mého pohledu, tak celkově. Vím, že v těchto situacích se na ledě cítím nejlíp a chtěl bych v nich hrát. Musím k tomu podávat výkony. Doufám, že se to zlepší. 

„Jsem připravený na všechno. Carolina na mě má práva a já nevím, co bude.“

Mluví se o možné výměně. Jak se k tomu stavíte?
Jsem připravený na všechno. Carolina na mě má práva a já nevím, co bude. Řekl jsem jim k tomu svoje, vědí, co bych si představoval. Uvidíme, rád bych řekl něco víc, ale nemůžu. Třeba se to dozvíme za pár dnů či týdnů.

Dal jste Carolině jasně najevo, že byste chtěl větší pozici v týmu?
S agentem jsme jim řekli naši vizi, co chceme. Uvidíme, jestli se to změní.

Věříte, že se to vůbec dá změnit? Když trenér zůstává?
Mohou to být jiné změny. Mluvíme o tom každodenně, jsme s nimi v kontaktu. Doufám, že to dopadne dobře jak pro mě, tak pro klub. Buď budeme spolu pokračovat a bude to co nejlepší. Nebo budu někde jinde a doufám, že v tom případě se nerozjedeme ve špatným, ale v dobrým.

Ovlivnily vám oslavy přípravu? Začal jste trénovat později?
Myslím si, že ani ne. Odpočinku jsem neměl až tolik, možná ještě míň, než co jsem měl v minulých sezonách. Oslavy byly týden, ale potom už trochu pohoda, chtěl jsem vypnout hlavu. Odpočinout si, zpátky naskočit. 

Jak vás dojali mladí fanoušci na akci ve Žďáru nad Sázavou?
To bylo krásný. V roce 2010 jsem tam byl na náměstí vítat Vampyho, Koukyho, Rolase (Vampola, Koukal, Rolinek) – to byli kluci, ke kterým jsem vzhlížel. Samozřejmě i Jarda Jágr. Ale hlavně kluci ze Žďáru, takže skvělý. Že jsem tam byl na pódiu já? Doufám, že to inspiruje zase další kluky, kteří budou hokej milovat stejně jako my. A kdo ví, za pět let tam třeba můžeme stát spolu.

„Doufám, že to inspiruje zase další kluky, kteří budou hokej milovat stejně jako my.“

Mělo zlato ohlas i v Carolině? Máte pevnější vyjednávací pozici?
Asi to registrovali. Říká se, že se to v Americe tolik nesleduje, ale týmy sledují jednotlivé hráče. Jak říkám – je to na nich, co a jak vymyslí. Myslím si, že tohle pomáhá hlavně hráčům, kteří jsou v Evropě, ale měli by jít do NHL. Když udělají dobrý výkon na MS, smlouvu dostanou. Určitě i tenhle výsledek mi pomůže. Sám jsem zvědavý, co se stane. Trejd jsem sice nikdy nezažil, ale vím, jak to chodí. 

Dává vám agent hodně informací?
Jsem rád, když mám přehled. Za prvé mluví Carolina s agentem, za druhé je to u nás tak – myslím, že tolik týmů NHL to nemá – že mluvíme přímo s majitelem. Mně volá majitel, takže to řeším já i agent. Ale samozřejmě smlouvy řeší agent. Já se soustředím na přípravu, snažím se mít hlavu čistou, ale určitě vím, že se něco bude dít během léta. Mám na to nastavenou hlavu, jen chci hlavně trénovat. Ať bude sezona kdekoliv.

Jinak byste musel být na telefonu snad pořád.
Jo, to jo. Mně volá akorát agent, když slyší zprávy. Těch spekulací je hodně. Kdyby člověk četl Twitter nebo sledoval zprávy, tak by měl pocit, že jde každý den do dalších patnácti týmů. Takže to není tak objektivní. Držím se toho, o čem se bavíme s agentem.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz