Někdo nás překvapil, někdo musí přidat, říká Varaďa. Cítí výbornou partu

Foto: Vít Novák, hc-kometa.cz

18. července 2018, 18:01

Martin Voltr

Jednu sezonu prožil u osmnáctky, další u devatenáctky, a letos může všechno zúročit. Václav Varaďa má za sebou první zápasovou akci coby hlavní kouč výběru do 20 let, který začal v Brně dvěma výhrami nad Švýcarskem. „Devět branek za dva zápasy je hodně slušné,“ pochvaluje si střeleckou chuť týmu.

Nový fanshop

Celkem 79 ran vyslali čeští mladíci na švýcarské brankáře, v obou duelech si vítězství zasloužili. Museli ale prokázat psychickou sílu – pokaždé totiž prohrávali. Na úvod se v brněnských Lužánkách rozpoutala přestřelka s výsledkem 6:3, odveta už nabídla o dost skromnější podívanou.

V čem byl druhý zápas jiný?
Čekali jsme takový důraznější zápas, který navázal na závěr prvního utkání. V první polovině byl hodně vyrovnaný, od druhé třetiny jsme převzali jeho otěže. Dali jsme dvě branky v přesilovkách a otočili jsme vývoj, potom nás podržel Lukáš Dostál při samostatném nájezdu, kdy mohlo být srovnáno. Ve třetí třetině jsme přidali další gól a potom jsme si to pohlídali.

Jakmile ale šli Švýcaři do vedení, vypadali jste zaskočení.
Kluci se nechali vyprovokovat a odvést od hry, kterou jsme se chtěli prezentovat. Potom se to zohlednilo v počtu vyloučení, která byla na švýcarské straně jasná.

Obrat vám Švýcaři nabídli z velké části sami...
Přesně tak.

Čím to, že jste se v přesilovkách půl zápasu hledali?
Kluci to chtěli zlomit, hodně to tahali a přihrávek chodilo málo. Dva obránci to nakonec trefili. Potřebovali jsme hráče na brankovišti, který tam v předchozích přesilových hrách nebyl.

Musel jste hráče nabádat, aby se nenechali vyprovokovat?
Samozřejmě. Ale ono je to těžké, kluci jsou v emocích. Hlavně jsme chtěli, aby neopláceli a nedělali laciné fauly. Bylo to těžké i pro rozhodčí. Na obou stranách mohlo být odpískaných daleko víc faulů, ale myslím, že to nakonec zvládli dobře.

Foto: Roman Kantor, hc-kometa.cz

První zápas byl na góly bohatý, druhý skromnější. Je dobře, že jste viděl, jak tým reaguje v různých situacích?
Samozřejmě jsem rád, že jsme obě utkání zvládli. I když se to nerodilo jednoduše. I takové zápasy přicházejí, proti soupeři, který hraje úpornou obranu. Devět branek za dva zápasy je hodně slušné na to, že někteří kluci teď začínají na ledě. Věřím, že v těch výkonech budeme pokračovat ve Finsku.

Co vám tedy dvojzápas o vašich hráčích na začátku sezony řekl?
Vnímám to tak, že kluci mají chuť a vůli se poprat o nominaci. Některé vidíme teď naposled, třeba pokračují do Finska, ale potom už odjíždějí do juniorských soutěží. Jsme rádi, že je máme chvíli pohromadě. Myslím, že se tady buduje výborná parta, která mistrovství odehraje tak, jak si všichni představujeme a jak bychom si přáli.

Týmovost bude vaší hlavní doménou? Na akci nikdo výrazněji nevyčníval.
Já bych nerad jmenoval. Samozřejmě od někoho byly výkony lepší, někdo se třeba zvedl ve druhém utkání. Někdo nás překvapil více a někdo zase musí přidat. K tomu slouží další dva zápasy, které máme.

Jak se vám líbili brankáři Jiří Patera a Lukáš Dostál, kteří chytali za dvacítku poprvé?
Jirkovi Paterovi jsme v prvním utkání moc nepomohli tím vlažným začátkem, všechny tři góly byly z naší hry z těch lacinějších. Pak to odchytal hodně slušně. Lukáš Dostál toho ve druhém zápase taky moc neměl, ale když jsme potřebovali, tak ve správný okamžik chytil rozhodující věc, a to byl ten samostatný únik ve druhé třetině. Pak měl i další jisté zásahy, které nám pomohly k vítězství. Hodnotím je velmi pozitivně.

Vy osobně za sebou taky máte premiéru. Ale hádám, že žádný nový pocit nepřišel, když vedete z velké části ty samé hráče...
Ano, já je už znám. Snažím se z kluků v každém utkání vyždímat to, co v nich je. Dělám si obrázek, když je někdo víc unavený, jakou hrou se prezentuje dál.

A vnímáte větší důležitost, když už stojíte na střídačce nejstarší mládežnické kategorie?
Já to takhle nevnímám. Beru to tak, že chci každý zápas zvládnout a vyhrát. Věřím, že i naši svěřenci k tomu takhle budou přistupovat.

Foto: Roman Kantor, hc-kometa.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz