Nenechte děti vyhořet! apelují veličiny. Hru nesmí ničit výsledky, tvrdí Lener

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Nenechte děti vyhořet! Neberte jim radost ze hry a v brzkém věku netlačte na výsledky! Základní apel vyslaly veličiny světového hokeje během semináře, který byl jednou z doprovodných akcí Světového poháru. Zástupci NHL, hráčské asociace NHLPA a jednotlivých hokejových svazů předávali poznatky v oblasti výchovy mladých, některé informace byly až šokující. "Jde o problém všech zemí včetně Kanady a Ameriky. Pokud rychle nenastartujeme osvětu a nedokážeme přesvědčit rodiče či nevzdělané trenéry, bude to mít na hokej velmi negativní dopad," říká Slavomír Lener (na snímku)

Šéf Sportovního úseku ČSLH poskytl poznatky z našeho prostředí, přiblížil kampaně, které v tuzemských končinách míří do hokejového hnutí. "S problematikou se snažíme něco dělat, na semináři jsme si ověřili, že je to bezvýhradně nutné," potvrzuje. Akci v Hockey Hall of Fame připravily NHL a hráčská asociace NHLPA, projekt má pokračovat i v příštích letech. "Bylo tam 120 účastníků - manažeři, trenéři a hokejově vlivní lidí různých úrovní. Všichni se shodli na tom, že hokej v kategoriích od pěti do patnácti let by se měl ubírat určitým směrem. Teď jde o to, jak informace šířit dál. Jak je dostat hlavně k rodičům," říká Lener.

Zdvižený ukazováček: Děti jsou akcelerované, trenéři hrají na výsledky

Ačkoli World Cup znamená přehlídku největších hokejových hvězd současnosti a celkově by měl generovat až 100 miliónů dolarů, pořadatelé myslí na budoucnost. Hokej nesmí podcenit některé nežádoucí jevy. "Všechny přednášky byly zaměřené na nejmenší. Sportovní svět míří do určité propasti, děti jsou dneska velmi akcelerované, nevzdělaní rodiče a trenéři hrají jenom na výsledky. Což je obrovský problém. Málo se respektují růstové křivky, kdy dítě dozrává. Je tady opravdu hodně zdvižený ukazováček, že děti potřebují dostat klid. Aby si hrály, dělaly další sporty a vzdělávaly se, aniž by se v raném věku tlačilo na výsledky," upozorňuje Lener.

Princip sportu je jasný - být lepší než druhý. A vyhrávat! "Ano, to chce každý. Ale u dětí je na prvním místě hra," připomíná. Kromě Lenera vystoupili na pódiu také Petr Bříza, někdejší hvězdy NHL Pat LaFontaine, Mathieu Schneider, Luc Robitaille, viceprezident ruského svazu Roman Rotenberg a další osobnosti. "Setkání dalo velkou váhu, že se zúčastnili komisionář NHL Gary Bettman s viceprezidentem Billem Dalym. Oba jasně říkali: chceme do NHL dostat hráče, kteří jsou komplexní, vzdělaní a mají potenciál dlouho vydržet. Je kupříkladu prokázáno, že tzv. urychlené děti bývají náchylné ke zraněním," zmiňuje Lener.

Výsledek debat je jednoznačný: "Snažme se zapojovat hodně her, aby jich v tréninku bylo aspoň 50 procent času. Aby se netlačilo na výsledky. Aby vítězit chtěli hráči a ne trenéři. Hokejový svět se v tomto ohledu spojuje a pracuje na tom, aby byl vytvořen optimální nástroj, jak všechno dostat k rodičům a trenérům. To je jediná cesta! Nic totiž nejde nařídit," pokračuje s tím, že téma je horké i pro další sporty. "My už s tím v našem prostředí začali, máme koncepci. Jde hlavně o to, abychom eliminovali trenéry-výsledkáře, protože ti v konečném důsledku děti zabíjejí. Statistiky jsou šílené. Jak děti přestane sport bavit, potažmo jejich rodiče, nastávají masivní ztráty. V Americe za posledních šest let přestalo sportovat šest miliónů dětí! Basket za stejnou dobu přišel o 18 procent dětí, fotbal asi o třetinu," vypočítává.

Americké univerzity: Mistři světa desetiletých později nic nevyhráli

Hokej podobná čísla zatím úplně netrápí. Ale může být hůř. "V kontextu jiných her a sportovních odvětví se držíme, kampaně a osvěta běží. Nicméně je třeba v tom pokračovat a systém zkvalitňovat." Ačkoli americký a kanadský systém výchovy plodí hromadu talentů, také za Atlantikem jsou znepokojeni mírou ztrát. "Jim Johannson z americké hokejové asociace mi říkal, že 70 procent jejich rozpočtu míří k věcem navíc - na turnaje, extra tréninky, zápasy, cestování," hlásí Lener. Další příklad podal bývalý vynikající obránce Mathieu Schneider. "Má u hokeje syna a dobře vidí, jaká je v těchto kategoriích situace. Děti hrají vlastně dospělé ligy, trenéři tam malé kluky učí založení útoku, přesilovky. Tlačí se na výsledky, chtějí vyhrát turnaj, celou ligu. Což pro děti není zábava."

Nutno je brát ohled na biologický vývoj hráčů, potřebují projít přirozeným vývojem. "Aby z nich byly charakterní osobnosti, které chtějí vítězit, ale umějí i prohrát. Aby do sebe děti dostaly hodnoty pro život. Důležité je také kolektivní cítění, pracovní morálka a podobně." Pokud caparti brzy soutěží, mohou v sobě zničit nadšení a lásku ke sportu. "Na jedné z přednášek zazněla velice důležitá informace z amerického univerzitního sportu. Děti, které vyhrály mistrovství světa desetiletých nebo dvanáctiletých, pak v seniorech téměř nikdy nic nevyhrály. Mladí sportovci vyhořeli, akcelerace je spálila. Jde o vzorek tisíců dětí všech sportů."

Podle někdejšího skvělého útočníka Pata LaFontainea se na tohle téma dost zapomíná. "Upozornil, že my se pořád zabýváme rozvojem hráče - aby měl lepší techniku bruslení, hole a tak dále. Ale je třeba tlačit na trenéry a rodiče, abychom i ty vzdělávali." Velkou roli hrají také rodinné priority. "Ve světě jsou dva milióny registrovaných hráčů, jen jedna desetina procenta z nich se dostane do NHL. Dvě procenta hráčů třeba proniknou do školy díky hokeji. To je mnohem větší risk, než když půjdete do nejrizikovějšího podnikání, jaké si dovedete představit. Pokud do toho místní dají 100 tisíc dolarů, přesto mají mnohem větší pravděpodobnost dobré investice, než že se jejich dítě prosadí do NHL. Vést díte k hokeji s cílem, že pronikne do NHL a investované prostředky třeba mnohonásobně vrátí, bývá v drtivé většině případů nereálné. Je třeba brát to tak, že sportování je výborná věc pro osobní život, která ve spojení se vzděláním znamená obrovský potenciál do budoucna," uzavírá Slavomír Lener.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz