Nová role pro Birnera: Pomůže v rozvoji mladým hokejistkám

Michal Birner | Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Několik týdnů zpátky ukončil aktivní kariéru, ale už teď je znát, že Michal Birner by bez hokeje absolutně nevydržel. K funkci šéfa skautingu libereckých Bílých Tygrů si přidal i jednu vedlejší roli, zapojí se do rozvoje mladých českých hokejistek.

Vzestup českého ženského hokeje dokumentují tři medaile reprezentačních výběrů z posledních tří sezon, zejména poslední stříbro osmnáctky můžeme bez problémů nazvat až zjevením. V práci s mladými hráčkami u nás však stále zůstávají tak obrovské rezervy, že je vlastně stále na úplném začátku. I proto ona zmínka o zjevení.

Pokud se do téhle práce zapojí jakákoli osobnost proslavená z mužského hokeje, je to na bouchání šampaňského. Jde totiž i o signál směrem k veřejnosti, u níž si hokejistky budují respekt jen velmi trnitě.

„Chci pomoci ženskému hokeji, který je v posledních letech na vzestupu.“

Proto tak potěší zpráva hokejového svazu: Bývalý špičkový útočník Michal Birner se zapojí do chodu projektu Future Olympians, v němž bude jako jeden z trenérů pomáhat při výchově (doufejme) budoucích olympioniček.

„Chci pomoci ženskému hokeji, který je v posledních letech na vzestupu a zaznamenal skvělé úspěchy na mezinárodní scéně. I pro mě to bude to samozřejmě něco nového, ale věřím, že se mi podaří do projektu něčím přispět a že to obohatí nejen mě, ale i samotné hokejistky,“ uvedl Birner v tiskové zprávě.

Děvčatům tedy bude předávat rady majitel 391 startů v české extralize a autor 312 kanadských bodů, protřelý i zkušenostmi ze zámořské AHL a finské i švýcarské soutěže, stejně jako reprezentant ze dvou mistrovství světa a jedněch olympijských her. V neposlední řadě i liberecký kapitán z posledního soutěžního ročníku.

Svým způsobem jde i o prohloubení spolupráce svazu s libereckou organizací. Tygři patří k prvním klubům, které přikládají „ruku k dílu“ v ženském hokeji.

„Mám vekou radost z toho, že jsme se s Michalem domluvili na spolupráci.“

„Mám vekou radost z toho, že jsme se s Michalem domluvili na spolupráci. Je to výrazná osobnost českého hokeje a v mých očích definice pravého lídra. Má tu nejlepší představu o tom, co to znamená být profesionálním sportovcem. Přesně to se snažíme v rámci koncepce rozvoje ženského hokeje předat budoucím olympioničkám zařazeným do projektu,“ uvedla manažerka ženského hokeje Tereza Sadilová.

Mezi trenéry a trenérkami projektu figuruje kromě Dušana Andrašovského či Jana Lucáka, tedy hlavních koučů reprezentačních výběrů do osmnácti a šestnácti let, také kapitánka ženského A-týmu Aneta Tejralová.

„Pro nás je klíčové zapojení aktivních hokejistek do projektu, jelikož chceme, aby se jim otevřela možnost budoucí trenérské kariéry. Neoddiskutovatelnou přidanou hodnotou je i předávání cenných zkušeností mladší generaci. Kromě Anety budou do Future Olympians zařazeny v průběhu sezony i další reprezentantky v rolích mentorek,“ řekla Sadilová.

„Je to výrazná osobnost českého hokeje a v mých očích definice pravého lídra.“

Projekt má před sebou třetí sezonu. V té minulé se rozdělil do dvou „odnoží“, pro hráčky do 15 let a do 19 let. Mladší hokejistky by měly směřovat své snahy k olympiádě v roce 2030; starším má projekt pomoci umazat manko nabrané tím, že se nerozhodly odejít do zahraničí, kde je klubový ženský hokej na úplně jiné úrovni.

V novém ročníku by se měl navýšit počet kempů Future Olympians, svaz navíc zve i kluby, aby se přihlásily o spolupořadatelství akcí pro kategorii U15. Také program pro starší hráčky má projít rozvojem.

Michal Birner

Michal Birner | Foto: Marek Sekáč, hcbilitygri.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz