Nováčci zářili! Fantastický výkon, těší Jarůška. Jeřábek škrtá hlavy v oblacích

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

7. května 2016, 9:00

Václav Jáchim

(MOSKVA, od našeho zpravodaje) Ještě loni se na šampionát v České republice dívali z hlediště nebo u televize, teď jsou členy národního týmu a velkou premiéru proti Rusku přetavili v nádherné vítězství. Nováčci české reprezentace si vedli jako ostřílení bojovníci. "Troufnu si říci, že jsme předvedli fantastický výkon," hodnotí celý tým Richard Jarůšek. Obránce Jakub Jeřábek měl po bitvě také obrovskou radost, ale zachovává pokoru. "Nesmíme mít hlavy v oblacích, jedna výhra turnaj nedělá," dodává.

V praxi potvrdili, že velká jména nemusejí rozhodovat velké bitvy. Když se odhodlaný tým postaví sokovi svými zbraněmi, cesta k vítězství tu je. "Rusové na nás vletěli, ale dokázali jsme odolat, i když tam byly slabší chvilky. Pak jsme dali gól, po první přestávce další. My to odbránili a Dominik Furch v bráně skvěle zachytal," hodnotí triumf Jarůšek. Čerstvý novic v kádru hradeckého Mountfieldu sršel odvahou a sebevědomí, na Rusy si věřil. Ostatně v prosinci na Channel One Cupu jim dal svůj první mezistátní gól.

Čím to, že velmi odhodlaně hrálo celé mužstvo? "Říkali jsme si, ať se zbytečně nezbavujeme puků. Věděli jsme, že Rusko má sílu, dařilo se nám odolávat." Hráči sborné znejistěli, na ledě byli víc a víc nervózní. "Nejdřív vytahovali jednoho hráče, pak dva a nakonec tři. Nevěděli, co mají dělat," těší Jarůška. Tenhle vousatý hokejový pitbul na protivníka platil. Chodil do soubojů, obětavě se tlačil před branku, kde schytal hromadu ran. Ale neuhnul. "To je moje práce ve čtvrté lajně, abych něco přidal. Chodil jsem do těla, vybojoval jsem přesilovku. Těší mě, že jsem byl platný pro mužstvo."

Češi ukázali, nakolik dokáží zabrat. Hráli jeden za druhého a vytáhli se k málo vídanému týmovému vysvědčení. "Máme jednu lajnu z NHL, ne hvězdy jako soupeř. Musíme se semknout a vytvořit dobrou partu," hlásí Jarůšek. Výsledek povzbudí, je příslibem, že reprezentanti mohou v Rusku dokázat zajímavé věci. "Po předchozím zápase s Kanadou je výhra hodně pozitivní, ale nesmíme usnout na vavřínech. Proti Lotyšsku potřebujeme podat stejný výkon," upozorňuje dosavadní útočník Mladé Boleslavi.

Povedený duel předvedl také Jakub Jeřábek. Někdejší plzeňský zadák, jenž bude hrát příští sezonu v ruském Viťazu Moskevská oblast, měl podíl na brance Romana Červenky, především ale odvedl spoustu černé dřiny v defenzivě. "Všichni z toho máme dobrý pocit, užili jsme si to, Ale teď už musíme myslet na Lotyšsko," hlásí odchovanec západočeského hokeje. Letošní český výběr je plný nových tváří, nikdo moc nepředpokládal, že by mohl takhle srazit nadupanou sbornou.

Leč stalo se. A byla to jízda! "Kde se to v nás vzalo? Myslím, že jsme celou sezonu hráli s Ruskem dobré zápasy. A když se k tomu přidá výkon gólmana, který byl neskutečný, vzejde z toho takový výsledek," chválí Furcha i celý tým. Je pravda, že Češi vyzráli na Rusy už v prosinci, tehdy zvítězili 4:2 a slavili triumf ve druhém podniku Euro Hockey Tour. "Řekl bych, že oba zápasy si byly trošku podobné. Teď měli Rusáci místy fakt tlak, ale my to odehráli dobře. I trošku se štěstím jsme nedostali gól," těší Jeřábka.

Jakmile Michal Birner v závěru trefil prázdnou ruskou branku, Češi věděli, že dokráčeli za vydřeným cílem. Výhra je sladká pro všechny, nováčci mistrovství světa si vychutnali skutečně první velké vítězství kariéry. Také Jakub Jeřábek si splnil dávný sen. Přiznává, že před bitvou cítil napětí. "Po obědě vždycky mívám takové lehčí spaní, ale v pátek moc nebylo. Nemohl jsem zabrat, člověk to má v hlavě. Ale všichni jsme se připravili suprově, jen takhle vydržet." Pokora bude na místě, sebehezčí vítězství turnaj nedělá. "Přesně. Nechce to hlavu v oblacích. Ono je to ošemetné. Sice jsme vyhráli první zápas, ale musíme makat dál," uzavírá.

Podívejte se na sestřih utkání s Ruskem:

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz