Nervozita, strach, pak euforie a splněný sen! Jak si Ščotka došel z tribuny až pro zlato

Jan Ščotka (uprostřed) | Foto: Jakub Knap

Obránce Jan Ščotka napsal na domácím MS velký příběh. Poté, co byl až v poslední den turnaje zapsán na českou soupisku, odehrál ve finále se Švýcarskem šest střídání a po výhře 2:0 si tak mohl taktéž užít zisk zlaté medaile.

„Strašně moc si toho cením. Je to něco neuvěřitelného, ještě mi to úplně nedochází. Říkal jsem si, že budu jen sedět a povzbuzovat kluky. Tohle je splněný sen,“ zářil 28letý bek.

Ale popořadě...

S národním týmem se chystal od začátku dubna, startoval i na Českých hrách v Brně, ale na šampionátu se do sestavy neprobojoval a poté, co dorazily další tři zámořské posily v čele s Davidem Pastrňákem, musel dokonce odevzdat akreditaci.

„Hned v prvním střídání, proti mě jel Kevin Fiala a já si říkal – to jsem s prominutím v řiti, budu vypadat jak úplný de*il a klukům to zkazím.“

„Už jsme nemohli chodit ani na led. Jen jednou jsem se byl sklouznout v Letňanech a jinak chodil do posilovny, sauny. Je to takové smutné, ale dostali jsme možnost zůstat s týmem a to se neodmítá. Je to pro všechny zážitek,“ líčil Jan Ščotka.

Situaci pak změnil disciplinární trest pro Jana Ruttu, na nějž vedení reprezentace reagovalo kulišárnou – pro zadáka Komety vyřídilo dodatečné zařazení na soupisku místo nemocného Jakuba Fleka.

„Bylo to docela narychlo, neměl jsem moc čas to zpracovat. Židla (Marek Židlický, asistent trenéra, pozn. red.) za mnou přišel s tím, že půjdu do utkání. Byl jsem totálně nervózní, ale šťastný. Člověk nehraje delší dobu a má trošku strach, jaké to bude,“ popisoval své pocity.

„Tři týdny jsem nehrál, takže hrozně těžké. Hned v prvním střídání, proti mě jel Kevin Fiala a já si říkal – to jsem s prominutím v řiti, budu vypadat jak úplný de*il a klukům to zkazím,“ usmíval se Ščotka. „Náročné na hlavu i fyzicky, ale naštěstí to dobře dopadlo,“ dodal.

Na ledě strávil čtyři minuty a deset sekund, odehrál celkem šest střídání. „Židla pak možná vycítil, že jsem byl trošku zatavený, tak mě pak stáhl. Ale nikomu to nemám za zlé. Byl jsem hlavou pořád v nebesích, co že se to děje,“ přiznal Jan Ščotka.

U velkého českého večera v O2 areně nechyběla ani jeho rodina. „Přijela manželka s malou, moji rodiče a tchán. Všichni to stihli a doufám, že si to užili,“ pokyvoval nadšený bronzový medailista z roku 2022.

„Neuvěřitelná parta! Kdokoliv přijel, hned zapadl. Myslím, že to bylo nejdůležitější. Ukázali jsme skvělý charakter.“

Předchozí zápasy si užíval z hlediště, teď poznal super atmosféru přímo z ledu a ze střídačky. „Zespoda to bylo ještě lepší než z tribuny. Člověk si to takhle víc užívá. Klobouk dolů před českými fanoušky, kteří sem přijeli. Atmosféra byla neuvěřitelná!“

Stejně jako parta, kterou Češi utvořili. „Je to tak. Kdokoliv přijel, hned zapadl. Myslím, že to bylo nejdůležitější. Dosty chytal úplně neuvěřitelně, ale takhle bych musel vyzdvihovat úplně každého. Všichni si to zasloužili, i kluci, kteří nehráli. Ukázali jsme skvělý charakter,“ jásal Ščotka.

Jan Ščotka

Jan Ščotka | Foto: Jakub Knap

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz