<

Odchod Říhy? Mohlo by to prospět, tvrdí Mazanec. V hlavě má olympiádu

Foto: sport.aktuality.sk

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Na kontě mají 19 bodů, v ruské KHL jsou na tom hůř jen čtyři jiné týmy. Hokejisté Slovanu Bratislava potřebují zvednout hlavy a vyhrávat, aby se dostali do reálné přetahované o play off. Pomoci se snaží také Marek Mazanec – po letním návratu z NHL nová brankářská jednička Slovanu. "Těžko mluvit o nějaké spokojenosti. Týmu se zatím nedaří, jak bychom potřebovali. Pořád nám utíkají bodíky, ale myslím, že se postupně přece jen zlepšujeme," povídá.

Poslední dny byly v klubu hodně hektické. Slovan nejprve nedal doma ani gól Nižnému Novgorodu, načež vedení odvolalo z funkce hlavního kouče Miloše Říhu. Jenže jeho nástupce Eduard Zankovec začal znovu porážkou, Slovan doma padl s poslední Rigou 2:3 v prodloužení. Výměna koučů vždycky přináší změnu, novou energii. Snad tedy zafunguje i v nejlepším slovenském klubu. "Myslím, že by nám to mohlo prospět. Ačkoli výsledky stále nejsou takové, přibývá nasazení, podle mě se zvedáme. Ale samozřejmě uvidíme, jak to bude pokračovat dál," říká.

Dostal jsem prostoru, mám mraky střel. Od začátku se mi chytá dobře

Slovan doplácí na to, že sestavu tvořil se zpožděním. Vzhledem k dřívějším průtahům s výplatami se kvalitní posily zrovna nehrnuly, zájem neměli ani někteří slovenští reprezentanti. Už příprava nebyla povedená, v soutěži to zatím vázne. "Nečekal jsem, že se budeme takhle hodně trápit. Ale ani to, že to bude z naší strany úplně bomba," zmiňuje Mazanec. "Když jsem přišel, bylo mi řečeno, že budeme bojovat o play off a promítne se každý získaný bod. Přesně takhle to je."

Pro někdejšího gólmana Plzně nebo Nashvillu jde o psychicky náročnou výzvu. Útočníci Slovanu se trápí v koncovce, Mazanec je tím pádem pod tlakem. Jestli zvítězit, tak s minimálním počtem obdržených branek. "Co gólman může dělat. Jedině chytit všechny střely, a když to nepadá do druhé brány, dá se zápas vyhrát v prodloužení nebo na nájezdy. To pak stojíte v bráně, tlačíte puk očima do kasy a modlíte se, aby tam klukům něco spadlo," hlásí. Parťákům nemůže vytýkat nedostatek bojovnosti. "Všichni do toho jdou, makají. Hrnou to po hlavách, jsou hladoví. Ale zatím chybí i trocha štěstíčka," dodává.

Sám je v pohodě. Pozitivní jako vždycky. Byť se písecký odchovanec musel srovnat s přechodem do nového prostředí, zvládl to hravě. "Od začátku se mi chytá dobře. Dostal jsem dost prostoru, v každém zápase na mě jde mraky střel, což je pro gólmana super. Někdo to tam holt napadá, ale v utkáních třeba s Petrohradem se něco podobného stane i jiným týmům."

Zvykal jsem si, že hráči víc předržují puky a všechno necpou do brány

Ve Slovanu byli dlouho tři špičkoví gólmani, na šanci číhali ještě Jakub Štěpánek a Jaroslav Janus. Ovšem Mazanec odmítá, že by šlo o vyhrocené soupeření. "Byli jsme úplně v klidu. Všichni jsme si dělali svoji práci a čekali, jak to dopadne." Po odchodu Januse zůstala česká dvojice. "S Kubou Štěpánkem jsme se předtím snad nikdy osobně nepotkali. Kuba je super kluk, není tam vůbec nic takového, že by druhému házel klacky pod nohy. My brankáři máme pohodu," libuje si.

Maskované muže má na povel zkušený Rostislav Haas, který stejnou práci dělal předtím ve Lvu nebo v Čerepovci. Mazanec sice poslední roky chytal na užších zámořských kluzištích, stěhování do KHL ale zvládl bez problémů. "Zase tak těžké to není. Jen chvilinku jsem si zvykal na to, že hráči tady malinko víc předržují puky a všechno hned necpou do brány. Musím si trošku počkat a nebýt tak hrr. O ničem jiném to moc není." Ačkoli působí kousek od českých hranic, domů do Plzně se zatím dostal jen jednou. "Dcera slavila narozeniny a my zrovna měli den volna, tak jsem vyrazil na otočku. Jinak ne. Není čas. Je olympijská sezona, program KHL se kvůli tomu hodně nahustil. Pokud jsme na tripu, jede domů aspoň přítelkyně."

Reprezentace? Určitě bych to rád zkusil. Ale nevím, jestli jsem na očích

Za Atlantikem se Mazanec nevyhnul cestování, ruská soutěž je v tomhle ohledu velmi náročná. "Rozdíly samozřejmě jsou. Ale sedm nebo deset dní na cestách jsme byli i v NHL nebo na farmě. Jedinou odlišnost bych viděl v časovém rozdílu. Když jsme byli v Číně nebo na východě Ruska, posun dělal nějakých osm devět hodin. Snažili jsme se to zvládnout tak, že jsme se drželi slovenské časy. Takže se to dalo."

V kabině Slovanu má několik krajanů, se Štěpánkem, Voráčkem, Černým, Smoleňákem, Řepíkem, Buchtelem či Kašparem tvoří silnou českou enklávu. Na slovenské poměry možná až příliš velkou. "Těžko říci. Já tady předtím nebyl. Nevím, jaká tady byla situace, jak to cítili místní lidé. Letos se vedení rozhodlo takhle. Ale v kabině je to úplně v klidu.. Samozřejmě, nějaké štengrování mezi kluky probíhá, ale to máte všude."

Přesunem do Kontinentální ligy se Mazanec také ocitl v zorném poli české reprezentace. Vítěz extraligy s Plzní a bývalý gólman Nashvillu dosud nikdy za národní tým dospělých nechytal. "Určitě bych to rád zkusil, ale nevím, jestli jsem nějakým způsobem na očích," usměje se. "Většinou to bývá tak, že nikdo moc nechce hráče nebo gólmana z týmu, který často prohrává. Pokud se daří mužstvu, je pak víc vidět výkon jednotlivce. V můj prospěch možná může hovořit to, že jsem v každém utkání maximálně vytížený. Forma by měla gradovat." Marek má o motivaci víc, v hlavě převaluje myšlenky na olympiádu. "To tam je, určitě! Myslím, že takhle to mají všichni hráči. Bylo by krásné dostat se do Koreje, o tom žádná," uzavírá.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz