Nechtěl poslouchat řeči kámošů. Snad se odpíchneme, věří Straka po derby

Foto: Milan Podpera, hcskoda.cz

10. prosince 2018, 8:55

Jan Kulíšek

Plzeňská Škoda doma konečně zabrala. A slovo „konečně“ dvakrát podtrhněte, protože indiáni na extraligovou výhru z vlastního ledu čekali od 21. října. O jednu čtvrtinu soutěže a kolo navíc se dočkali. V letošním druhém západočeském derby zvítězili 6:3.

Nový fanshop

Dvěma brankami se pod tříbodový výsledek podepsal Petr Straka. Odchovanec modrobílého hokeje při rozhovoru s novináři neskrýval obrovskou úlevu, že se domácí prokletí podařilo prolomit. A to ještě tak vysokým gólovým přídělem.

Petře, jaké bylo utkání s Karlovými Vary?
Vyšlo nám toho hodně, prosadili jsme se v přesilovce a taky jsme si konečně zastříleli. Dát soupeři šest gólů je super! Dlouho jsme to takhle doma neměli, takže jsme strašně rádi, že se to povedlo. Věřím, že se od téhle výhry konečně odpíchneme a budeme úspěšně pokračovat i dál.

Řada týmů na plzeňský led jezdí s defenzivní taktikou, bylo proto od Karlových Varů sympatické, že převzaly tu vaši útočnou?
Vidíte, a to je právě ta otázka. Jestli my jsme nepřijali to jejich… Karlovarští mají svoji hru postavenou na smrtících protiútocích. Když jsme se připravovali na utkání a dívali se na jejich zápasy, snad všechny góly dávali z protiútoků. Mají na to typy hráčů – jsou rychlí a šikovní, navíc se nebojí tuhle taktiku podpořit i obránci. I když jsme se na to upozorňovali, beztak nám tam lítali. Je těžké s nimi hrát, ale naštěstí jsme je přestříleli a konečně taky i skórovali.

Vy jste se dnes do listiny střelců zapsal hned dvakrát. Jak branky padly?
Mohli jsme jet tři na dva, ale Petru Kodýtkovi se nepodařilo zachytit přihrávku, protože puk zvláštně poskočil. Viděl jsem ale, že se puk dostal do pásma, tak jsem pokračoval ve směru hry a Kody mi puk prostrčil pěkně pod hokejkou soupeře. Byl jsem sám v ostrém úhlu a v takových situacích rád střílím k bližší tyčce. V Litvínově mi to přesně z této pozice nevyšlo, proto jsem rád, že dneska naopak ano.

A druhý? To byl takový dárek od kluků z lajny, protože jsem byl na ledě tak 2,5 vteřiny. (smích) Vojta Němec se totiž musel vracet pro puk do obranného pásma, tak ho na jistotu poslal Honzovi Eberlemu do jízdy dopředu tak, aby se nic nestalo a on mohl v klidu do pásma. Já jsem přijel do pásma jako třetí náš útočník, tak jsem situaci zajišťoval zezadu. Ale kluci ubojovali puk u mantinelu takovým způsobem, že vyplaval na středu hřiště kousek od karlovarského hráče. Byl jsem připravený pádit zpátky dozadu, ale jejich útočníkovi puk projel mezi hokejkou a bruslí, tak jsem si ho jen sebral a snažil se vystřelit kolem gólmanovy nohy. Myslím, že do sítě prošel snad o hokejku, takže to bylo nakonec i se štěstím.

V duelu se odehrál i takový kuriózní moment, kdy se na obou stranách střídali gólmani jen v rozmezí 32 sekund. Zažil jste někdy něco podobného?
Musím říct, že takhle rychle po sobě jsem brankáře střídat neviděl. A to jsem třeba v Americe zažil, že gólman vystřídal po 36 sekundách hry, protože dostal už tři góly. Ale podobnou situaci jsem viděl ve svém zápase poprvé.

Sestřih utkání Plzeň - Karlovy Vary

Jak jako rodilý Plzeňan prožíváte západočeská derby?
Moc zkušeností jako hráč s nimi zatím nemám, protože tohle bylo teprve mé druhé. Je samozřejmé, že když jsem tu vyrostl a na derby chodil fandit celý život, že to pociťuju. Když stojíte na modré čáře a slyšíte náš kotel skandovat to, co skandují, nejste ani jistý, jestli se vám to vyloudí úsměv na tváři, nebo přileje trochu horké krve do žil. Vždycky jsem se ale na derby těšil a těšit se budu. Ať už hrajeme doma nebo venku, atmosféra je skvělá a na zimák si najde cestu víc lidí. Na ledě je to ale zápas jako každý jiný – stále hrajete o tři body a pokaždé jsou důležité. Jako Plzeňák Karlovy Vary chci víc porazit, abych pak od kámošů nemusel poslouchat, že „zrovna jim jsme ty body nechávat nemuseli. (smích)

V úterý vás čeká odveta čtvrtfinálové série Ligy mistrů. (První zápas skončil 3:3 - pozn. red) Připravila vás bruslařsky silná Energie na utkání se Skellefteou?
To bych neřekl, protože Švédové jsou hokejově trochu jiným týmem. Jsou výborní na puku, rádi ho drží a dokážou si výborně rozehrát situace. V našem utkání tam především ve třetí třetině si ho dávali z jedné strany na druhou takovým způsobem, že se to strašně těžko chytalo. A dopadalo to tak, že měli rozjetého útočníka ve sprintu na našeho beka, který byl 15 metrů od něho. To se pak už chytat nedá. Na to si musíme v úterý dát pozor, i když u nich mají širší hřiště, které jim v takové taktice hraje do karet. Přesto si ale na tohle musíme dát vyloženě pozor, protože nám tím dělali velké problémy. Hodně chceme postoupit, tak se s tím musíme lépe popasovat.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz