Odchovanec Sparty se vzdal českého občanství! Brzy má dostat ruský pas

Ostap Safin | Foto: hcsparta.cz

17. července 2023, 15:04

Adam Bagar

Okolo útočníka Ostapa Safina je v posledních dnech hodně rušno. Poté, co ukončil smlouvu se Spartou a v KHL podepsal zkušební kontrakt s ruským Togliatti, se nyní dokonce vzdává českého občanství.

24letý forvard se loni vrátil do mateřského klubu po pěti letech strávených za oceánem. Za Spartu odehrál včetně play off 43 zápasů a přestože asi nedostával tolik prostoru, jak by si přál, nasbíral 14 bodů za devět branek a pět nahrávek.

Klub na něj ještě během play off uplatnil opci. „Ostap se prezentoval nejen slušnou produktivitou, ale také svým důrazem na ledě. Věřím, že v příští sezoně bude jeho role v týmu ještě znatelnější,“ říkal tehdy sportovní ředitel Petr Ton.

Jenže na startu minulého týdne se rozhodl na Spartě skončit. „S Ostapem jsme prodloužili v sezoně kontrakt a měli zájem o jeho setrvání. Bohužel se rozhodl náš tým opustit, v čemž mu nechceme bránit," uvedl sportovní manažer Jaroslav Hlinka.

„Ostap Safin se vzdal českého občanství a brzy má získat ruský pas. Po vyplnění všech zbývajících dokumentů už nebude považován za cizince v KHL.“

Safinovy další kroky mířily do Ruska. S Togliatti, jež se do KHL vrací po pěti letech, podepsal měsíční zkušební kontrakt. A ačkoliv nemá nic jistého, vzhledem k tomu, že liga snížila počet cizinců na soupisce na tři, vzdal se českého občanství.

„Ostap Safin se vzdal českého občanství a brzy má získat ruský pas. Po vyplnění všech zbývajících dokumentů už nebude považován za cizince v Kontinentální lize,“ uvedl pro oficiální stránky Lady její sportovní ředitel Rafik Jakubov.

Ostap Safin

Ostap Safin | Foto: hcsparta.cz

Safin se sice narodil v Praze, ale celá jeho rodina pochází z Ruska. I proto se čekalo, že má jak české, tak ruské občanství, ale není tomu tak. Rusko totiž až na výjimky, mezi něž ovšem Česko nepatří, neumožňuje vlastnit dvojí občanství.

A tak nyní o ruské usiluje. „Pokud vím, vše běží. Hráč se zabývá registrací změny českého občanství na ruské. Samozřejmě máme na tom zájem s přihlédnutím k limitu cizinců,“ řekl pro agenturu TASS generální ředitel klubu Alexandr Čebotarev.

V KHL mají podepsáno i Jaškin, Sklenička a Šulák

Safin, který dříve reprezentoval Česko na MS hráčů do 18 i 20 let, tak ztratil šanci, že by si někdy zahrál za seniorský národní tým. V KHL mají pro příští ročník podepsáno i Dmitrij Jaškin (Kazaň), David Sklenička (Astana) a Libor Šulák (Omsk).

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz