Nový objev: V Československu chytal brankář s maskou dřív než v NHL!

11. července 2015, 11:21

hokej.cz Tomáš Kučera

Asi žádný fanoušek by si dnes nedokázal představit hokejového brankáře bez masky. Ta se postupem času stala povinnou součástí výstroje, historie této důležité části vybavení se ale píše už téměř devět desetiletí. Za mořem nosil první pomůcku, která se alespoň trochu podobala dnešním maskám, brankář Montrealu Clint Benedict (na snímku). Ale podle nového objevu se zdá být jasné, že v Československu měl svého předchůdce!

Přestože o historii českého a československého hokeje bylo napsáno už mnoho knih a publikací, i po více než 85 letech se dají najít netušené zajímavosti. Jednu nedávno objevil hokejový historik a spolutvůrce ročenek ČSLH Tomáš Kučera.

„Procházím a prohledávám po večerech digitální archivy knihoven po celé republice a hledám známé i neznámé hokejové střípky. Když jsem v digitální verzi obrázkového časopisu Pestrý týden objevil fotku z duelu LTC Praha proti Troppauer EV a na něm muže s maskou, tak jsem nevěřil vlastním očím,“ popisoval svůj nález Kučera. Ukázalo se, že na fotografii z února 1929 je opavský brankář Stefan Wachmenko. Téměř rok předtím, než se v NHL s maskou jako první objevil Clint Benedict.

Opava proti Praze

Neděle 24. února 1929 patřila v Praze očekávané konfrontaci o neoficiální titul mistra Československa. Neuběhl ani měsíc od chvíle, kdy československá reprezentace vybojovala zlato na mistrovství Evropy v Maďarsku, kde kádr tvořili z drtivé většiny právě hráči týmů LTC Praha a Troppauer EV.

Za pražský celek hrály české reprezentační hvězdy jako Jan Peka, Jaroslav Pušbauer, Jiří Tožička nebo Josef Maleček, opavští Němci Wilhelm Heinz, Erwin Lichnofsky, Alfred Mattern a Wolfgang Dorasil ale k evropskému triumfu Československa nepřispěli o nic méně. Vždyť právě Opavan Dorasil vstřelil vítězný gól ve druhém prodloužení finálového zápasu s Polskem! Diváci v Praze tak byli pořádně natěšení, když se jich kolem kluziště PVV v Holešovicích scházela za hustého sněžení asi tisícovka.

Očekávaná výhra, nečekaný „maskovaný muž“

Duel nakonec vyhrálo vcelku podle očekávání pražské LTC 3:1, když se trefil dvakrát Maleček, jednou Pušbauer a za Opavské Lichnofsky. Dobové Lidové noviny psaly: „U hostí spočívala váha výkonu na Dorasilovi, vedle něhož zaslouží zvláštní pochvaly Mattern, Wachmenko a Lichnofsky.“ To je jediný popis věnovaný opavskému brankáři napříč tehdejším tiskem. Je s podivem, že reportéry nijak nezaujala pokrývka hlavy opavského gólmana, která byla opravdu více než nezvyklá.

Brankář Stefan Wachmenko (horní řada, třetí zleva) na fotografii z utkání LTC Praha – Troppauer EV

Brankář Stefan Wachmenko (horní řada, třetí zleva) na fotografii z utkání LTC Praha – Troppauer EV

Připomíná totiž hodně výrazně masky, které budou nosit brankáři až o půl století později, možná šlo o součást výstroje z nějakého jiného sportu, ale helma či maska vypadá značně bytelně. V té době šlo bezesporu o velkou raritu! Vždyť v NHL se brankář s jakýmsi zárodkem masky objevil poprvé až rok poté – 20. února 1930, kdy si Clint Benedict, hvězdný brankář Montrealu, oblékl koženou masku, aby ochránil svůj zlomený nos.

Úplně první maska? Víme jen málo…

Historie brankářských masek je vůbec zahalena v mlze. Podle zjištění švédského hokejového historika Patricka Houdy nosil v Evropě první masku v roce 1927 Švýcar Charles Fasel z Davosu. Na olympiádě ji měl jako první v roce 1932 v Lake Placid domácí brankář Franklin Farrel. Ale v zámoří údajně nosil baseballovou masku při hokeji gólman týmu Kingston Frontenac Edgar Hiscock už v roce 1899!

A v roce 1927 oblékla první údajně kovovou masku chránící zuby i žena – Elizabeth Grahamová z Queen’s University. Jako běžnou součást brankářské výstroje ji však představil až hvězdný brankář Montrealu Jacques Plante na počátku 60. let minulého století.

Je velmi pravděpodobné, že ani Wachmenko nebyl první, kdo nějakou formu masky v Československu nosil. Na snímku týmu Kladna z roku 1927 drží jakousi masku brankář Tylínek a později ve 30. letech se tu a tam maska v rukách brankářů na fotkách objevila. Foto Wachmenka je ale zatím jediné známé, kde ji má brankář přímo na obličeji.

Kdo vlastně byl Wachmenko?

O opavském brankáři Stefanu Wachmenkovi, prvnímu doloženému Čechoslovákovi s maskou (byť německé národnosti), toho ale jinak mnoho nevíme. V civilu byl v Opavě zaměstnán jako tiskař či typograf a za Troppauer EV chytal mezi lety 1927 a 1940. Byl dokonce nominován do československého národního týmu na turnaj Jeana Potina v Paříži v roce 1928, kde naši hokejisté triumfovali! Wachmenko ale zřejmě pouze kryl záda Jaroslavu Řezáčovi ze Slavie. A i kdyby nastoupil, tak zápasy tohoto turnaje z neznámého důvodu nebývají brány za oficiální.

O Wachmenkových osudech za a po druhé světové válce nic nevíme, dá se předpokládat, že jako Němec byl na základě Benešových dekretů z Československa odsunut. Zda měl ve své brašně při odsunu i onu památnou masku z fotografie, to už asi nikdy nezjistíme.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz