сайты ставок сайты ставок сайты ставок

Nikdy nezapomeneme! Před 7 lety zahynuli Marek, Rachůnek a Vašíček

7. září 2018, 14:10

Václav Jáchim

Život běží dál, ale vzpomínky zůstávají. Dnes uplynulo sedm let od neštěstí hokejistů Lokomotivu Jaroslavl, kteří zahynuli při katastrofě letadla na letišti Tunošna. Český hokej tehdy ztratil mistry světa Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka...

Na palubě bylo 45 pasažérů včetně posádky. 43 jich při neštěstí zahynulo, přežili dva - s vážným zraněním. Šlo o palubního inženýra Alexandera Sizova a Alexandera Galimova, mladý útočník bohužel později následkům neštěstí podlehl.

V ruských médiích se informace o neštěstí objevila 7. září 2011, krátce po půl třetí odpoledne. Působila jako zjevení, chtělo se doufat, že jde o překlep nebo nedorozumění. O letecké dopravě v Rusku občas panovaly pochybnosti, nicméně podobné neštěstí se tamním sportovcům nikdy v novodobé historii nepřihodilo. Bohužel, byla to pravda.... Při katastrofě zemřeli také čeští reprezentanti a mistři světa Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček.

Vzpomínka na JANA MARKA »

Výprava Lokomotivu vyrazila charterovým letem do Minsku, podle očitých svědků ale stroj Jak-42 ztratil po vzletu výšku. Zasáhl sloup, načež uletěl ještě zhruba kilometr, naklonil se na levou stranu a spadl nějakých 500 metrů od ranveje. Ohořelé trosky ležely částečně v nedaleké řece Volze a částečně na zemi, našly se údajně až čtyři kilometry od neštěstí. Jakmile vešla informace ve známost, zasáhla nejen celé Rusko, ale i fanoušky v ostatních zemích. Vedení KHL okamžitě přerušilo úvodní utkání nové sezony mezi Ufou a Atlantem.

Lokomotiv Jaroslavl na jaře 2011 získal bronzové medaile, v kádru týmu pro nový ročník byli vedle tria českých hráčů mj. také slovenský veterán Pavol Demitra, lotyšský zadák Karlis Skraštins, Bělorus Ruslan Salej, Němec Robert Dietrich nebo švédský gólman Stefan Liv. Ke hvězdám soutěže patřili ruští hráči Gennadij Čurilov nebo Ivan Tkačenko. Po Vladimíru Vůjtkovi převzal mužstvo kanadský trenér Brad McCrimmon, jenž v roce 1989 získal Stanley Cup s Calgary.

Vzpomínka na KARLA RACHŮNKA »

O příčině nehody se dlouho spekulovalo. Původně se hodně mluvilo o technické poruše letounu. Podle agentury Interfax byl stroj v provozu od roku 1993 a technické osvědčení mu mělo vypršet 1. října 2011. Z informací nezávislé agentury pro bezpečnost civilního letectví ASN vyplynulo, že v roce 2009 měla společnost Jak-Servis potíže s dodržováním bezpečnostních standardů, na jejichž základě nesměla lety strojů Jak-42 a Jak-40 až do odstranění závad po dobu dvou měsíců provozovat. 

Jiné zdroje upozorňovaly na hektický provoz letiště v Jaroslavli, kde se konalo ekonomické forum. Podrobné vyšetřování nakonec odhalilo chybu pilotů, stejně tak porušení několika důležitých předpisů ze strany letecké společnosti. Piloti nebyli proškoleni pro přechod z letounu Jak-40 na Jak-42, kde jsou pohyby nohou odlišné, pedály navíc nemají opěrky. Při vzletu výpravy Lokomotivu druhý pilot nevědomky brzdil, podle vyšetřovací zprávy navíc jeho zdravotní stav nesplňoval kritéria slučitelná s výkonem povolání pilota. Léčil se totiž na neurologii s omezenou citlivostí a koordinací pohybu dolních končetin.

Vzpomínka na JOSEFA VAŠÍČKA »

Letecká katastrofa, která vešla do dějin leteckého průmyslu i sportu, zasáhla celý svět. Zemřelé hokejisty, členy realizačního týmu i další pasažéry si připomnělo také vedení Českého hokeje. Na pražském Staroměstském náměstí proběhla pietní akce. Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček byli uvedeni do Síně slávy českého hokeje, jejich dresy s čísly 15, 4 a 63 už v českém národním týmu nikdy nikdo neoblékne...

Dnes od tragédie u Jaroslavle uplynulo sedm let. Na Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka nikdy nezapomeneme. Tichou vzpomínku zaslouží všichni další pasažéři osudného letu Lokomotivu do Minsku, kteří při něm přišli o život...

Při tragédii zemřeli tito hráči Lokomotivu Jaroslavl:

Brankáři:
Stefan Liv
 (Švédsko, 30 let), Alexander Vjuchin (Ukrajina, 38 let).

Obránci:
Karel Rachůnek
 (Česká republika, 32 let), Vitalij Anikejenko (Rusko, 34 let), Michail Balandin (Rusko, 31 let), Robert Dietrich (Německo, 25 let), Marat Kalimulin (Rusko, 23 let),  Karlis Skraštins (37 let), Ruslan Salej (Bělorusko, 37 let), Pavel Trachanov (Rusko, 33 let), Jurij Uryčev (Rusko, 20 let).

Útočníci:
Jan Marek
 (Česká republika, 31 let), Josef Vašíček (Česká republika, 30 let), Pavol Demitra (Slovensko, 36 let), Gennadij Čurilov (Rusko, 24 let), Alexander Kaljanin (Rusko, 23 let), Andrej Kirjuchin (Rusko, 24 let), Nikita Kljukin (Rusko, 21 let), Alexander Vasjunov (Rusko, 23 let), Ivan Tkačenko (Rusko, 31 let), Sergej Ostapčuk (Rusko, 21 let), Artěm Jarčuk (Rusko, 21 let), Daniil Sobčenko (Rusko, 20 let), Daniil Jerdakov (Rusko, 22 let), Alexander Romanovskij (Rusko, 24 let). Později také Alexander Galimov (Rusko, 26 let).

Trenéři: Brad McCrimmon (Kanada), Alexander Karpovcev (Rusko), Igor Koroljov (Rusko) a Jevgenij Sidorov (Rusko).

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz