Není sever jako sever! Unikátní film odkrývá zákulisí Pirátů. Hübl: Smekám

Ladislav Bittner | Foto: Facebook Pirátů Chomutov

Od minulého měsíce boří česká kina snímek známého moderátora a influencera Kamila Bartoška s titulem ONEMANSHOW: The Movie. Že zrovna nehodláte soutěžit o miliony korun? Dobře, zejména pro hokejové fanoušky máme jinou alternativu. A to celovečerní film Není sever jako sever z dílny chomutovského patriota Ladislava Bittnera.

Sunderland 'Til I Die. Welcome to Wrexham. Nebo český počin Cheza je jen jedna. Oblíbené dokumenty přináší unikátní vhled do sportovních klubů, daleko za hranice vnímání běžného fanouška.

I proto si podobná díla na streamovacích službách získávají čím dál větší popularitu. Potenciál oslovit širokou veřejnost má i projekt nadšence Bittnera, který navazuje na krátkometrážní snímek Kraj a do detailu mapuje uplynulou sezonu v podání Pirátů.

„Baví mě pozorovat příběhy, natočit je a snažit se je propojit.“

Ne, pohnutý příběh místního hokejového klubu v tomto textu není třeba dlouze rozebírat. Stačí připomenout, že ještě před šesti lety Chomutov prožíval euforii z postupu do extraligového semifinále. A dál? Tvrdý náraz nastal v roce 2020, kdy Piráti kvůli obřím dluhům zahučeli až do krajské ligy.

Od té doby je cíl jasně stanovený – postupnými krůčky si znovu vydobýt místo na výsluní. Dílčí kapitolu této nesmírně obtížné cesty velice surovou optikou zachycuje Bittner ve svém dokumentu. 

A jak na páteční premiéře v chomutovském kině Svět trefně poznamenal moderátor: Scénářem je realita. I když často nemusí být taková, jak by si všichni představovali...

„Je to můj způsob, jak můžu Pirátům pomoct.“

„Mým jediným úkolem bylo dobře se dívat na to, co se děje. Baví mě pozorovat příběhy, natočit je a snažit se je propojit tak, aby jejich přímí účastníci byli sami překvapení, jak mohou být emotivní a dramatické,“ líčí autor filmu, kterému nikdo neřekne jinak než "Laco".

Během zhruba hodiny a půl dlouhé stopáže vás naplno vtáhne domácké prostředí chomutovského klubu, kde hokej navzdory veškerým úskalím nepřestávají dělat srdcem. Nutno podotknout, že i přes těžký pád klub v mnoha ohledech zůstal na extraligovém poli.

„Mám ohromné štěstí, že žiju ve městě, kde je takový klub s takovými lidmi. Znovu musím říct, že podpora byla obrovská. Fakt tady máme kreativní lidi,“ váží si Bittner.

„Je to můj způsob, jak můžu Pirátům pomoct – udělat něco, co v republice není úplně běžné. Podle ohlasů se to daří. Film může oslovit někoho, kdo se do klubu zamiluje,“ věří tvůrce obsahu z The Emotions Videography. U filmu přitom nikdy nepracoval, ani profesí není kameraman.

„Laco tam běhal celou sezonu, na to si člověk zvykne.“

Tak co vysoký rozpočet a početný štáb? Zapomeňte, všechnu dřinu spojenou s natáčením obstaral sám Bittner. Sháněl finance, načrtnul scénář, později materiály zpracovával. Což ve výsledku byla jeho výhoda.

„Vnímal jsem, že slabinou filmu může být zvuk. Standardní film se točí tak, že je tam štáb s osvětlovačem, zvukařem, režisérem, kameramanem. Kdyby tam byl, tak ale spousta autentických momentů neexistuje. Lidi by reagovali jinak...“

Diváci si proto mohou vychutnat opravdu ryzí inside náhled do chomutovského oddílu. Kamera nechybí ani u toho, když manažer Jiří Sochor několika hráčům oznamuje, že s nim klub musí rozvázat smlouvu. Nebo u přestupových jednání či děsivého zranění Jakuba Chrpy.

Jako rušivý element nicméně nepůsobila. „Laco tam běhal celou sezonu, na to si člověk zvykne. Když se postaví a chce, abychom něco říkali, tak je to o něčem jiném. To jsem nervózní,“ usmívá se Sochor.

„Tenhle frajer si vzal jeden foťáček a udělá takový film...“

Vzájemnou kooperaci si pochvaluje také Viktor Hübl. „Jednou jsme jeli do Litvínova a já jsem tušil, že chce něco natočit,“ vypráví extraligový rekordman a hlavní chomutovský lídr.

„Čekal jsem, že si bude chystat nějaká světla, jak mají vždycky kameramani. A tenhle frajer si vzal jeden foťáček a udělá takový film... Smekám,“ dodává Hübl se smíchem.

Foto: Facebook Pirátů Chomutov

Dokonce přiznal, že ho shlédnutí snímku částečně přimělo k tomu, aby velkolepé kariéře ještě nezamával sbohem. Přestože měl na stole nabídku kancelářské práce v Litvínově.

„Když mi ukázal hrubý nástřel filmu a vrátil jsem se do té sezony, tak jsem měl větší chuť pokračovat,“ nezastírá Hübl.

„Vždycky když to vidím, tak mám slzy na krajíčku. Pro mě je to odměna, proč to dělám.“

„Lacovi bych chtěl ještě jednou poděkovat, emoce se vrací i teď. Vždycky když to vidím, tak mám slzy na krajíčku. Pro mě je to odměna, proč to dělám. Komunita kolem Pirátů je podle mě jedinečná,“ připojuje se manažer Sochor.

Stejné pocity v pátek sdílel zaplněný sál v chomutovském kině Svět. Bittnerovo dílo po zásluze ocenil ohlušujícím aplausem...

„Moje pocity? Vděčnost. Chci poděkovat hráčům, bez kterých by film nedával smysl. Vedení klubu, že mi dalo důvěru a partnerům, že mi umožnili natočit ho v takové kvalitě. A samozřejmě rodině – všem třem svým dětem a ženě,“ pronesl Bittner.

„Moje pocity? Vděčnost.“

První veřejné promítání proběhlo v neděli 10. září, přednost dostali majitelé permanentních vstupenek a partneři klubu. Ve druhé půlce měsíce se potom snímek stane součástí klasického programu kina Svět, objevit se navíc mé také v dalších severočeských sálech.

Sever zkrátka není jako sever, přesně jak zní pokřik chomutovských fanoušků. Přesvědčte se sami...

Jiří Sochor, Ladislav Bittner a Viktor Hübl

Jiří Sochor, Ladislav Bittner a Viktor Hübl | Foto: Facebook Pirátů Chomutov

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz