Odveta za Soči vyšla! Češi budou hrát o medaile, Američany srazil Koukal

Foto: Jan Špilar

21. února 2018, 6:50

Jan Šimek

(KANGNUNG, od našeho zpravodaje) Sehráli parádní bitvu se šťastným koncem. Čeští hokejisté překonali nástrahy čtvrtfinále, Američanům vrátili porážku ze Soči a na olympiádě si zahrají o medaile! Češi nejdřív ztráceli, pak nad svým soupeřem vedli 2:1, americké mužstvo ale dokázalo najít odpověď. Vyrovnané střetnutí šlo do dramatického prodloužení, vítěze ovšem určily až nájezdy. V nich zářili oba brankáři. Trefil se jediný střelec, Petr Koukal posunul národní tým do semifinále.

Na soupisce českého týmu sice ve třetí obraně vedle Tomáše Kundrátka figurovalo jméno Michala Jordána, místo něj se ovšem na ledě objevoval Ondřej Vitásek. Hned v úvodu si Jandačova parta zahrála přesilovku, která nebyla vůbec špatná. Češi motali amerického soupeře, Horák se snažil procpat puk mezi Zapolskiho betony.

Národní mužstvo nevyužilo ani další slibné příležitosti a zajímavé střelecké pozice a Američané trestali. Krátce po konci české přesilovky totiž Terry předal puk Donatovi, který ukázal rychlý švih a trefil se náramně – 0:1. Pak navíc na trestné lavici pykal Kolář, Arcobello v početní výhodě nebezpečně pálil z ostrého úhlu, ovšem Francouz byl ve střehu.

Na opačné straně nejprve Mertl po bleskovém protiútoku nabil do mezikruží Červenkovi, toho ale vychytal Zapolski. Češi se dočkali v čase 15:12. Jan Kovář vyhrál buly, nabil Kolářovi na modrou čáru, zadák Chabarovsku se bez přípravy opřel do puku, zacinkal na obě tyčky, kotouč zapadl do branky a vyrovnání bylo na světě.

Polovina druhé třetiny patřila českému celku. Přesilovku po vyloučení Terryho sice národní tým nepotrestal, ovšem pak česká pětice dlouho kroužila v americkém pásmu, utavila soupeře, stihla prostřídat, a pak to přišlo. Martin Růžička nejdřív promáchl, puk přenechal Kundrátkovi, který měl na vrcholu levého kruhu dost místa a parádní bombou zavěsil pod horní tyčku – 2:1.

Češi byli rozjetí a navíc vzápětí dostali možnost zahrát si další klasickou přesilovku. Třetí gól se zdál na dosah, jenže Američané odolali a sami udeřili. O'Neill vysunul rozjetého Slatera, který uháněl křižován Němcem na Francouze a trefil se přesně k pravé tyčce. Americký výběr byl zpátky ve hře a na konci hrozil. Blízko gólu byl veterán Gionta, ale Francouz mu nedovolil skórovat.

Ve třetí dvacetiminutovce to nebyla žádná přehlídka ofenzivních akcí. Hrálo se opatrně, ani jeden tým nechtěl udělat chybu. Čeští hráči zvládli skvěle ubránit oslabení po vyloučení Červenky. V závěru měl národní tým z pekla štěstí, O'Neill trefil horní tyčku. Pak přišla kritická chvíle po vyloučení Mozíka v čase 58:40, i tuto přetěžkou situaci Eratova družina ustála.

Zajímavé prodloužení přineslo vzruch na obou stranách, hrál se výborný hokej. Rozhodnutí ovšem přinesly až samostatné nájezdy. Martin Růžička vsadil na střelu, ale nedal. Na opačné straně neuspěl ani Bourque. Koukal rozjásal střídačku, Donato sice roztáhl Francouze, ale ten se překonat nenechal.

Pak svůj nájezd neproměnili Kovář a Arcobellem. Střela nevyšla ani Kubalíkovi. Pak skvělý Francouz vychytal Terryho, Kundrátek sice nepropálil Zapolskiho, ale Butler selhal a Češi mají postup!

Hokejisté tuhou bitvu zvládli, vrátili Američanům čtyři roky starou porážku z olympiády v Soči a postupují do semifinále. V něm se národní tým střetne s lepším z dvojice Olympijští sportovci z Ruska – Norsko. Hrát se bude v pátek 23. února.

ČESKO – USA 3:2 po nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 16. Kolář (Jan Kovář), 29. Kundrátek (Martin Růžička, Mozík), rozhodující nájezd Koukal – 7. Donato (Terry), 31. Slater (O'Neill).
Rozhodčí: Gouin (Kanada), Öhlund (Švédsko) – Kaderli (Švýcarsko), Sormunen (Finsko).
Vyloučení: 5:4.
Bez využití.
V oslabení: 0:1.
Střely na branku: 28:20 (9:7, 8:6, 9:4 – 2:3).
Diváci: 2 948.
Česko: Francouz – Nakládal, Polášek, Mozík, Kolář, Vitásek, Kundrátek, O. Němec, Jordán – M. Erat, Jan Kovář, D. Kubalík – Martin Růžička, Mertl, Červenka – Radil, Koukal, Sekáč – Řepík, Horák, Birner – T. Zohorna. Trenéři: Jandač, Kalous, Prospal a Špaček.
USA: Zapolski – Gunderson, Sanguinetti, Welch, Gilroy, Billins, Blum, Wisniewski – Ch. Bourque, Greenway, B. Gionta – Little, Roe, O'Neill – Donato, Arcobello, Terry – Stoa, McCarthy, B. Butler – Slater. Trenéři: Granato, Allain, Chelios a Young.

Další program olympijského turnaje

Středa 21. února – čtvrtfinále:
08:40 Olympijští sportovci z Ruska – Norsko (Kangnung)
13:10 Kanada – Finsko (Kangnung)
13:10 Švédsko – Německo (Kwantong)

Pátek 23. února:
08:40 Semifinále (Kangnung)
13:10 Semifinále (Kangnung)

Sobota 24. února:
13:10 Utkání o bronz (Kangnung)

Neděle 25. února:
05:10 Finále (Kangnung)

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz