Nejmladší střelec v historii? Hradec už s ním počítá napevno do áčka

Adam Novotný | Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Čím víc talentovaní hráči opouštějí český „rybníček“, tím větší pozornost může mířit na ty, kteří v něm zůstanou. Jako třeba na královéhradeckého Adama Novotného, jenž se v říjnu jako patnáctiletý zapsal do historie Tipsport extraligy.

Novotný za sebou má trochu šťastnou i trochu smůlovatou sezonu. Nebo spíš dost šťastnou a přitom dost smůlovatou...

Na podzim se stal nejmladším střelcem gólu v historii české i československé nejvyšší soutěže. Skóroval hned ve své premiéře, mezi elitou nakonec odehrál deset zápasů s průměrným ice timem 7:19. Nebýt záchranářských starostí hradecké juniorky, patrně by zapsal čáreček víc.

Po Vánocích se zapracoval i do kádru reprezentační osmnáctky. Hrál dokonce první útok a chystal se na mistrovství světa.

O to však na poslední chvíli přišel. I vinou zranění v závěrečném soutěžním utkání ročníku za dorost musel na operaci levého ramene a cestu českého týmu sledoval jen v televizi. Teď se pomalu vrací do zátěže a pracuje na tom, aby v srpnu mohl na Hlinka Gretzky Cup.

A taky aby se probojoval do áčka Mountfieldu.

V únoru totiž podepsal dvouletý kontrakt. Aniž bychom znali jeho podmínky, můžeme si snadno odvodit, že snahou obou stran je co nejrychlejší zapojení Novotného do velkého hokeje. Jinak by ho Hradec jen obtížně udržel.

I generální manažer Aleš Kmoníček nyní v sekci „Ptejte se“ na klubových stránkách tento záměr potvrdil, nic na něm nemění ani zmiňované jarní zdravotní lapálie.

„Jsem rád, že se nám podařilo podepsat hráčskou smlouvu s Adamem Novotným, s kterým již letos počítáme natrvalo do "A" týmu. Navíc jednáme o hráčské smlouvě se Štěpánem Černým a i jeho bychom chtěli postupně do "A" mužstva zapracovat,“ zmínil Kmoníček dalšího velkého talenta ročníku 2007, pro změnu v zadních řadách.

Právě Novotný s Černým můžou pro budoucnost Mountfieldu znamenat velké oživení. Klubu se totiž dlouhodobě moc nedaří zapracovávat vlastní odchovance do profesionálního hokeje.

„Za poslední 2-3 roky nám odešla drtivá většina prospektů do zahraničí.“

Vliv na to mají i stále narůstající počty odcházejících hráčů do zahraničí. Takto Hradec v poslední době přišel zejména o Pavla Šimka, Lukáše Krále, Jiřího Klímu, Dominika Pavlíka či brankáře Jana Kasala. Ti všichni by mohli brzy klepat na dvířka extraligy.

„Pokud máte opravdu nadějného juniora nebo dorostence, máte snahu ho co nejdříve začít ohrávat v dospělém hokeji, v našem případě v "A" mužstvu. Chceme jít touto cestou již delší dobu, nabízíme našim prospektům profesionální kontrakty, ale ani tato motivace nestačila a za poslední 2-3 roky nám odešla drtivá většina prospektů do zahraničí,“ posteskl si Kmoníček.

A když přidáme propírané české výchovné i další faktory? Na světě je výsledek, že právě Východočeši patří mezi nejčastější „lovce“ posil ze zahraničí.

Štěpán Černý

Štěpán Černý | Foto: Martin Voltr

„Téměř každý ELH klub je pod tlakem na výsledky a na to, aby neskončil na barážové pozici, takže i proto je začleňování mladých hráčů v mnoha klubech problém. Na druhou stranu si myslím, že v každém klubu by se mělo mělo každý rok najít jedno či dvě místa pro klubové prospekty,“ vyjádřil se hradecký generální manažer k tématu výchovy.

Teď zkusí kouč Tomáš Martinec najít místo minimálně pro Novotného, v jehož prospěch hovoří výtečné fyzické předpoklady. V uplynulém ročníku odehráli v extralize přes stovku minut jen čtyři hokejisté kategorie U18 a hradecký talent by v příští sezoně tuhle metu rád bezpečně překonal.

K tomu však musí přetlačit v boji o místo pár starších parťáků. A taky doufat, že hradecká juniorka nebude hrát třetím rokem v řadě o záchranu.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz