bahis siteleri

Nová éra, přiznává Györi po konci u áčka. Jak chce zachránit dorost Tábora?

Foto: Martin Voltr

Poslední dekádu věnoval zejména táborskému A-týmu, dostal se s ním až do baráže o první ligu. Po úspěšné sezoně, které chyběla pouze postupová tečka, ale Arpád Györi u seniorského mužstva skončil. Teď vede dorost, kde má cíl opačný – udržet ve městě extraligu, která se opět zužuje.

Dorost Tábora hraje nejvyšší soutěž pátým rokem v řadě. Zatím pokaždé patřil mezi outsidery, ale po pomalém startu se vždy zvedl a soutěž udržel – samozřejmě pokud se dohrála.

Letos není jeho situace jiná. Ba dokonce je ještě těžší, když po prvotním zeštíhlení přichází další a od sezony 2023/24 už bude v extralize místo jen pro dvacet týmů.

Jihočeši se tak v soutěži budou prát o každý bod. Hlavně ve druhé části, protože po základních skupinách se všem týmům zisky vymažou. A nikdo nepočítá s tím, že by měl Tábor proklouznout dál z první čtyřky. Víceméně to potvrdil i průběh úvodního víkendu, kdy Györiho svěřenci prohráli 1:6 v Hradci Králové a 0:7 s Mladou Boleslaví.

Foto: Martin Voltr

„Naším problémem je, že hráči nemají zkušenosti s extraligou, takže je pro ně těžké se přizpůsobit hře těchto silných týmů. Máme první část soutěže na to, abychom se s tím srovnali,“ hlásí kouč táborských mladíků.

To platilo v posledních letech vždycky. Táborský dorost se v první části se soutěží srovnával a moc nebodoval...
Ano, je to tak vždycky. Nemáme totiž hráče s extraligovými zkušenostmi. A z nižších soutěží nemají takové návyky. Ale proto jsme tady a potřebujeme s nimi pracovat. Příprava je specifická, ale tyhle zápasy v extralize nás budou posouvat dál, i když třeba budeme jasně prohrávat.

„Důležitá pro nás bude druhá část. Máme dva měsíce na to, abychom se na ni připravili.“

A co vám o týmu řeklo přípravné období?
Z loňského kádru nám zůstali jenom dva tři, kteří hráli pravidelně. Takže mužstvo prošlo velkou obměnou. Hledali jsme typologicky vhodné hráče, ale bohužel se nám nepovedlo kádr doplnit, tak jsem řekl, že budeme pracovat s těmihle kluky. Věděli jsme, že to nebude jednoduché, ale šli jsme do toho s tím, že noví hráči dostanou šanci a uvidíme, co z toho vyleze.

Extraliga se letos zužuje o další čtyři týmy. Jak pracujete s obavami hráčů, když znají náročný klíč a vědí, že Tábor už loni musel do baráže?
Kluky podporujeme a snažíme se jim vštěpovat, ať na to tolik nemyslí, ale víme, jaká je kvalita našeho mužstva. V první části nemáme velké plány, chceme se zkonsolidovat. Důležitá pro nás bude druhá část. Máme dva měsíce na to, abychom se na ni připravili.

Pan Matušík dával hráčům v letní přípravě vždy hodně zabrat, což se v zimě a na jaře vyplatilo. Vydali jste se podobnou cestou?
Trénujeme dál, pracujeme podobným způsobem a věřím, že se nám to taky vrátí. Tady už ale zkrátka trochu rozhoduje kvalita hráčů a jejich dovedností, které jsou pak „náhradou“ kondičního aspektu.

S Hradcem, Boleslaví a dalšími favority tedy krok asi držet nebudete. Máte ale představu, jak vypadají ostatní týmy, které by se měly rvát na spodku skupin?
Vstoupil jsem do soutěže celkem narychlo, takže ji teprve poznávám. Sice jsem ty zápasy i předtím sledoval, ale teď je to pro mě něco nového. Nějaké informace máme, ale stejně bude rozhodovat, jak to potom zvládneme na ledě.

„V dorostu je to jiný hokej, živelnější. Poznávám to za pochodu.“

Jaký je pro vás vůbec návrat od mužské kategorii k mládeži?
Je to jiné. Trénoval jsem žákovské kategorie a k tomu jsem měl i chlapy. Každý trenér si ale musí osahat různé kategorie a jsem rád, že můžu být u dorostu. I když mě samozřejmě mrzelo, že jsem skončil u A-mužstva. Je to pro mě nová éra, která nebude jednoduchá, ale budu s tím bojovat.

U dorostu nebo juniorky jste tedy nikdy nepůsobil?
Ne ne. U áčka jsem byl asistent pana Matušíka nějakých pět šest let, pak jsem převzal roli hlavního trenéra. V dorostu je to jiný hokej, živelnější. Poznávám to za pochodu.

Foto: Martin Voltr

Dají si vaši kluci říct?
Jen v některých případech. Na tom musíme zapracovat, protože nejsem u všech fází jejich přístupu spokojený. Ne proto, že udělají chybu, ale protože tam není to maximální nasazení a ta chyba z něčeho pramení. Trochu mi chybí taková ta zarputilost a osobní zodpovědnost za kotouč a řešení situace.

Od jiných trenérů slýchám, že mají pocit, jako by to hráčům v současné generaci bylo tak trochu jedno – i když teď záměrně přeháním.
Je to tak. To není výmluva. Není to úplně šťastné slovo, ale částečně s tím souhlasím. Co se mezi trenéry bavíme, tak to tímhle způsobem vnímáme.

„Budeme se ještě snažit kádr doplnit, pokud se nám to povede. Záchrana je pro nás jednoznačným cílem.“

Co podle vás bude rozhodovat o tom, jestli se zachráníte, nebo ne?
Budeme se ještě snažit kádr doplnit, pokud se nám to povede. Ročník 2007 už jsem trénoval, ale odešli nám z něj někteří hráči, i když někteří se zase vrátili. Záchrana je pro nás jednoznačným cílem.

Chtěl jsem se ještě zeptat k A-týmu: Odešel jste s pocitem dobře odvedené práce? Tábor z mého pohledu udělal další kroky vzhůru.
Prognózy a představy klubu jsme relativně naplnili. Soutěž byla jiná, a letos bude zase jiná, jsou přeorganizované skupiny a je tam víc silných mužstev. Myslím, že tam hrála hrozně důležitou roli ta parta, která se vytvořila. Vévodili jsme základní části, ale teprve play off mi ukázalo charakter hráčů. Rád jsem s nimi spolupracoval, bylo to suprové, protože si všechno sedlo tak, jak mělo.

A co se týče celého klubu, dali jste si jako jeden z aktuálních cílů postup do Ligy juniorů, abyste měli lepší návaznost mezi kategoriemi?
Přesně tak, je to hrozně důležité. Jestli zachráníme extraligu dorostu, to je jedna věc, ale měli bychom mít návaznost aspoň na tu druhou nejvyšší juniorskou soutěž. Jinak nám hráči odcházejí a nemáme sílu je udržet. Když hrajete regionální ligu, je to pro ně prostě málo.

Foto: Martin Voltr

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz