Nejdřív vztek, teď lítost a husina. Hlava o dluzích i pádu Chomutova

Foto: Kateřina Kundertová

22. července 18:01

Pavel Mandát

Sága jménem Piráti Chomutov dnešním dnem končí. Alespoň její první a asi i nejsledovanější část. Severočeský klub se nedokázal dohodnout na splacení pohledávek se všemi svými hráči, což vyústilo ve ztrátu prvoligové licence a pád do krajské soutěže.

Chance liga na Hokejka TV

Tenhle scénář přitom asi nikoho nepřekvapí. Byl sice tím nejčernějším, zvláště s ohledem na chomutovské fanoušky, ale zároveň i tím nejpravděpodobnějším. Hlavně proto, že marast, do kterého se severočeský klub dostal, nepomine ze dne na den.

Celá záležitost ohledně chomutovských dluhů se logicky dotýká zejména samotných hráčů. Jedním z nich je i útočník Nicolas Hlava, ten oblékal dres Pirátů ještě loni, přičemž patřil k nejproduktivnějším hráčům týmu.

A patří zároveň k těm, kterým klub dluží nemalou finanční čásku. V Hlavově případě je to zhruba 190 tisíc korun.

„Dopoledne jsem měl trénink, když jsem slezl z ledu, tak kluci říkali, že už o sestupu Pirátů do kraje všude píšou a že je to oficiální. Pro mě to upřímně není překvapení, čekal jsem, že to dopadne právě takhle,“ líčí v rozhovoru pro hokej.cz.

Ještě před pár dny ležela na stole možnost, v jejímž rámci by chomutovští hráči vyinkasovali alespoň třicet procent z dlužné částky. To už ale podle Nicolase Hlavy pravděpodobně nebude aktuální.

„Nevím, co se teď bude dít dál. Myslím ale, že na nějaké velké peníze můžeme zapomemnout."

„Nevím, co se teď bude dít dál. Po mém posledním rozhovoru mi volal Ivan Huml (bývalý sportovní manažer Chomutova, pozn. red.), se kterým jsme si vyjasnili některé věci, ale že by mi někdo řekl, jaký teď bude další postup, tak k tomu nedošlo. Popravdě jsem se o mém vyrovnání dlužné částky dozvěděl úplně od jiných lidí než od lidí z klubu.“

„Osobně si myslím, že pádem klubu do insolvence můžeme na nějaké velké peníze zapomenout. Mám pocit, že maximálně dostaneme jen určitou symbolickou částku. Je to nepříjemné, ale budeme se s tím asi muset smířit. Hlavní věc, která se teď bude řešit, jsou nejspíš hráčská práva. Nejsem si jistý, jak se postupuje, když klub přijde o licenci, ale rozhodně to bude třeba nějak rozseknout,“ predikuje Hlava další vývoj.

Podle stanoviska Pirátů souhlasila s jejich návrhem dodatečného vypořádání naprostá většina hráčů, konkrétně 90 procent. S tím ale nesouhlasí hráčský agent Tomáš Krejčí, podle něhož je toto číslo značně nafouknuté.

„Nechci tady o někom říkat, že lže. Oni sami si musí sáhnout do svědomí, oni sami ví nejlíp, jestli říkají pravdu, nebo ne. Za sebe ale můžu říct, že mě nikdo s žádným návrhem nekontaktoval. Těžko říct, čí je to chyba, ale jak jsem řekl, mně osobně nikdo žádný návrh nedal, tudíž jsem se k němu ani nemohl vyjádřit,“ říká bývalý chomutovský útočník. Z jeho slov je přitom naprosto jasně patrné, do které z oněch dvou číselně vyjádřených skupin náleží.

„Nechci tady o někom říkat, že lže, mně ale nikdo žádný návrh, k němuž bych se mohl vyjádři nepředložil."

Nicolas Hlava patří mezi chomutovské odchovance, takže ačkoliv současná situace rozhodně není ideální, radost z toho, jak vše dopadlo nemá.

„Ze začátku samozřejmě vůči klubu probíhal určitý vztek, teď je mi to ale líto. Můžu vám říct, že mi naskakuje husina. Ten klub prošel určitým vývojem, má stabilní fanouškovskou základnu, která teď bude chodit jen na kraj, což mi přijde dost smutné,“ popisuje.

„V podstatě tam založí úplně nový klub. Já chomutovskému hokeji přeji, aby to tam začali dělat lidé, kteří k tomu mají skutečně vztah, kteří ten klub budou chtít zase dostat nahoru. Ne takoví, pro které je to hlavně nástroj ke zviditelnění se,“ pokračuje.

„Chomutovskému hokeji přeji, aby to tam začali dělat lidé, kteří mají vůči klubu vztah, kteří opravdu chtějí dostat místní hokej zase nahoru."

A kdy se podle Hlavy dostane Chomutov na české hokejové mapě zpět do nějaké dobré pozice?

„Nechci tady nějak chytračit, ale když se mě na to ptáte… Četl jsem názor pana Badinky (šéf Chomutova, pozn red.), který tvrdí, že do dvou let jsou zpátky. S tím já úplně nesouhlasím. Třeba se pletu, ale mám pocit, že to bude trvat minimálně tři až čtyři roky, už proto, že spustit nový klub a najít do něj hráče, co to budou hrát v kraji za pivo a párek, to není jen tak. Tohle je můj názor,“ uzavírá Nicolas Hlava.

Foto: Kateřina Kundertová

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz