Nestárnoucí Irgl: Jsem vždycky maximalista, tvrdí. Potěšila ho děkovačka

Foto: Michaela Martinátová, hc-olomouc.cz

15. září 2018, 10:15

David Jahoda

Člověk by si řekl, jestli se od bezmála 38letého hráče nečeká až příliš. Útočník Zbyněk Irgl je v Olomouci pasován do role klíčové postavy. Tlak ale na sebe vytváří hlavně on sám. „Někdy možná až moc zbytečný. Vždycky jsem ale maximalista,“ říká o sobě Irgl. A podle toho to také v úvodním duelu sezony vypadalo. Právě on dvěma góly nalajnoval cestu Kohoutů za prvními třemi body v novém ročníku.

Nový fanshop

„Dokud budu vědět, že na to mám, a myslím si, že momentálně na to fyzicky ještě mám, budu od sebe chtít maximum,“ spustil ze sebe po vydařeném vstupu Olomouce do nové sezony. O tom, že je na tom fyzicky víc než dobře, není pochyb. Když před novináře předstoupí bez výstroje v upnutém triku, přesvědčí vás o tom jen letmý pohled na jeho tělo.

Hlavně vás v tom ale utvrdí jeho počínání na ledě. Rychlé první kroky, střela, brzda a zpátky pomoct obraně. V 38 letech? Klobouk dolů. Kvůli zranění přitom vynechal posledních pět přípravných duelů. Z tribuny to na něm poznat vůbec nebylo, Irgl měl ale jiný názor.

Nováček narazil na Hané, výhru Mory řídil Irgl »

„Kdybyste věděl, jak jsem se cítil první třetinu, asi byste mluvil jinak (směje se). Tahal jsem nohy, neměl jsem dech, neměl jsem nic. Pak jsem to ale naštěstí trochu rozjezdil. Na začátku jsem se ale fyzicky hodně trápil,“ přesvědčoval novináře zkušený útočník.

Každopádně to byl on, kdo se postaral o úvodní dvě trefy Kohoutů. Nebýt ho, měla by to Mora na svém ledě s nováčkem soutěže z Karlových Varů o dost těžší. „U prvního gólu mi to tam Koloušek (Petr Kolouch, pozn. red.) hezky dal a já jsem musel střílet, ne že z jedné, ale jen jsem to vzal a vystřelil, protože beci šli hned proti mně. Možná to gólman neviděl. Dobře, že to tam spadlo. A ten druhý gól? Čekal jsem, jestli nejede někdo se mnou, že bych natáhl brankáře, a dával to na druhou tyčku do prázdné branky. Naštěstí jsem ale pak udělal to, co jsem udělal,“ popsal své trefy.

První výhru bych moc nepřeceňoval, říká Irgl

V celku hanácké metropole je jedno nadčasové téma: hledání střelce. Zdá se ale, že by Irgl nové trenérské dvojici Jan Tomajko – Zdeněk Moták mohl s odpovědí na tuto palčivou otázku výrazně pomoct. „Každý je rád, když dá gól. Na druhou stranu sezona je strašně dlouhá a máme před sebou ještě kus práce. Jsme samozřejmě obrovsky rádi, že jsme první zápas urvali,“ nechtěl Irgl příliš mluvit o sobě. 

Podobná slova zněla z jeho úst i při dotazu na to, zda pomýšlel na hattrick. Poté, co v 25. minutě skóroval podruhé v utkání, na to měl ještě minimálně dvě dobré příležitosti. „Hlavně jsem chtěl, ať ten zápas dovedeme do vítězného konce. Tři body jsou pro nás zlaté, teď musíme jít dál,“ konstatoval po úvodním zápase sezony, který Hanáci zvládli poprvé od návratu do extraligy v roce 2014.

„Můžete si říct, že je to jen hokej a že to k tomu patří, ale když vám tleská celá hala, je to nádherný pocit.“

Jak obrovskou radost z hokeje pořád má, ilustrovala kromě samotného projevu na ledě i pozápasová děkovačka s fanoušky. Irgl už byl v útrobách stadionu, olomoučtí příznivci si jej ale přivolali zpět. A majitel stříbrné medaile z mistrovství světa 2006 si chvíle, kdy stadionem řinčelo jeho jméno, užíval jako by to bylo poprvé.

„Musím říct, že jsem se cítil krásně. Člověk si vždycky vzpomene na staré časy. Fanouškům za to obrovsky děkuju, hřeje to u srdce. Můžete si říct, že je to jen hokej a že to k tomu patří, ale když vám tleská celá hala, je to nádherný pocit,“ dojímal se Irgl.

Vzhlíží k němu spoluhráči, ihned se stal oblíbencem fanoušků. A co hlavně, Irgl nežije pouze ze svého jména, které proslavil nejen v Česku, ale i za hranicemi. S ním v sestavě má jinak gólově nepříliš plodná Olomouc naději, že se bude černá věc v sítích soupeřů třepetat s častější frekvencí.

Třeba hned v neděli na ledě Třince, kde si nestárnoucí útočník zahraje poprvé od novoročního přesunu na Hanou.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz