Nejmodernější aréna v Evropě? První ukázky, ostré názory i podpora primátora

Foto: hcdynamo.cz

Majitel pardubického Dynama Petr Dědek se svým týmem připravil projekt nové multifunkční arény v Pardubicích, která by se měla stát nejmodernější hokejovou arénou v Evropě s kapacitou 13 500 míst pro hokejová utkání a až 15 tisíci míst v případě koncertů. Na středeční tiskové konferenci Dědek a spol. představili vizualizaci arény, jež má vyrůst v areálu dostihového závodiště.

„Je za námi už kus práce, a spoustu práce je ještě před námi, ale moc bych si přál, aby tento projekt vzniknul,“ prohlásil Petr Dědek.

Na jeho tiskovou konferenci se v poledne sjelo mnoho velkých jmen, nechyběli někteří zastupitelé města, krajští politici, funkcionáři závodiště nebo nejvyšší vedení Dynama Pardubice.

Když ale Dědek poprvé představil krátké video s vizualizací, zazněla ostrá reakce: „Nelíbí se mi to, do dostihového prostředí se takový megalomanský projekt nehodí!“ zařval Václav Žižka, správce dostihové dráhy. Zastává názor, že nová hala poškodí historické závodiště. 

Tento překvapivý moment tak proměnil atmosféru i celou tiskovku. Z uhlazené prezentace ambiciózního projektu byla najednou spíše diskuse. 

Foto: hcdynamo.cz

Co tedy Petr Dědek ukázal veřejnosti, a co slíbil občanům Pardubic?

„Dynamo je organizací, která hýbe městem, krajem i celým českým sportem. K oslavám výročí sto let klubu chystáme mnoho akcí a jako vizionář jsem si pro Dynamo připravil také dárek,“ začal miliardář s projevem.

„Máme společenskou odpovědnost a je tu určitý veřejný zájem," uvědomuje si Dědek. „Je to soukromý projekt, ze kterého vyplývá mnoho benefitů pro město, ať už jde o daně nebo turistickou návštěvnost,“ stojí si za svým.

„Dynamo se nově stalo sponzorem druhého největšího dostihu v Pardubicích. Myslíme si, že vznikne zajímavá synergie haly s letištěm i závodištěm, vzniknou nové silnice, postavíme i novou tribunu pro závodiště, která bude součástí parkovacího domu,“ dodal investor, jehož projekt má stát tři miliardy. 

Foto: hcdynamo.cz

Slovo poté převzal Tomáš Vymetálek, hlavní architekt multifunkční arény. 

„Inspirací byla nová hala v Tampere, ale také matka příroda. Všechny budovy budou maximálně ekologické.“ Kromě hokejové haly má totiž vzniknout také hotel, tělocvičny, kongresové centrum i restaurace. 

„Hala musí žít, hala si na sebe musí vydělat. Naším cílem tedy je, aby v hale bylo 300 akcí za rok. Pardubice jsou nejen městem sportu, ale také městem se skvělou strategickou polohou, a proto se zde budou konat i různé kongresy a konference. Rádi bychom z Pardubic udělali konkurenta Prahy,“ popsal architekt.

A na kritiku za strany správce dráhy dodal: „Dostihový sport je pro Pardubice stejně významným symbolem, jako perník a hokej. Tradice je zde jasná, a my chceme dostihům naopak pomoci. Kromě tohoto parkoviště, na kterém se teď nacházíme, nezabereme závodišti žádný pozemek.“

Současná enteria arena v centru Pardubic už totiž podle něj nevyhovuje. „Pokud se má Dynamo někam posunout, současnou halu už není z technických důvodů možné rekonstruovat tak, aby odpovídala standardům 21. století. Například střecha je příliš těžká a nejde na ni už nic postavit.“

„V roce 2025 bychom projekt rádi měli hotový. Aréna by pak měla sloužit minimálně padesát let. Vážíme si současné haly, ale do budoucna zkrátka dlouhodobě fungovat nemůže. Nechceme chodit na město s prosbou o vysoké investice do jeho areny, které budou nezbytné," upřesňuje svou vizi Dědek.

Opoziční názor pak představil i ředitel Dostihového spolku. Jeho promluva už přitom byla plánovaná. „Sport je tradicí města. Přeji si, abychom psali krásnou historii Velké Pardubické i Dynama Pardubice. Ale vedle sebe by podle mě neměly fungovat. Budu staromilec a tento projekt nepodpořím,“ překvapil Jaroslav Müller.

„Ten prostor má 58 hektarů – jak jsou využívány dnes? Deset dostihů ročně a jedna výstava podle mě nejsou ohroženy tímto projektem,“ reagoval Petr Kvaš. Zastupitel a předseda představenstva Dostihového spolku také připomněl, že město je stoprocentním vlastníkem celého areálu. 

Projekt pak na podiu podpořily také legendy hokejového klubu – Vladimír Martinec, Bohuslav Šťastný, Tomáš Rolinek a Petr Sýkora.

Poté se opět rozmluvil Dědek: „O2 Arena je 18 let stará. My budeme ale mít tu nejmodernější v Evropě, takže Pardubice se skrz konání sportovních i kulturních akcí dostanou na mapu celého světa.“

„Máme blízko letiště, takže největším hvězdám řekneme, že za deset minut po koncertu sedí v letadle. Oni nechtějí koncertovat v hlavních městech, oni chtějí ty nejlepší a největší haly,“ doplnil moderátor Poulíček svého zaměstnavatele.

S názorem, že takové akce zatraktivní východočeský region souhlasil i ředitel letiště Pardubice Ivan Čech: „Získáme zajímavá spojení do zajímavých destinací. Dopravci nás budou chtít obsluhovat, navíc budeme odbavovat i soukromé lety.“

Dědek pak ještě slíbil: „Pokud dostihový spolek bude mít problémy a nenajde titulárního partnera, jsme připraveni mu pomoci. Nechceme mít vedle areny oprýskanou starou dámu, ale spíše stabilní a prosperující sestru. Respektujeme historii dostihů, vždyť letošní ročník Velké Pardubické bude už 132.,“ říká Dědek.

Foto: hcdynamo.cz

A co na to město?

Pomyslný puk je teď na hokejkách pardubických zastupitelů, kteří budou o projektu hlasovat.

„Na poradě vedení jsme se shodli, že požádáme pana Dědka o memorandum. Jeho původním požadavkem bylo hlasování v červnu. My jsme se za klub ANO shodli, že tento termín podpoříme a budeme hlasovat pro. Aby pan Dědek mohl pokračovat ve své investici, protože už je velmi daleko a potřebuje souhlas města,“ vysvětlil svůj postoj Martin Charvát, primátor města Pardubice.

„Uvidíme, jak nás podpoří partneři v koalici,“ prohlásil také. V zastupitelstvu města Pardubice přitom působí několik postav silně spojených s místním hokejovým klubem. 

Přímo členem ANO je například Dušan Salfický, současný sportovní ředitel Dynama Pardubice. Politikem za ANO je také Jan Hrabal, bývalý tiskový mluvčí hokejového klubu. A v zastupitelstvu najdeme také legendu Vladimíra Martince, který ovšem reprezentuje Sdružení pro Pardubice. 

Avizovaná Charvátova podpora je pro Petra Dědka optimistickou zprávou, protože politici strany Andreje Babiše tvoří třetinu všech současných politiků města. 

Říjnové volby do zastupitelstva se ovšem blíží rychle, a se změnou sil se může změnit i podpora nového projektu. Pro prosazení multifunkční arény tedy platí – čím dříve, tím lépe.

Kam se starou halou?

Největším otazníkem pro daňové poplatníky tak zůstává budoucnost stávající enteria areny v centru města, jejíž kapacita dosahuje 10 194 diváků. Městská akciová společnost Rozvojový fond (hala jí patří) už od města dostala instrukce, aby prozkoumala možnosti.

„Pracujeme na možných scénářích. Sám mám minimálně tři varianty, jak by mohla enteria arena bez problémů fungovat dál. Ale chci je nejdříve projednat s kolegy,“ nechtěl říct více primátor Charvát.

„Klíčové je, že tam zůstanou veškeré dětské hokejové kategorie, zůstanou tam sledge hokejisti i krasobruslařský klub. Takže ta hala musí dál fungovat. Spíše povedeme diskusi, co bude se čtvrtou ledovou plochou. Ale do budoucna musí město Pardubice rozhodně mít tři ledové plochy,“ zakončil Charvát.

Kromě současné velké haly a tréninkové malé by totiž v budoucnu mohla vzniknout právě Dědkova multifunkční, vedle které bude stát i menší tréninková, a to pro mládež Dynama.

Bude se hrát extraliga v nejmodernější aréně Evropy již v roce 2025?

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz