O systému TELH je rozhodnuto: rok bude nesestupová, do play off 12 týmů!

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

5. června 14:18

Marek Hedbávný

Z Tipsport extraligy se v sezoně 2020/2021 nebude sestupovat, bude ale otevřená pro vítěze Chance ligy. Na pátečním jednání o tom rozhodl výkonný výbor Českého hokeje.

President Cup 2020

Výkonný výbor řešil také variantu, kterou mu na konci května po své schůzi doporučila Asociace profesionálních klubů. Ta mimo jiné počítala s návratem baráže. 

O definitivní podobě Tipsport extraligy ale musel rozhodnout výkonný výbor Českého hokeje, a ten se na základě hlasování přiklonil k jinému systému. Poslední tým v tabulce po sezoně 2020/2021 nebude sestupovat, vítěz prvoligového play off rovnou zamíří do extraligy (pokud splní licenční podmínky). Do play off půjde dvanáct týmů: 1. až 4. celek čeká rovnou čtvrtfinále, 5. až 12. mužstvo se zúčastní předkola. 

Český hokej tak rozhodl s ohledem na ekonomickou nejistotu v době koronaviru. Kvůli možné druhé vlně pandemie také není jisté, zda se vše odehraje podle plánu. Hrozí například, že by některé týmy mohly jít do karantény.

„Nejsem zastánce těchto modelů, ale jsem přesvědčený, že jsme udělali správné rozhodnutí a plně za ním stojíme. Jde nám pouze o ekonomickou ochranu klubů," řekl prezident Českého hokeje Tomáš Král.

Zmínil také, že podobně uvažují po celém hokejovém světě. „Je to na nás, abychom převzali ekonomickou odpovědnost," dodal Král.

„Jde nám pouze o ekonomickou ochranu klubů."

V ročníku 2021/2022 bude hrát TELH patnáct klubů. Patnáctý tým sestoupí přímo, celky na 11. až 14. místě mezi sebou sehrají play down a poražený z play down půjde do baráže proti vítězi Chance ligy. Play down se bude hrát systémem, který navrhla APK LH (viz níže).

Od sezony 2022/2023 se v nejvyšší soutěži opět objeví čtrnáct mužstev.

Co se týče návrhu APK o návratu baráže, pro tuto variantu hlasovali tři členové výkonného výboru, dva se zdrželi a šest bylo proti. Pro následný návrh o jednoletém zrušení sestupu hlasovalo všech jedenáct členů výkonného výboru.

Jak bude vypadat play down v sezoně 2021/2022?

– družstva umístěná po základní části na 11. až 14. místě sehrají první kolo play down (11. tým se utká se 14. a 12. tým se 13.), ve kterém se zohlední body, které tato družstva získala v základní části; družstva mezi sebou sehrají maximálně 7 zápasů (s případným prodloužením do rozhodnutí), ve hře tedy bude celkem 21 bodů; jakmile jedno z družstev bude mít na druhé družstvo takový bodový náskok, který již nebude možné ve zbývajících zápasech stáhnout, další zápasy se neuskuteční (* názorný příklad uveden níže)
– družstva, která prohrají v prvním kole play down, mezi sebou sehrají druhé kolo play down na 4 vítězná utkání (v těchto utkáních už počet bodů získaných v základní části nehraje žádnou roli), přičemž poražené družstvo sehraje baráž s vítězem Chance ligy na čtyři vítězná utkání o účast v TELH v následující sezoně.

* Družstvo umístěné po základní části na 11. místě (družstvo A) bude mít třináctibodový náskok na klub umístěný po základní části na 14. místě (družstvo B). První zápas vyhraje po základní hrací době družstvo A, čímž se jeho náskok na družstvo B zvýší na 16 bodů. Ve hře je po odehrání tohoto prvního zápasu ještě 18 bodů (6 zápasů x 3 body). Druhý zápas vyhraje po základní hrací době družstvo B, čímž se sníží náskok družstva A na 13 bodů. Ve hře je po odehrání tohoto druhého zápasu ještě 15 bodů (5 zápasů x 3 body). Třetí zápas vyhraje po základní hrací době družstvo A, čímž se zvýší jeho náskok na družstvo B na 16 bodů. A protože v tento moment je ve hře už pouze 12 bodů (4 zápasy x 3 body), nemůže družstvo B šestnáctibodovou ztrátu na družstvo A smazat, takže další zápasy se neuskuteční. Družstvo A se zachránilo v TELH pro další sezonu a družstvo B sehraje druhé kolo play down.

Foto: Karel Švec, Český hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz