Od Dostála po bažanty a Pavelec jako trenér! Gólmani zamíří do Rokycan

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Stalo se tradicí, že brankáři z okruhu mládežnických reprezentací U16 až U20 abslovují před začátkem ročníku společný kemp. Ten nebude chybět ani letos: V Rokycanech se mezi 14. a 19. červencem sejde 29 gólmanů a 19 trenérů.

partneři českého hokeje

Brankářská komise Českého hokeje pořádá během sezony spoustu jednodenních kempů pro gólmany žákovského až mládežnického věku, žádná akce se ale nedá srovnat s velkým červencovým soustředěním na západě Čech. Třemošnou letos střídají Rokycany, kde budou brankáři řešit svůj svět šest dnů.

Pozvánku si vysloužili gólmani z širšího hledáčku reprezentačních výběrů. Nejstarší ročník 2000 v nominaci reprezentují Daniel Dvořák, Radek Haas a především Lukáš Dostál, hvězda posledního MS do 20 let. Chybět nebude Lukáš Pařík, letos nejvýše draftovaný Čech do NHL, dorazit by měl i Jakub Dobeš, jenž dva roky chytá v Americe a nyní je na kempu St. Louis Blues, převažovat ale budou naděje z týmů U16 a U17.

Že všichni budou opravdu pod drobnohledem, o tom svědčí počet devatenácti pozvaných trenérů. A mezi nimi je i jedno jméno zajímavější než ostatní. Tomáše Vokouna, jenž gólmanům radil loni, vystřídá Ondřej Pavelec! „Začal se zajímat o trénování, takže bude na kempu s námi,“ vysvětluje předseda brankářské komise Radek Toth.

Letošní kemp zaměří především na vzdělávání brankářů i trenérů. „Nechystáme vyloženě drilovací cvičení na ledě, ale bude to spíš o natáčení, videorozborech, komunikaci s kluky. Dáme jim i inspiraci, jak přistupovat k rozcvičení nebo cooldownu. Takže půjde spíš o motivační, inspirativní, vzdělávací kemp. Postupně jsme k tomu během let směřovali,“ povídá Toth.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Brankáře čekají dopolední i odpolední jednotky na ledě i na suchu, absolvují je vždy rozděleni na dvě poloviny. Jak už ale Toth naznačil, důležité místo v programu budou mít i teoretické přednášky.

„Například se budeme s kluky bavit o tom, jak mají pracovat s psychikou. Ať už před tréninkem nebo během utkání, když třeba inkasují špatný gól nebo dva rychlé góly, po nevydařeném utkání... To je spojené i s dýcháním v brance. Bude to zajímavá přednáška,“ líčí šéf trenérů brankářů.

S kolegy chce dál intenzivně pokračovat i v osvětě ohledně zraku. „Gólmanům bude přednášet pan Tomáš Pospíchal. Zároveň kluky v rámci jednoho off-ice tréninku otestujeme, jak na tom se zrakem jsou, a následně můžou pracovat na tom, aby se jim některé parametry zlepšily,“ říká Toth.

Pro talenty české brankářské školy půjde znovu o parádní možnost nasbírat aktuální poznatky, trenéři si zase vymění názory, aby se v přípravě mohli posunout o něco dál.

„Bereme to i jako vzdělávací sympózium pro nás trenéry. A klukům poslouží kemp zároveň jako příprava na novou sezonu, která jim začíná krátce poté. Navazují na nás všechny akce juniorských reprezentací, i v tomhle směru to bude pro kluky dobrý kemp na rozchytání,“ doplňuje Radek Toth.

Podívejte se na reportáž z loňského kempu:

Tomáš Vokoun mezi reprezentačními brankáři. Co radil Škarkovi nebo Dvořákovi?

Nominace na kemp brankářů v Rokycanech

U20:
Lukáš Dostál (Kometa Brno), Daniel Dvořák (Hradec Králové), Radek Haas (Ässät Pori, Finsko).

U19:
Jan Škorpík (Sparta Praha), Lukáš Pařík (Liberec), Hugo Haas (Växjö Lakers, Švédsko), Jakub Dobeš (Chomutov).

U18:
Nick Malík (Třinec), Pavel Čajan (Liberec), Jan Bednář (Karlovy Vary), Jakub Málek (Vsetín).

U17:
Daniel Král (Liberec), Tomáš Suchánek (Přerov), Filip Maláč (Jihlava), Oliver Šatný, Marek Stuchlík (oba Mladá Boleslav), Lukáš Klika (TuTo Hockey, Finsko), Patrik Hamrla (Zlín), Jakub Krbeček (Sparta Praha), Martin Lidák (České Budějovice).

U16:
Štěpán Vopravil (Liberec), Lukáš Malant (Chomutov), Štěpán Maleček (Karlovy Vary), Michael Schnattinger, Ondřej Bizoň (oba Kometa Brno), Jan Špunar (Olomouc), Mario Žalčík (Hradec Králové), Jan Lokajíček (Plzeň), Vojtěch Jaňour (Rytíři Kladno).

Trenéři brankářů: Radek Toth, Martin Láska, Jaroslav Kameš, Ondřej Pavelec, Radek Jirátko, Benjamin Sequens, Václav Fürbacher, Lukáš Mensator, Jiří Sklenář, Vratislav Vajner, Rostislav Košárek, David Kovářík, Martin Falter, Jiří Černoch, Stanislav Hrubec, Radim Žižka, Václav Pipek, Michal Mařík, Jan Švaříček.
Lékař: MUDr. Vojtěch Třebický
Kustodi: František Ptáček a Jaroslav Hamza

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz