Nejdřív ano, teď zase ne. Amatérský sport od ministra zelenou nedostane

Foto: hcporuba.cz

Radost mezi amatérskými sportovci střídá zklamání. Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger se chystá změnit původní rozhodnutí, že od pondělí 12. dubna může venku společně trénovat až 20 osob.

Fanshop národního týmu

Petr Arenberger ještě v pátek na tiskové konferenci tvrdil, že bude možné začít sportovat. „Dvacet lidí si venku klidně může zahrát fotbal, jen budou ochuzeni o brankáře,“ hlásil s úsměvem.

Jenže...

Proti chystanému rozvolnění se ohradili odborníci vedení epidemiologem Petrem Smejkalem. Ti upozornili na to, že umožnění setkávání až deseti lidí uvnitř a dvaceti venku může být epidemickým rizikem.

Už v pátek večer ministr couvl. „Přemýšlíme o tom, že bychom se během víkendu vrátili ke stanovisku, které je z medicínského hlediska lepší a budeme respektovat to, co chce Mezioborová skupina pro epidemické situace. A to, že to bude tak, jak je to teď. To znamená dva lidi uvnitř, dva venku,“ řekl.

V sobotu večer následně potvrdil, že bude žádat vládu o omezení na dva lidi uvnitř i venku, což platí nyní. Chce tak učinit, přestože v neděli skončí nouzový stav a od pondělí se bude Česko řídit pandemickým zákonem. Ten neumožňuje do takové míry omezit setkávání lidí, a to si uvědomuje i ministr. „Nejde to. Lidé ale musí naše mimořádné opatření respektovat, dokud ho nezruší soud. On ho zrušit může,“ uvedl už v pátek.¨

Vláda se ale bude Arenbergerovým návrhem zabývat až v pondělí odpoledne, to znamená, že v první den příštího týdne se bude moci sejít dvacet lidí venku i při sportu, ale pokud vláda potvrdí ministrův záměr na obnovení restrikcí, bude to zase zakázáno. Nejspíš do té doby, než nařízení zruší soud.

„Sportovcům bych se velice rád omluvil, věřím, že to opravdu pochopí. Sportování je možné v menších skupinkách, mohou si třeba zahrát tenis a další sporty jeden na jednoho. Do deseti dnů vyhodnotíme situaci a do čtrnácti dnů se to může posunout,“ uvedl Arenberger pro ČT.

„Snažíme se zejména o to, abychom udrželi děti ve školkách a školách. Při rozvolňování musíme postupovat uvážlivě a nesmíme udělat stejnou chybu jako v minulosti. Věřím, že všichni včetně sportovců toto nezbytné oddálení plánovaných aktivit přijmou s pochopením,“ napsal na Twitter.

Sportovní organizace jsou tím ale zaskočené, amatérský sport včetně toho mládežnického už přes rok trpí. Česká unie sportu v reakci na sobotní rozhodnutí vyzývá ministerstvo zdravotnictví a vládu, aby umožnila alespoň tréninky dětí a mládeže venku v plánovaném režimu do dvaceti osob.¨

„Vyzýváme ministerstvo zdravotnictví a vládu, aby alespoň ponechalo tréninky dětí a mládeže na venkovních sportovištích v režimu do dvaceti osob. Už teď stejně probíhají živelné aktivity na sportovištích nebo se stačí podívat, jak to vypadá v parcích či na hřištích, kde jsou namačkané rodiny s dětmi,“ uvedl pro ČTK předseda ČSU Miroslav Jansta.

„Mohou nám epidemiologové vysvětlit, jakou hrozbu představují venkovní organizované tréninky dětí, když se budou dodržovat veškerá opatření? Navíc budeme mít přehled o tom, kdo se jich účastní. Děti už nutně potřebují mít jiný program než školu! Chceme kontrolované a organizované tréninky namísto živelného pobíhání po hřištích a shlukování dětí v ulicích,“ dodal.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz