Novák o selhání Motoru: Žádné podcenění! Ale nepředvedli jsme nic

Foto: hcmotor.cz

Po základní části Chance ligy třetí Motor a šestý Havířov reprízují loňskou čtvrtfinálovou sérii. Favorizovaní Jihočeši před rokem vyhráli 4:1 na zápasy, když klopýtli pouze ve čtvrtém souboji na severomoravském ledě. Aktuální série se vyvýjí dramatičtěji.

Jágr Chance liga

Po dvou zápasech v Budvar aréně je stav 1:1. První patřil domácím po výsledku 5:2, který byl trochu zkreslený dvěma góly dosaženými v power play. Druhý skončil 0:3. Budějovický tým zklamal. „Nepředvedli jsme absolutně nic,“ věděl křídelní útočník Martin Novák.

Během úvodního čtvrtfinálového souboje měli Jihočeši možnost shromáždit dostatek varovných signálů, plynoucích z nedostatků v jejich výkonu, ale i v přednostech soupeře. Dal se proto očekávat nápor domácích od zahajovacího buly a snaha zlomit houževnatého soka dřív, než získá provozní teplotu. Nestalo se. Domácí kroužili po ledě jako hudebníci, kteří poztráceli noty. „Každý zápas si říkáme, že do toho vlítneme a uděláme dobrý start. Jenže tentokrát to bylo spíš horší, než lepší. Budeme se muset hodně zamyslet před cestou do Havířova,“ varoval Martin Novák.

Havířovský celek přitom na českém jihu ničím nepřekvapil. Hráči využívali svých fyzických parametrů k tvrdým osobním soubojům a důslednému bránění. V ofenzivě spoléhali na brejky. To se čekalo. „Všechno bylo o našem týmu. Nepředvedli jsme absolutně nic a to byl kámen úrazu. Pořádně jsme si nenahráli, málo se drželi v útočném pásmu. Proto jsme si vytvořili mnohem míň šancí než v prvním zápase. Chceme aktivně napadat ve dvou, ale jdeme tam sami, druhý hráč na výpomoc přijde pozdě. Prohrávali jsme souboje. Ze všeho vyjížděl Havířov a nás to stálo síly. Oni měli nahráno a v klidu si to vyhodili. Stačila jim údržba,“ setřásal ze sebe zklamání budějovický křídelník.

Mezi oběma soupeři byl po základní části Chance ligy rozdíl třech míst v tabulce a odstup čtrnácti bodů. Ještě větší rozdíl představovaly ambice obou klubů. Teoreticky proto mohlo dojít ze strany Motoru k určitému podcenění. „Určitě bych nepodcenil Havířov a myslím, že nikdo z nás ho nepodceňuje,“ ujistil Martin Novák. „Moc dobře víme, že jsme s nimi v sezoně měli vyrovnanou bilanci a je to nepříjemný soupeř. Tušili jsme, že nás nečeká nic jednoduchého, a když oni prohrajou první zápas, tak ve druhém přidají. To se potvrdilo. Hráli víc jednoduše a my si nedokázali s tím poradit,“ krčil rameny.

Českobudějovický tým nepřesvědčil v útočné fázi a měl velké rezervy v obranné činnosti. První dva góly inkasoval Motor po zmatcích a nedůsledném pokrývání protihráčů. Třetí padl do prázdné klece při power play. „Špatně jsme se pohybovali v obranném pásmu, byli jsme bez důrazu. Havířov nás určitě předčil tím, že byl mnohem důraznější v osobních soubojích. A vytěžil z toho, že měl puk víc na holi. Jak v obraně, tak v útoku,“ viděl jasně Martin Novák, jenž mohl korigovat skóre z dobré pozice v 50. minutě. Proti jeho střele stál pozorný Ondřej Bláha. „Ondra je dobrý gólman, ale my mu to dneska moc neztížili. Neměli jsme moc velký tlak do brány a když jsme dostali puk na modrou na beky, tak jsme se před něj moc netlačili, aby neviděl střelu. Poradil si s tím v klidu,“ mrzelo neúspěšného střelce.

„Všechno bylo o našem týmu, nepředvedli jsme absolutně nic. Pořádně jsme si nenahráli, málo se drželi v útočném pásmu."

Do závěrečné třetiny promíchali trenéři Motoru útočné formace a mužstvo se trochu vzchopilo. „Pořád jsme věřili, že můžeme něco udělat s výsledkem. Vždyť vlastně od půlky sezony prohráváme skoro v každém zápase a musíme otáčet. Věřili jsme, že máme nějak natrénováno a soupeře přehrajeme. Jenže Havířovu stačilo vyhrát souboj na mantinelu a dostat puk ven z pásma,“ komentoval Martin Novák marné snažení jihočeského týmu, kterému ve druhém čtvrtfinále nevycházely ani přesilovky. Hrál jich pět. „Možná v jedné jsme měli nějakou gólovku, jinak nic. V závěru jsme to chtěli rychle otáčet, ale jenom jsme sami dostávali do problémů. Led už byl špatný, odskakoval nám každý puk. To nemělo vůbec nic společného s přesilovkou,“ uvědomoval si.

Začátek play off Chance ligy – nejen v sérii Budějovic s Havířovem – ukazuje, jak ošidné bývají papírové předpoklady. „Po dvou domácích zápasech jsme chtěli vést 2:0. Bohužel, v play off se může stát cokoliv. Teď se z toho nemůžeme zhroutit. Musíme překopat celý náš přístup, srovnat si to v našich palicích a začít úplně jinak. Mnohem líp,“ vyřkl Martin Novák jediné možné předsevzetí z pohledu Jihočechů.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz