Nová struktura žákovských soutěží? Ano, ale až od roku 2022

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

V českém hokeji dojde k úpravě struktury žákovských soutěží, v nichž se vyčlení kategorie deváté třídy. Výkonný výbor hokejového svazu však rozhodl o tom, že se tak stane až od sezony 2022/23.

Fanshop národního týmu

Hráči devátých tříd nově vytvoří samostatnou kategorii. Pod kategorie starších žáků budou spadat hokejisté sedmých a osmých tříd, kategorie mladších žáků budou zahrnovat pátou a šestou třídu.

V kategoriích mladších a starších žáků budou moci kluby podle počtu registrovaných hráčů přihlásit do soutěže smíšená dvouročníková družstva nebo družstva složená z hráčů stejného ročníku.

Český hokej se přípravou návrhu intenzivně zabýval v posledních dvou měsících. Více než dvě třetiny klubů, které se v republice věnují výchově mládeže, s návrhem souhlasilo. Většina z nich by přitom změny uvítala už v příštím ročníku.

V pondělí zasedal výkonný výbor svazu, který sice novou strukturu jednomyslně schválil, ale s tím, že v platnost vstoupí až od sezony 2022/23. Důvodem jsou dopady pandemie covid-19, které v současné době nedokáže nikdo přesně odhadnout.

Nejasný je počet hráčů, jež budou v klubech po obnovení soutěží pokračovat. Hokejisty navíc čeká značný věkový a výkonnostní skok poté, co zkraje letošní sezony sehráli jen několik utkání.

? | Rozhovor s PETREM BŘÍZOU o chystaných změnách v mládežnickém hokeji (y) ➡ Který projekt je podle něj nejzásadnější? ➡ Jak si svaz váží menších klubů? ➡ Je ve hře zrušení tabulkovného výchovného?

Zveřejnil(a) Mládežnický hokej dne Sobota 13. března 2021

V příštím ročníku 2021/22 se tedy bude hrát podle stávajícího modelu, v němž jsou osmá a devátá třída zahrnuty pod kategorii starších žáků, šestá a sedmá pak pod kategorii mladších žáků. Pouze v deváté třídě se bojuje o republikový titul.

Na základě velkého počtu jednoznačných výsledků v zápasech ale došlo už loni v létě k úpravě hracího modelu pro sedmáky a deváťáky, jejichž soutěže se během podzimu měly překlenout do nadstaveb a skupin o umístění.

Výkonný výbor nyní avizoval, že v předepsaných soupiskách a nadstavbových částech soutěží dojde už před začátkem nejbližší sezony k dílčím úpravám.

Posledními šampiony nejstarší žákovské kategorie, kterou tehdy byla ještě osmá třída, se stali v roce 2019 hokejisté Litvínova. Před nimi se čtyřikrát během pěti let radovala z triumfu pražská Sparta.

Mistři kategorie starších žáků

2018/19: HC Litvínov
2017/18: HC Sparta Praha
2016/17: HC Sparta Praha
2015/16: Bílí Tygři Liberec
2014/15: HC Sparta Praha
2013/14: HC Sparta Praha
2012/13: HC Kometa Brno
2011/12: Bílí Tygři Liberec
2010/11: Bílí Tygři Liberec (8. třída), HC Kometa Brno (7. třída)
2009/10: HC Kometa Brno (8. třída), HC Eaton Pardubice (7. třída)

Poslední mistři starších žáků z Litvínova

Poslední mistři starších žáků z Litvínova | Foto: Aleš Krecl, Český hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz