<

Nechci si nic vyčítat, o NHL zabojuju, říká Mazanec. Dcera mu změnila život

14. června 2016, 11:40

Václav Jáchim

Už loni lehce uvažoval, že když neuvidí perspektivu získat stálé místo v prvním týmu Nashvillu, zvolí návrat do Evropy. Letos měl Marek Mazanec úplně stejné myšlenky, jenže nakonec dál zůstává za Atlantikem. Vysoký brankář podepsal s Predátory novou roční smlouvu. "Hodně jsem o všem přemýšlel, klíčové pro mě bylo, jestli v organizaci zůstane Carter Hutton," říká. Kdyby zmíněný gólman pokračoval, Mazanec byl měl teď patrně v kapse kontrakt s některým týmem KHL nebo třeba ze Skandinávie.

Ale všechno je jinak. Někdejší první brankář Plzně, který na jaře 2013 pomohl klubu k zisku historického titulu, zatím na starý kontinent nemíří. "Moje původní představa byla, že bych chtěl jednocestnou smlouvu. To se nakonec nepovedlo, ale perspektivu v Nashvillu vidím. Když mi bylo řečeno, že Hutton pokračovat nebude, rozhodl jsem se podepsat," popisuje.

Zmíněný kanadský gólman plnil v uplynulé sezony roli dvojky za Finem Rinnem, v organizaci navíc působí další talentovaný Seveřan Juuse Saros. "Teď tam zůstáváme tři, se Sarosem si to rozdám o místo v prvním týmu za Rinnem," reaguje pragmaticky Mazanec. Kdo neuspěje, měl by být jedničkou na farmě v Milwaukee, kde odchovanec píseckého hokeje strávil poslední ročník.

Ovšem spokojený úplně nebyl. "Mám z toho smíšené pocity. Čekal jsem, že odchytám víc zápasů. Saros jich dostal hodně, navíc ho zavolali nahoru a zkusil si NHL. V mém případě to nevyšlo, celou dobu jsem byl na farmě. Když jsem se po sezoně bavil s lidmi managementu, tvrdili, že jsou se mnou spokojeni. Že je v mém případě stále vidět progres," popisuje.

V NHL má Mazanec na kontě 27 utkání z ročníků 2013-14 a 2014-15. Po příchodu k Predatorům skvěle využil zdravotních potíží Rinneho a zazářil, v listopadu 2013 byl vyhlášen nejlepším nováčkem měsíce celé ligy. Pak se znamenitý Fin ovšem uzdravil a příležitostí v brance výrazně ubylo. "Už loni jsem tvrdil, že dám ještě rok. A pokud se situace nezmění, půjdu do Evropy. Další rok utekl, teď tvrdím to samé. I proto, že nezbývá moc míst v kvalitních evropských klubech. Ale hlavně chci ještě zabojovat o NHL," připomíná.

Maskovaní muži to mají složité. K tomu, aby se prosadili, potřebují i kus štěstí. A především příležitost. "Letošní rozhodování bylo hodně složité, ale když jsem se dozvěděl, jak to bude s Huttonem, řekl jsem si, že do toho ještě půjdu. Nechci si v budoucnu nic vyčítat. Když totiž z NHL jednou odejdete, absolutně nemáte jistotu, že se vrátíte. Sezona v Evropě se nemusí povést - a je konec," doplňuje.

Mazanec uzavřel roční kontrakt, který mu v případě setrvání mezi elitou Predators zaručuje roční příjem ve výši 575 tisíc dolarů. Na farmě bude pobírat 100 tisíc. Smlouvu oficiálně podepsal už v pátek, ve stejný den Markova přítelkyně úspěšně absolvoval státnice. "Neskutečně se to sešlo, poslední dobou toho bylo hodně. Ale všechno jsme zvládli. Konečně máme klid," líčí spokojeně. Život výtečného gólmana a jeho partnerky loni změnilo narození dcery Nely, která přišla na svět v době, kdy Mazanec absolvoval v Nashvillu tréninkový kemp.

"Teď už je malá trošku větší, i proto jsem se strašně těšil na léto," přiznává. Roli tatínka si užívá. "Když není mamka poblíž, dokážu malou přebalit, postarat se o ni." Minulý rok Marek finišoval s úpravou domu v Plzni. "Udělali jsme vnitřky, teď nám zbývá dodělat věci venku. Zrovna sedím a koukám ne nenahozenou fasádu. Čekám, až ji řemeslníci přijdou dorazit," směje se. Program letních tréninků nikterak nemění, s partnerkou možná vyrazí někam k moři. "Pokud budeme mít hlídání, nejspíš pojedeme autem do Chorvatska. Z hotelů je mi po sezoně špatně, ale přítelkyně by chtěla, měla toho poslední dobou fakt hodně. Takže nějakou rychlovku asi dáme," uzavírá.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz